Aktualności
Zapraszamy do zapoznania się z oferta pobytów zorganizowanych zima2024/2025 w zakładce Dział Kard i Spraw Socjalnych.
24 września 2024 r. w Słoku k. Bełchatowa odbyło się spotkanie zespołu roboczego działającego w ramach połączonych Zespołów Trójstronnych ds. Branży Węgla Brunatnego i Branży Energetycznej. Zadaniem zespołu, w którego pracach uczestniczyli przedstawiciele Strony Pracodawców - Grup Energetycznych PGE, Energa, Enea i Tauron pod przewodnictwem Prezesa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacka Kaczorowskiego oraz przedstawiciele Strony Społecznej – Central Związkowych reprezentowanych w obu Zespołach Trójstronnych, było wypracowanie i uzgodnienie treści porozumienia zabezpieczającego interesy pracowników w procesie wydzielania aktywów energetycznych i węglowych.
W wyniku uzgodnień parafowano porozumienie dotyczące stabilnych i bezpiecznych warunków pracy i płacy pracowników, potwierdzające dalsze obowiązywanie i stosowanie u poszczególnych pracodawców wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy oraz respektowanie wszelkich uprawnień pracowniczych. Ustalono ponadto, że porozumienie będzie miało charakter wstępny w procesie uzgadniania umowy społecznej na okoliczność transformacji sektora energetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego w zakresie wydzielania konwencjonalnych jednostek zasilanych węglem z Grup PGE, Energa, Enea, Tauron i będzie wiązać strony do dnia wejścia w życie tej umowy.
Należy podkreślić, że uzgodnienie i parafowanie porozumienia mogło dojść do skutku w wyniku zaangażowania i odpowiedzialnej postawy Strony Społecznej i Pracodawców - poszczególnych Grup Energetycznych, przy udziale obecnych na spotkaniu przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych. Parafowany tekst porozumienia zostanie przedstawiony do akceptacji stron dialogu społecznego na posiedzeniu połączonych Zespołów Trójstronnych.
Szanowni Pracownicy Kopalni Turów,
Przypominamy, że zbiórka darów dla powodzian prowadzona będzie do 26 września b.r. (czwartek). Już teraz dziękujemy za okazaną, wielką pomoc. Dla tych, którzy jeszcze zamierzają przyłączyć się do naszej akcji, poniżej przedstawiamy ZAKTUALIZOWANĄ LISTĘ NAJPOTRZEBNIEJSZYCH rzeczy.
Pokażmy siłę i wrażliwość czarno-zielonych serc!
Potrzebne są:
- Środki higieniczne;
- Chemię gospodarczą;
- Mopy, wiadra, miotły, worki na śmieci;
- Naczynia, sztućce, garnki – NOWE;
- Pościel, koce, kołdry – NOWE;
- Narzędzia (wałki malarskie, pędzle, kuwety malarskie, uni-grunt);
- Pampersy dla dorosłych;
- Artykuły szkolne dla dzieci (bloki, zeszyty, farby, długopisy);
- Osuszacze, grzejniki.
Punkty zbiórki:
- sala zborna
- łaźnia V pochylnia
- łaźnia główna
- magazyn główny
Nasz oddział współpracuje z Bogatyńskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny, który koordynuje zbiórkę na naszym obszarze.
Szanowni Państwo,
informacja Działu Kadr i Spraw Socjalnych PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.
LEKARZ GINEKOLOG Z KLINIKI WROCŁAWSKIEJ we wrześniu 2024 roku.
Termin wizyty specjalisty – 13.09.2024 r. (piątek), rejestracja od 04.09.2024 r. do 10.09.2024 r.
UWAGA !!!
Lekarz ginekolog będzie przyjmować w przychodni w Bogatyni przy ul. Pocztowej 13
Rejestracja tylko dla uprawnionych osób Oddziału KWB Turów od godz. 6.00 – 14.00 w ustalonym powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych - tel. 5 234.
UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).
Zgodnie z § 3 ust. 2.3. załącznika nr 15 do ZUZP za ponadstandardowe świadczenia medyczne pracownik ponosi odpłatność w wysokości 1,00 zł. Odpłatność będzie potrącona z wynagrodzenia pracownika na podstawie jego pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na ww. potrącenie. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na potrącenie należności należy złożyć w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych najpóźniej do godz. 12 00 w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów. Wzór Oświadczenia w załączeniu, dostępny jest również na dysku O: Dział DLK – Sprawy Socjalne. Nie złożenie oświadczenia będzie oznaczało rezygnację z wizyty u specjalisty.
Wartość ponadstandardowej opieki zdrowotnej, która opłacana będzie w całości przez PGE GiEK S.A. - Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, natomiast nie wlicza się tego przychodu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Szanowni Państwo,
Informujemy, że Kasa Główna w Oddziale KWB Turów będzie czynna w miesiącu wrześniu br. w dniach wypłaty tj.
10.09.2024 r. - w godz. 6.00 – 14.00
18.09.2024 r. – w godz. 6.00 – 14.00
W kolejnych miesiącach Kasa Główna będzie czynna zawsze w dniu wypłaty w godzinach 6.00 – 14.00.
Dziś obchodzimy 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, pamiętając o tym tragicznym dniu, 1 września 1939 roku, kiedy to niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zaatakował polską placówkę wojskową na Westerplatte. Ten akt niemieckiej agresji przeciwko Polsce na długie lata zaważył na dalszych losach naszego kraju.
W budżecie na 2025 r. nie ma środków na wydzielanie aktywów węglowych ze spółek energetycznych - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Notowania akcji PGE, Taurona Polska Energia i Enei, czyli spółek holdingowych głównych grup, które potencjalnie mogą zostać objęte wydzieleniem elektrowni węglowych, tąpnęły.
Minister finansów Andrzej Domański pytany był w środę przez dziennikarzy, czy w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano środki na wykup elektrowni węglowych i kopalni węglowych z grup energetycznych. Odpowiedział, że "trwa dyskusja".
Notowania spółek energetycznych na informację ministra zareagowały spadkami
- Tę dyskusję animuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, my bierzemy we niej udział, ale nie mamy tutaj żadnego konkretnego modelu. W budżecie na rok 2025 takich środków nie ma - poinformował minister Andrzej Domański.
Inwestorzy źle zareagowali na te informacje.
Kursy akcji PGE, Taurona Polska Energia i Enei, czyli spółek holdingowych głównych grup, które potencjalnie mogą zostać objęte wydzieleniem elektrowni węglowych, tąpnęły.
W środę, 28 sierpnia 2024 r., notowania akcji PGE spadły o 2,9 proc., Taurona Polska Energia o 4,3 proc., a Enei o 3,42 proc. Tego samego dnia akcje Energi, która też potencjalnie może zostać objęta projektem wydzielenia aktywów węglowych, ale to w tej grupie stosunkowo mały biznes, zdrożały o 0,44 proc.
Zgodnie z zarządzeniem ministra aktywów państwowych z 9 maja 2024 r. powołano zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa jako organ pomocniczy ministra.
Projekt NABE czeka na alternatywę już od wielu miesięcy
W zarządzeniu wyszczególniono, że do zadań zespołu należy m.in. analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek i opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia i ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.
10 sierpnia 2023 r. spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty. Następnie spółki miały zostać skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).
Miałoby to nastąpić poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE GiEK, która miał funkcjonować jako Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla NABE i poprzedni rząd nie skończył projektu NABE.
Powołanie NABE miało pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej, co miało przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej.
www.wnp.pl
Dzień dobry
Informuję, iż zmianie uległ termin przeprowadzania specjalistycznych badań angiologicznych, układu moczowo-płciowego oraz tarczycy,
realizowanych przez lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Przedmiotowe badania realizowane będą w dniach 23, 24 oraz 25 września 2024r.
Terminy badań laboratoryjnych nie ulegają zmianie.
Gajdasiak Elżbieta [PGE GiEK O.KWB Turów]
Nowy Zarząd spółki MegaSerwis Departament Zarządzania Korporacyjnego PGE GiEK informuje, że w wyniku przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego Rada Nadzorcza MegaSerwis powołała Zarząd MegaSerwis w składzie:
• Prezes Zarządu - Zygmunt Ptak (objęcie funkcji 21 sierpnia br.)
• Wiceprezes Zarządu - Szczepan Jasiński (objęcie funkcji 12 sierpnia br.)
• Wiceprezes Zarządu – Grzegorz Bałajewicz (objęcie funkcji 2 września br.)
Zapraszamy wędkarzy, członków "NSZZ "Solidarność'80" KWB Turów do wzięcia udziału w XX drużynowych zawodach spławikowych "O Przechodni Puchar Drużynowego Mistrza Związków Zawodowych KWB Turów", które odbędą się w dniu 07.09.2024 r. na akwenie Żwirownia w Żarkach n/Nysą Łużycką.
Pokrywamy koszty opłaty startowej (40 zł osoba) zawodników zgłoszonych do zawodów - członków NSZZ Solidarność'80.
Dodatkowo uczestników nagrodzimy za uczestnictwo oraz za zajmowane miejsce.
Zapisy na zawody w siedzibie związku oraz pod numerem 757735504
Serdecznie zapraszamy po odbiór gadżetu z siedziby związku "kubka termicznego" związkowców do których nie mógł z różnych powodów dotrzeć przewodniczący koła.
Nowa aplikacja do obsługi Pracowniczego Programu Emyrytalnego Goldman Sachs TFI S.A.
Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informuję, że z sukcesem zakończyliśmy wszelkie prace nad aplikacją mobilną GS TFI24 i jest ona już dostępna do pobrania w sklepach App Store i Google Play.
By aktywować aplikację, użytkownik będzie potrzebował numer uczestnika, numer PESEL (lub daty urodzenia w przypadku nierezydentów) oraz hasło, którego używa do logowania się do Serwisu Transakcyjnego.
Na numer telefonu wskazany w serwisie wyślemy użytkownikowi SMS-em jednorazowe hasło, dzięki któremu, po wpisaniu go do aplikacji, zostanie ona aktywowana.
Następnym krokiem będzie ustawienie numeru PIN do aplikacji mobilnej oraz wybór ustawień biomietrii, z której użytkownik będzie korzystał podczas logowania się do aplikacji oraz przy składaniu zleceń.
Po zalogowaniu się i autoryzacji urządzenia, użytkownik będzie miał dostęp do analizy swojego portfela inwestycyjnego i będzie mógł składać zlecenia dla wszystkich dostępnych produktów.
Szeroką komunikację do uczestników PPE, którzy korzystali z aplikacji przed jej wyłączeniem będziemy realizować w najbliższych tygodniach.
Życzymy miłego użytkowania.
Informujemy o następujących zmianach na stanowiskach menadżerskich w Oddziałach PGE GiEK:
1. Elektrownia Rybnik:
• z dniem 28.05.2024 r. stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału zostało powierzone Panu Witoldowi Kania, który jest pracownikiem Elektrowni Rybnik od 1988 roku i posiada kierunkowe wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach menadżerskich, w tym m.in. na stanowisku Głównego Inżyniera ds. Utrzymania Ruchu.
2. Elektrownia Turów:
• z dniem 29.05.2024 r. stanowisko Dyrektora Oddziału zostało powierzone Panu Markowi Mrozowi, który jest pracownikiem Elektrowni Turów od 1997 roku i posiada kierunkowe wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach menadżerskich, w tym m.in. na stanowisku Dyrektora Technicznego.
• z dniem 29.05.2024 r. stanowisko Zastępcy Dyrektora Oddziału – Dyrektora Technicznego zostało powierzone Panu Dawidowi Szymaniakowi, który jest pracownikiem Elektrowni Turów od 2000 roku i posiada kierunkowe wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym od 2019 roku na stanowisku Głównego Inżyniera ds. Wytwarzania Energii.
3. Elektrownia Dolna Odra:
• z dniem 30.05.2024 r. stanowisko p.o. Dyrektora Oddziału zostało powierzone Panu Arkadiuszowi Kwapiszowi, który jest pracownikiem Elektrowni Dolna Odra od 1993 roku i posiada kierunkowe wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe, w tym od 2003 roku na stanowisku Dyżurnego Inżyniera Ruchu.
4. Kopalna Węgla Brunatnego Turów:
• z dniem 30.05.2024 r. stanowisko Dyrektora Oddziału zostało powierzone Panu Przemysławowi Kozłowskiemu, który jest pracownikiem Kopalni Węgla Brunatnego Turów od 2004 roku i posiada kierunkowe wykształcenie oraz wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych, w tym od 2016 roku na stanowisku Zmianowego Inżyniera Ruchu.
Prosimy o dokładne przeczytanie artykułu, kiedy i komu należą się takie świadczenia.
Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, zakończyła formowanie ziemnego wału wybudowanego w ramach realizacji umowy, która w 2022 r. zakończyła polsko-czeski spór wokół dalszej działalności turoszowskiej kopalni. Na wale rozpoczęto już nasadzenia roślinności. Docelowo posadzonych zostanie tu ponad 14 000 młodych drzew i krzewów. Turoszowska kopalnia z należytą starannością realizuje zapisy międzyrządowej umowy.
Prace nad budową krajobrazowego wału ziemnego, znajdującego się pomiędzy Kopalnią Turów a Republiką Czeską, rozpoczęto opracowaniem i przyjęciem przez obie strony harmonogramu inwestycji. Realizacja przebiegła zgodnie z przyjętym planem – wykonano już wszystkie prace ziemne związane z formowaniem wału. Zgodnie z przyjętą dokumentacją projektową, wał ma 5 metrów wysokości, ok. 40 m szerokości w podstawie oraz nieco ponad kilometr długości.
Kopalnia Turów rozpoczęła już nasadzenia roślinności na wierzchowinie wału. Posadzone na nim zostaną drzewa liściaste i iglaste, w tym sosna zwyczajna, modrzew europejski, brzoza brodawkowata, klon jawor i pospolity, lipa drobno i szerokolistna, a także mniejsze krzewy.
Budowa wału ziemnego była jednym z postulatów Republiki Czeskiej w celu zasłonięcia widoku na turoszowski kompleks energetyczny. Kopania Turów rzetelnie i terminowo wypełnia wszystkie zapisy polsko-czeskiej umowy. Zakończyła już m.in. budowę podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego. Testy skuteczności podziemnej bariery wykazują wzrost poziomu wód podziemnych nawet o ponad 4,6 metra, a wyniki na bieżąco przeprowadzanych pomiarów przekazywane są stronie czeskiej. Kopalnia realizuje również zapisy umowy dotyczące innych komponentów środowiska, m.in w zakresie ochrony przed hałasem i pyleniem. Dotychczas na terenie Kopalni Turów odbyło się również osiem misji oceniających, podczas których strona czeska monitorowała działania podejmowane na rzecz ochrony wód. Misje organizowane są raz na kwartał.
Informujemy, że Kasa Główna w Oddziale KWB Turów będzie czynna w miesiącu kwietniu br. w dniu wypłaty tj.
10.04.2024 r. - w godz. 6.00 – 14.00
W kolejnych miesiącach Kasa Główna będzie czynna zawsze w dniu wypłaty w godzinach 6.00 – 14.00.
Uwaga zmiana godzin wyjazdu i powrotu
Bogatynia: 7:00/20:30, Zgorzelec 7:30/20:00
Szanowni Państwo,
w dniu 08.04.24 r. (poniedziałek) planowane jest koszenie terenów zielonych. W związku z tym zamknięte będą nw. parkingi:
1) Nr 8 - za budynkiem dyrekcji przy budynku Oddziału e-4,
2) Nr 9 - przy budynku Działu TGL,
3) Nr 10 – za głównym budynkiem dyrekcji – część niska.
Szanowni Państwo,
W dniach 8-12 kwietnia b.r. w naszym Oddziale odbędzie się akcja pod nazwą „Giełda Kwiatów”. Polega ona na tym, że pracownicy przynoszą do pracy rośliny doniczkowe, które z różnych powodów chcą oddać ( np. brak odpowiedniego miejsca w domu, wielkość rośliny czy po prostu problemy z utrzymaniem w dobrej kondycji).
W holu budynku dyrekcji na I piętrze będzie można dokonać wymiany lub oddać rośliny. Każda przyniesiona roślina może powędrować w dowolne ręce. Rośliny pracownicy mogą zostawić w pokoju biurowym lub zabrać do domu. „Giełda kwiatów” idealnie wpisuje się w ideę „Green Office”, ponieważ zieleń jest ważnym elementem wystroju biura, wprowadza spokój i harmonię. Rośliny mają ogromny wpływ na naszą psychikę, samopoczucie i zdrowie. Dlatego tak ważne jest, aby nasze miejsce pracy było wypełnione roślinami.
W załączeniu plakat informujący o akcji. Kierowników KO prosimy o przekazanie informacji pracownikom nie posiadającym dostępu do poczty elektronicznej.
Zachęcamy do aktywnego udziału.
Informacja Działu Kadr i Spraw Socjalnych PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.
LEKARZ GINEKOLOG Z KLINIKI WROCŁAWSKIEJ w kwietniu 2024 roku.
Termin wizyty specjalisty – 19.04.2024 r. (piątek), rejestracja od 04.04.2024 r. do 17.04.2024 r.
UWAGA !!!
Lekarz ginekolog będzie przyjmować w przychodni w Bogatyni przy ul. Pocztowej 13
Rejestracja tylko dla uprawnionych osób Oddziału KWB Turów od godz. 6.00 – 14.00 w ustalonym powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych - tel. 5 234.
UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).
Zgodnie z § 3 ust. 2.3. załącznika nr 15 do ZUZP za ponadstandardowe świadczenia medyczne pracownik ponosi odpłatność w wysokości 1,00 zł. Odpłatność będzie potrącona z wynagrodzenia pracownika na podstawie jego pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na ww. potrącenie. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na potrącenie należności należy złożyć w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych najpóźniej do godz. 12 00 w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów. Wzór Oświadczenia w załączeniu, dostępny jest również na dysku O: Dział DLK – Sprawy Socjalne. Nie złożenie oświadczenia będzie oznaczało rezygnację z wizyty u specjalisty.
Wartość ponadstandardowej opieki zdrowotnej, która opłacana będzie w całości przez PGE GiEK S.A. - Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, natomiast nie wlicza się tego przychodu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Po ogloszeniu wyroku WSA odnosnie Decyzji Środowiskowej dla KWB Turów i niepewnej sytuacji prawnej co do koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża w Turowie, Komisja Miedzyzakladowa NSZZ Solidarność'80 w dniu dzisiejszym Uchwałą Komisji, przekształciła się w Komitet Protestacyjno Strajkowy. Jestesmy gotowi do dalszego dzialania. Razem w obronie Turowa !!!
Marteiał video pod linkiem :
"Sprawiedliwe Sądy" Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok na Polska Energetykę - na Kopalnie Turów i cały Turoszowski Region. Po tej władzy rządzącej nie mogliśmy się niczego innego spodziewać...
O tydzień - do 13 marca - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przełożył ogłoszenie wyroku ws. decyzji środowiskowej GDOŚ dotyczącej wydobycia węgla w kopalni Turów. Wyrok miał być ogłoszony w środę, ale uniemożliwiło to zwolnienie lekarskie jednej z sędzi ze składu orzekającego.
"Jedna z członkiń składu sądzącego, orzekającego w tej sprawie, drugi tydzień przebywa już na zwolnieniu lekarskim, w związku z czym sąd postanowił odroczyć ogłoszenie orzeczenia jeszcze o tydzień. Bardzo mi przykro, do dziś praktycznie mieliśmy nadzieję, że uda się ogłosić wyrok" - poinformował strony i zgromadzoną publiczność sędzia sprawozdawca tej sprawy Jarosław Łuczaj. Nowy termin ogłoszenia wyroku wyznaczony został na 13 marca o godz. 12.30.
Sąd administracyjny zajmował się skargami ekologów oraz samorządowców niemieckich z przygranicznych terenów dotyczących decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 30 września 2022 r. odnoszącej się do "Kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia". Sprawa została rozpoznana na rozprawie 22 lutego br. i wówczas ogłoszenie wyroku wyznaczono na 6 marca.
Skargę na decyzję środowiskową złożyły m.in. Fundacja Frank Bold, Greenpeace oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA. Zarzuty tych organizacji odnoszą się m.in. raportu inwestora o oddziaływaniu na środowisko, który był podstawą wydania decyzji przez GDOŚ.
Zaskarżona do sądu decyzja GDOŚ częściowo uchyla, a częściowo utrzymuje w mocy wcześniejszą decyzję środowiskową w tej sprawie wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W lutym 2023 r. opierając się na decyzji GDOŚ z jesieni 2022 r., minister klimatu i środowiska przedłużył koncesję dla Turowa poza 2026 r. - do 2044 r.
Postępowanie to stało się głośne, gdy w końcu maja ub.r. WSA wstrzymał - do czasu rozpoznania tej skargi - wykonanie decyzji środowiskowej dotyczącej koncesji na wydobycie węgla dla kopalni w Turowie po 2026 r. Wówczas zażalenia na postanowienie WSA złożyli: Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, jako organ; PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, jako inwestor oraz Prokuratura Krajowa, która wtedy przystąpiła do tej sprawy przed sądem administracyjnym.
W połowie lipca ub.r. Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił te zażalenia i uchylił postanowienie o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa. Uznał, że wstrzymanie wykonania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach "możliwe jest wyłącznie dopóki nie zakończył się dalszy etap procesu inwestycyjnego", czyli dopóki nie została wydana jedna z następczych decyzji. Wskazał, że w tej sprawie tego rodzaju decyzją była decyzja ministra klimatu i środowiska z 17 lutego ub.r. dotycząca koncesji.
Organizacje ekologiczne zaskarżyły do WSA także tą następczą decyzję ministerstwa klimatu z 17 lutego ub.r. dotyczącą koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża Turów. W decyzji tej resort zmienił termin udzielania koncesji z 30 kwietnia 2026 r. i ustalił go do 27 kwietnia 2044 r.
W czerwcu ub.r. WSA informował jednak, że postępowanie dotyczące skarg na decyzję o koncesji dla Turowa zostało zawieszone do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia równoległej sprawy związanej z tą kopalnią, czyli właśnie skargi ekologów na wykonanie decyzji środowiskowej GDOŚ. (PAP)
mja/ godl/ gor/
Wśród działań wpisanych do decyzji środowiskowej Kopalni Turów można wskazać wiele z obszaru ochrony wód. W tym zakresie zostały już zrealizowane wszystkie zaplanowane zadania inwestycyjne. Jedną z zakończonych już inwestycji jest podziemny ekran przeciwfiltracyjny zlokalizowany w południowej części kopalni, wybudowany w celu ograniczenia potencjalnego wpływu turoszowskiej odkrywki na czeskie zasoby wodne.
Podziemna bariera ma długość ok. 1100 metrów, jej głębokość wynosi od 65 do 117 metrów, a wyniki prowadzonych przez ponad rok pomiarów w otworach monitoringowych zlokalizowanych przy ekranie wykazują wzrosty położenia zwierciadeł wód podziemnych nawet do +4.64 m. Dobór lokalizacji podziemnego ekranu zdeterminowała budowa geologiczna Niecki Żytawskiej Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej, Kopalnia Turów zobowiązała się również do cyklicznego przekazywania Republice Czeskiej wyników pomiarów z piezometrów monitorujących działanie ekranu przeciwfiltracyjnego.
W kolejnym kroku, na podstawie aktualnych poziomów wód podziemnych we wszystkich punktach pomiarowych, przepływów wód powierzchniowych, infiltracji, poborów wody oraz odwodnienia, Kopalnia Turów realizując zapisy decyzji środowiskowej zaktualizuje swój model hydrogeologiczny z 2015 r., który pokaże w sposób najbardziej obiektywny rzeczywiste ujęcie sytuacji hydrologeologicznej tego rejonu. Zadanie to jest już w trakcie realizacji.
Inwestycje z decyzji środowiskowej w zakresie ochrony powietrza
Kolejnym z podstawowych działań w ramach decyzji środowiskowej, które służy minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na środowisko, jest realizacja zadań z zakresu ochrony powietrza, w tym ograniczenia emisji pyłów. Należą do nich zarówno działania organizacyjne jak i wielomilionowe zadania inwestycyjne.
Dotychczas wszystkie realizowane są terminowo. Rozbudowano m.in. system monitoringu jakości powietrza w rejonie zasobnika węglowego oraz wdrożono system sterowania pracą tego obiektu. Na podstawie zebranych przez system informacji możliwy jest właściwy dobór trybu pracy zasobnika węglowego, włączając w to możliwość jego krótkotrwałego wyłączenia w celu redukcji zapylenia.
Przy zasobniku węglowym Kopalnia Turów realizuje również inną, kosztowną inwestycję, polegającą na montażu paneli przeciwwiatrowych na całej jego długości. Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej, ekran będzie miał 18 m wysokości, minimum 700 m długości od strony północno-wschodniej oraz 800 m od strony południowo-zachodniej. Dotychczas w ramach decyzji środowiskowej szczelnie obudowano oraz zastosowano systemy zraszania wewnątrz urządzeń przesypowych, stanowiących potencjalne źródła emisji pyłów do powietrza. Również w ramach działań ciągłych, w powiązaniu z wewnętrznym oraz niezależnym monitoringiem jakości powietrza prowadzonym przez organy Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska, zraszane są drogi na terenie kopalni.
W rejonach Kopalni Turów, w których zakończona została działalność górnicza, prowadzone są prace rekultywacyjne, zabezpieczające przekształcone struktury gruntów przed pyleniem. Docelowo prace rekultywacyjne prowadzone wewnątrz wyrobiska górniczego doprowadzą do przywrócenia niekorzystnie przekształconym terenom górniczym pierwotnych walorów przyrodniczych i środowiskowych.
Aby ograniczyć zjawisko unoszenia się pyłu, wprowadzone zostało również ograniczenie prędkości poruszania się pojazdów na terenie kopalni do 30km/h.
Po wszystkich zakończonych inwestycjach sporządzane są analizy porealizacyjne, a ich wyniki podobnie jak wyniki monitoringu, są przekazywane organom państwowym oraz Stronie Czeskiej.
Inwestycje z decyzji środowiskowej w zakresie ochrony przed hałasem
Ograniczenie emisji hałasu to jeden z głównych obszarów działań określonych w naszej decyzji środowiskowej, które mają na celu zminimalizowanie oddziaływania Kopalni Turów na otoczenie. Wykonanie zadań z obszaru ochrony przed hałasem przebiega zgodnie z harmonogramem określonym w decyzji, a wymienić wśród nich można m.in. inwestycje w nowe cichobieżne krążniki oraz stały monitoring hałasu. Jego wyniki są udostępniane państwowym organom nadzoru środowiskowego oraz Stronie Czeskiej.
W ramach podstawowych zadań inwestycyjnych wymienione zostały krążniki maszyn podstawowych i tras przenośników taśmowych na zestawy cichobieżne, generujące mniejszą emisję akustyczną w porównaniu do krążników starszego typu. Ponadto, w celu lepszej kontroli nad emisją hałasu, zastosowano system regulacji prędkości taśm przenośnikowych oraz budowane są ekrany akustyczne. W celu ochrony klimatu akustycznego pobliskiej, niemieckiej miejscowości Drausendorf, rozpoczęto usypywanie ziemnego filara ekranującego. Do poszczególnych zadań wykonywane są analizy porealizacyjne uwzględniające ocenę skuteczności, a ich wyniki udostępniane są organom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a w części również Stronie Czeskiej.
Wprowadzono również ograniczenia prędkości taśm przenośnikowych na części taśmociągów oraz ograniczono czas pracy niektórych maszyn i urządzeń. W porze nocnej, zgodnie z postulatem strony niemieckiej, wyłączana z ruchu jest jedna z głównych zwałowarek, pracująca w południowo-zachodniej części kopalni, wraz ze współpracującymi ciągami przenośników. Na bieżąco kontrolowana jest również sprawność maszyn i urządzeń, w szczególności urządzeń ochrony środowiska – ekranów akustycznych, obudów przenośników i stacji napędowych oraz krążników.
Inwestycje z decyzji środowiskowej w zakresie rekultywacji i ochrony przyrody
Kopalnia Turów sukcesywnie zagospodarowuje tereny przekształcone i zalesia je od połowy ubiegłego wieku. W 2008 r. kopalnia zakończyła rekultywację swojego zwałowiska zewnętrznego w kierunku leśnym, nasadzając na jego powierzchni w sumie ok. 22 mln drzew. Teren dawnego zwałowiska zewnętrznego przekazany został Lasom Państwowym, a aktualnie stanowi on kompleks leśny, cenny dla gminy Bogatynia, który wpisuje się w okoliczny krajobraz. Działania te w istotny sposób przyczyniły się do zwiększenia bioróżnorodności na tym obszarze. Dzisiaj na terenach poprzemysłowych Kopalni Turów występuje bogata fauna i flora z rzadkimi gatunkami, m.in. naturalnie rosnące cisy. Dzięki dotychczasowym nasadzeniom, wskaźnik lesistości w gminie Bogatynia wzrósł z poziomu 27 do niemal 30 proc. Zgodnie z warunkami z decyzji, na terenach kopalni, które zostały już wyłączone z robót górniczych, rekultywacja jest prowadzona w sposób zmierzający do uzyskania na etapie rekultywacji końcowej kompensacji nasadzeń w ilości nie mniejszej niż 2:1 – dwa nowe drzewa za jedno wycięte.
Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej, Kopalnia Turów szanując naturalny rytm przyrody nie prowadzi na swoim terenie robót m.in. wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków tj. w okresie od 15 września do końca lutego. Ponadto kopalnia wyprzedzająco i z dużą dbałością o zachowanie jak największej bioróżnorodności, przy udziale specjalistów będzie dbać o zasoby przyrodnicze. Oznacza to, że specjaliści będą wskazywać sposób postępowania ze stwierdzonymi na terenie kopalni gatunkami, w tym ewentualnymi gatunkami chronionymi.
-
Sarbinowo Hotel***NAT (majówka dla pracowników) w terminie 27.04. - 04.05.2024 r.
-
Świnoujście Interferie Medical SPA (majówka dla pracowników) w terminie 05.05. - 12.05.2024 r.
-
Dąbki Interferie ARGENTYT (majówka dla emerytów) w terminie 05.05. – 12.05.2024 r.
-
KRAKÓW z pobytem w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze w terminie 13.06. – 20.06.2024 r.
-
WARSZAWA z pobytem w Wodnym Parku Rozrywki Suntago w Mszczonowie w terminie 13.06. – 20.06.2024 r.
-
BOSZKOWO-LETNISKO Hotel Vitalia *** w terminie 23.08. – 25.08.2024 r.
-
BIESZCZADY Hotel Solina Myczkowce (pobyt ze zwiedzaniem) w terminie 06.09. – 13.09.2024 r.
-
Dwór Kolesin (pobyt z wycieczką do winnicy) w terminie 27.09. – 29.09.2024 r.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność’80 informuje, że od dnia 06.02.2024r. rozpoczynamy wypłatę dofinansowań do wypoczynku dzieci członków związku w wysokości 80 zł na każde dziecko, które uczestniczyło w wypoczynku zimowym minimum 5 dni kalendarzowych. Więcej informacji w siedzibie i pod telefonem 75 7735504
Energetyka: Decyzja Bundesnetzagentur jest hamulcem awaryjnym mającym zapewnić Niemcom bezpieczeństwo dostaw .. ciekawe co na to nasz nowy rząd, bo jak widać mocno rozwinięte Niemcy czy Francja w OZE nie wystarcza ...
Niemiecka federalna agencja ds. energii elektrycznej Bundesnetzagentur zakazała zamknięcia 26 dużych elektrowni węglowych do końca marca 2031 r.
Federalna Agencja Sieci (BNA) jest niezależnym organem w ramach Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu. Odpowiada między innymi za infrastrukturę elektroenergetyczną, gazową i telekomunikacyjną. Jej eksperci najwyraźniej nie wierzą w planowane tempo budowy zastępczych źródeł gazowych.
Według planów Ministra Środowiska Roberta Habecka (Zieloni) do 2030 r. w Niemczech ma powstać 55 dużych elektrowni parowo-gazowych o łącznej mocy zainstalowanej 25 gigawatów. Mogliby przejść na wodór 5 lat później. To właśnie te źródła powinny zastąpić elektrownie węglowe. Jednak już jesienią ub.r. lokalne przedsiębiorstwa energetyczne publicznie wątpiły w realność tych planów.
Dla przykładu koncern Steag kwestionuje plan z inwestycyjnego punktu widzenia, uznając perspektywy inwestorów za zbyt niepewne. Inni operatorzy zasobów również nie wyrazili optymizmu. Oficjalnie ogłoszono jedynie budowę około 5 gigawatów mocy w elektrowniach parowo-gazowych. Do 2025 r. ma zostać wyłączonych 11,9 gigawatów zasobów węgla. Jednocześnie samo ministerstwo Habecka zakłada, że do 2030 r. w Niemczech zużycie energii elektrycznej wzrośnie do 750 terawatogodzin.
Krok BNA, która uznała 26 elektrowni węglowych za ważne systemowo, jest zatem swego rodzaju hamulcem awaryjnym mającym zapewnić Niemcom bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Agencja oczekuje, że te 26 dużych elektrowni będzie pełniło funkcję źródeł zapasowych dostępnych na żądanie.
Niemcy mają obecnie ponad 140 gigawatów mocy zainstalowanej w źródłach nieciągłych (OZE, głównie wiatr i fotowoltaika). Lecz to nie wystarczy na pokrycie konsumpcji Republiki Federalnej Niemiec. Normalne podstawowe obciążenie niemieckiego systemu elektroenergetycznego wynosi 75 gigawatów w dzień powszedni. Zainstalowana moc wynosząca 38 gigawatów w węglu i 32 gigawatów w gazie jest zatem nadal niezbędna dla największej gospodarki Europy.
źródło nettg.pl
Hipokryzja ??? UE każe zamykać kopalnie i elektrownie na węgiel, "no dobrze, Wy musicie zamykać, a my sobie będziemy otwierać kiedy chcemy bo mamy taką potrzebę." Tak można powiedzieć o naszych zachodnich sąsiadach. Pozamykajmy w Polsce wszystko, po co nam tania energia kupimy ją ... ale od kogo skoro kraje same ledwo dyszą.... UE po prostu chce nas zniewolić i zamknąć naszą gospodarkę bo przecież ona w dużej mierze jest oparta na energii elektrycznej ....
Francja w godzinach szczytowego zapotrzebowania na prąd musi się ratować importem 3-5 tys. MW, wynika z komunikatu RTE (operatora sieci energetycznej). W celu złagodzenia niedoborów uruchomiona została elektrownia węglowa w Saint-Avold o mocy 618 MW.
W tej chwili we Francji działa 47 reaktorów jądrowych, które produkują energię elektryczną. Dla porównania w styczniu 2023 r. było ich o 5 niej. Cała flota reaktorów składa się 56 bloków.
Zapraszamy do zapoznania się z nowymi ofertami Działu Socjalnego dla pracowników PGE GiEK oddział KWB Turów https://solidarnosc80.com/dzial-kadr-i-spraw-socjalnych.html
Państwo, informacja Działu Kadr i Spraw Socjalnych PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.
LEKARZ GINEKOLOG Z KLINIKI WROCŁAWSKIEJ w lutym 2024 roku.
Termin wizyty specjalisty - 02.02.2024 r. (piątek), rejestracja od 15.01.2024 r. do 31.01.2024 r.
UWAGA !!!
Lekarz ginekolog będzie przyjmować w przychodni w Bogatyni przy ul. Pocztowej 13
Rejestracja tylko dla uprawnionych osób Oddziału KWB Turów od godz. 6.00 – 14.00 w ustalonym powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych - tel. 5 234.