Aktualności

W gminie Brody powstanie grupa robocza na rzecz budowy kompleksu energetycznego.

Przewodniczący Rady Gminy Brody Marek Tracz podsumowując część jej posiedzenia w dniu 15 lipca poświęconej planom budowy kompleksu energetycznego Gubin – Brody zainicjował powstanie grupy roboczej, której celem będzie współpraca na rzecz powstania inwestycji i uzyskanie jak najwięcej korzyści dla gminy i mieszkańców. Jej pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższym czasie.

Zainteresowanie pracami we wspólnej grupie wyraziła w imieniu samorządu województwa lubuskiego Danuta Wesołowska-Wujaszek, pełniąca obowiązki Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji w Lubuskim Urzędzie Marszałkowskim i Cezary Bujak, Członek Zarządu PGE Gubin i Dyrektor Oddziału PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Oddział KWB Turów. Swój akces zgłosił także wójt gminy Brody Ryszard Kowalczuk, który przyznał, że wprawdzie jest przeciwnikiem realizacji inwestycji, ale jest także za prowadzeniem dialogu. Wójt Kowalczuk zapowiedział, że w jego imieniu pracować w grupie będzie wyznaczona przez niego kompetentna osoba.

W sesji wzięli udział przeciwnicy inwestycji, którzy przyjechali z odległych miejscowości, m.in. przedstawiciele Ekologicznego Serwisu Prawnego z Czech, Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Unia z Wrocławia, Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój tak, odkrywki nie”. Większość mieszkańców gminy Brody obserwujących obrady należała do zwolenników inwestycji.

Pełne poparcie dla inwestycji wyrazili Poseł na Sejm RP Bożena Bukiewicz i Senator RP Stanisław Iwan. Zaniepokojenie, co do braku realizacji przez gminę Brody konkretnych uchwał związanych z inwestycją wyraził Bogdan Mucha, Doradca Wojewody Lubuskiego.
Wiele korzyści z budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego i elektrowni produkującej energię na bazie tego węgla przedstawił Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacek Kaczorowski. Prezes Kaczorowski podkreślił, że długoletnia działalność w lokalizacjach Bełchatowa i Turowa pokazuje, że wszelkie działania prowadzone są z poszanowaniem interesów lokalnej społeczności oraz samorządów, co skutkuje obopólną korzyścią dla regionu i społeczeństwa i przedsiębiorcy.

Prezes Zarządu Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego Stanisław Żuk tłumaczył, że w jego regionie, w powiecie zgorzeleckim zmartwieniem samorządowców nie jest istnienie kopalni czy rozbudowa elektrowni, ale przyszłość bez węgla, bo zakończenie wydobycia węgla to brak miejsc pracy.
wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć