Aktualności

Elektrownia atomowa w Polsce ruszy w 2025 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dał zielone światło dla budowy elektrowni atomowej w Polsce. Uznał on, że utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PGE, KGHM, Tauron i Eneę nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji - głosi komunikat UOKiK.

W komunikacie przypomniano, że uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce planowane jest na 2025 r.

W tym celu powstała spółka PGE EJ 1, która jest odpowiedzialna za przygotowanie procesu inwestycyjnego, przeprowadzenie badań lokalizacyjnych oraz budowę elektrowni. - Została powołana przez Polską Grupę Energetyczną PGE. W wyniku koncentracji sprzeda ona po 10 proc. udziałów dwóm innym spółkom energetycznym: Tauron Polska Energia oraz Enea, a także KGHM Polska Miedź - czytamy.

 

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

- Udział energii pozyskiwanej z planowanej elektrowni ma według szacunków wynieść 7 proc., nie zwiększy więc znacząco pozycji PGE, Tauronu oraz Enei na rynku wytwarzania i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. W dalszym ciągu będą oni produkować energię z innych źródeł niezależnie od siebie - czytamy.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

W styczniu tego roku rząd przyjął program energetyki jądrowej. Zgodnie z nim wybór lokalizacji elektrowni ma nastąpić do końca tego roku. Dziesięć lat później ma zostać uruchomiona pierwsza elektrownia.

Na razie PGE podpisała umowę na wykonanie badań środowiskowych i wybranie najlepszej lokalizacji. Brane są pod uwagę trzy miejscowości, wszystkie nad Bałtykiem: Żarnowiec, Choczewo oraz Gąski.

Problemem są jednak pieniądze. Łączny koszt inwestycji może przekroczyć nawet 50 miliardów złotych. Za budowę odpowiada koncern Polska Grupa Energetyczna. Wspierać ją będą finansowo 3 inne koncerny KGHM Tauron i Enea.

Na razie jednak nie wiadomo do końca w jakim modelu finansowania projekt będzie realizowany.

Zgodnie z planami rządu, w 2017 r. powinna zapaść zasadnicza decyzja co do budowy elektrowni jądrowej, właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 r., a do końca 2024 r. miałby on zostać oddany do eksploatacji. Pierwsza elektrownia jądrowa ma mieć moc rzędu 3000 MW.

O komentarz do decyzji został przez agencyjnych dziennikarzy poproszony wicepremier Janusz Piechociński. Minister gospodarki Janusz Piechociński był w Łódzkiem wesprzeć lokalne PSL oraz na uroczystości wręczenia inwestorom zezwoleń na działalność w Łódzkiej SSE.

- Cieszę się, że ze strony formalno-prawnej ten etap mamy już za sobą - powiedział minister gospodarki.

Piechociński zwrócił też uwagę, że przyjęty przez rząd program polityki jądrowej to nie tylko budowa elektrowni atomowej; to także kwestia wykorzystania nowych technik i technologii.

 

biztok.pl

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć