Aktualności

PGE: Roszczenie za konsolidację Grupy PGE SA

Wezwanie do zapłaty prawie 270 mln zł roszczenia odszkodowawczego przez PGE SA zostało skierowane 20 czerwca 2013 r. przez Marcina Juzonia, reprezentującego byłych akcjonariuszy PGE Górnictwo i Energetyka S.A. poszkodowanych w procesie konsolidacji Grupy PGE S.A. W wezwaniu do zapłaty Wspólna Reprezentacja działa w imieniu ponad 8,5 tys. byłych akcjonariuszy PGE GiE.

Chodzi o połączenie w 2010 r. PGE ze spółkami zależnymi PGE Górnictwo i Energetyka S.A. oraz z PGE Energia S.A. W wezwaniu do zapłaty Wspólna Reprezentacja działa w imieniu kolejnych 8 530 byłych akcjonariuszy PGE GiE, poszkodowanych w procesie konsolidacji. Odszkodowanie stanowi wyrównanie strat powstałych w wyniku przejęcia PGE GiE S.A. przez PGE SA. Kwota roszczenia wynosi 269 440 753,68 zł.

- Podczas połączenia zastosowano, w naszej opinii krzywdzący, parytet wymiany akcji - tłumaczy Marcin Juzoń, który w 2011 r. uruchomił projekt mniejszościowych akcjonariuszy spółek energetycznych "Wspólna Reprezentacja" i walczy w ich imieniu o odszkodowania. -Naszym zdaniem największe kontrowersje budzi fakt utajnienia przez władze PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., wyceny wykonanej przez firmę PwC na zlecenie PGE S.A., dokonanej na potrzeby połączenia. W świetle obowiązujących w Polsce przepisów prawa taka sytuacja nie mogła mieć miejsca. - wyjaśnia Marcin Juzoń.

Wspólna Reprezentacja dotarła do jednej z wycen wykonanych przez PwC. Zgodnie z treścią wyceny posiadacze akcji spółki PGE Elektrownia Bełchatów S.A. zostali różnie potraktowani. Akcje Elektrowni Bełchatów posiadane przez PGE Polską Grupę Energetyczną SA zostały wycenione na kwotę 36,90zł za szt., podczas gdy te same akcje, w tej samej wycenie PwC , ale których właścicielem był akcjonariusz mniejszościowy, zostały wycenione na kwotę 30,75zł za jedną akcję. W wycenie zastosowano system dyskont i premii działających prawdopodobnie na korzyść PGE S.A. Również analiza sprawozdań finansowych spółki wskazuje, że wartość jednej akcji jest istotnie większa od wyceny wykonanej przez PwC.

- W przypadku braku reakcji spółki PGE SA na wezwanie do zapłaty do sierpnia 2013 br. kolejnym krokiem Wspólnej Reprezentacji będzie złożenie w sądzie pozwu - podsumowuje Marcin Juzoń.

Tło procesu połączenia

Proces połączenia spółek rozpoczął się 26 stycznia 2009r. przyjęciem i podpisaniem planu połączenia spółki PGE Polska Grupa Energetyczna SA i spółki PGE Górnictwo i Energetyka SA oraz spółki PGE Energia SA.

- 3 sierpnia 2010r. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGE Polska Grupa Energetyczna SA podjęło uchwałę zawierającą plan połączenia.

- 31 sierpnia 2010 proces konsolidacji Grupy Kapitałowej PGE zakończył się. Przestało istnieć PGE Górnictwo i Energetyka SA i PGE Energia SA. W tym dniu Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie dokonał rejestracji połączenia PGE ze spółkami zależnymi PGE Górnictwo i Energetyka S.A. oraz z PGE Energia S.A.

- W ramach modelu Grupy zostało utworzonych 5 spółek zależnych od PGE Polska Grupa Energetyczna SA: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, PGE Energia Odnawialna SA, PGE Energia Jądrowa, PGE Dystrybucja SA oraz PGE Obrót SA.

Wspólna Reprezentacja

"Wspólna Reprezentacja" to projekt skierowany do byłych akcjonariuszy spółek energetycznych, którzy w latach 2009-2010 zawarli ze Skarbem Państwa umowę zamiany akcji. Celem projektu jest dochodzenie przed sądem odszkodowania za straty, jakich doznali właściciele akcji spółek energetycznych podczas ich zamiany.

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć