Aktualności

Energetyka u progu zmian

Europa, UE a wraz nią Polska znajdują się w niezwykle ważnym, by nie powiedzieć przełomowym momencie, jeśli chodzi o przyszłość energetyki, strategie zaopatrzenia w surowce i bezpieczeństwo energetyczne. Wszystko to znajdzie swój wyraz podczas XI Kongresu Nowego Przemysłu, który 13-14 października odbędzie się w Warszawie.

W Europie wciąż ścierają się przeciwstawne interesy i wizje rozwojowe; różne jest podejście państw, rządów i społeczeństw krajów członkowskich do obowiązujących i przyszłych założeń europejskiej polityki ochrony klimatu, związanych z ich realizacją regulacji, docelowego miksu energii, czy do kwestii zależności od importu paliw. Realizacja idea wspólnego rynku energii i solidarności energetycznej Europy okazuje się trudniejsza niż wielu przypuszczało.

Wkrótce tematem europejskiego szczytu będzie Pakiet klimatyczno-energetyczny 2030, a w szczególności - cel redukcji CO2 i udział OZE w produkcji energii na lata 2021-2030. To kwestie kluczowe dla przyszłości polskiej energetyki, sektora paliwowego i całej gospodarki.

XI Kongres Nowego Przemysłu ze swoją szeroką tematyką wpisuje się w europejską i polską debatę o przyszłości, kierunkach rozwoju i znaczeniu sektora energii i paliw.

Dlatego polityka energetyczno-klimatyczna UE, bezpieczeństwo, solidarność i niezależność energetyczna w Europie, regulacje mające wpływ na inwestycje w nowe moce znajdą się w centrum kongresowych obrad z udziałem polityków, menedżerów największych firm i ekspertów.

Dyskusje poświęcone rynkowi energii i gazu, rynkowi mocy, rozwojowi infrastruktury przesyłowej energii i paliw, energetyce odnawialnej, czy ciepłownictwu rozwiną wątki z sesji inaugurującej.

W sesji głównej "Polska droga do Wspólnoty Energetycznej Europy - solidarność energetyczna, wspólny rynek, polityka klimatyczna" będzie mowa m.in. o tym, jaką rolę pełnić będzie Polska na mapie energetycznej UE i czy Polska może być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego m.in. poprzez własne zasoby węgla. W tej części Kongresu wezmą udział przedstawiciele polskiego rządu i prezesi czołowych firm z krajowego sektora energetycznego.

W dalszej części XI Kongresu Nowego Przemysłu poruszane będą szczegółowe, wybrane problemy polskiej energetyki jak rynek mocy i jego wpływ na rynek energii. Przedyskutowane będą także zmiany na rynku energii i aktywne działania nowych sprzedawców oraz reakcja na nie dużych, tradycyjnych sprzedawców.

Ważna dyskusja będzie poświęcona także inteligentnej energetyce - w tym inteligentnym sieciom i inteligentnym licznikom. Będzie tu miejsce do omówienia pierwszych doświadczeń we wprowadzeniu inteligentnych liczników przez polskie grupy energetyczne. 

Interesująco zapowiada się także panel poświęcony problemom w rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE). Tu będzie mowa m.in.. o technologiach OZE mogących być polską specjalnością (np. wykorzystywanie biomasy odpadowej do produkcji biogazu lub odzyskiwanie gazu z wysypisk śmieci) oraz niewykorzystanym potencjale polskiego Bałtyku do rozwoju farm wiatrowych typu offshore.

Oddzielne panele poświęcone będą rozwojowi sektora ciepłowniczego i energetyki jądrowej oraz perspektywom rozwoju polskiego i europejskiego rynku gazu.

We wszystkich panelach wezmą udział specjaliści z danej dziedziny: członkowie rządu, przedstawiciele grup energetycznych, przedstawiciele firm doradczych i eksperci.

XI Kongres Nowego Przemysłu będzie szeroko relacjonowany na portalu wnp.pl a wnioski z niego płynące zostaną przedstawione w listopadowym wydaniu miesięcznika Nowy Przemysł.

Podczas Kongresu wręczone zostaną nagrody "Nowy Impuls 2014". Wyróżnienia przyznawane są osobom, firmom i instytucjom, które wnoszą do polskiej gospodarki i sektora paliwowo-energetycznego nową jakość, wskazują ofensywne trendy, dają sygnał do podejmowania niestosowanych wcześniej rozwiązań. 

cire.pl

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć