Aktualności

Henryk Baranowski jest "absolutnie poważną" kandydaturą na stanowisko prezesa PGE - poinformował dziennikarzy minister skarbu Dawid Jackiewicz.
"PGE jest grupą, przed którą stoją oczywiste zmiany (kadrowe - PAP), ale będzie się to działo już w nowym roku, w styczniu" - powiedział.

"Nazwisko, które pojawia się na rynku, czyli Henryk Baranowski, jest absolutnie poważną kandydaturą" - dodał.

Henryk Baranowski jest wiceministrem skarbu państwa.
W latach 1990-2001 był związany ze spółką Polskie Sieci Elektroenergetyczne, gdzie doszedł do stanowiska dyrektora pionu telekomunikacji i informatyki. Od 2001 do 2006 r. był prezesem zarządu Polskich Sieci Elektroenergetyczne-Info, a następnie - do 2008 r. wiceprezesem spółki PGE Polska Grupa Energetyczna. Od 2013 r. pracował jako dyrektor w Alstom Power Polska.

Zasiadał w radach nadzorczych spółek PGE Energia, Polkomtel, PSE-Operator oraz Tel-Energo. Był także członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.         
 
http://www.cire.pl

ZUS dostanie 121 mln zł na podwyżki dla pracowników - wynika z projektu budżetu na 2016 r. Według członka zarządu ZUS Pawła Jaroszka, średnio będzie to 100 zł na rękę. Jego zdaniem zarobki w ZUS nie są konkurencyjne wobec tego, co specjalistom oferuje rynek.

Jak wynika z oficjalnej, potwierdzonej już informacji, w dniu dzisiejszym miejsce dotychczasowego prezesa PGE GiEK S.A. Jacka Kaczorowskiego zajął Sławomir Zawada.

Nominacja człowieka z terenu powiatu zgorzeleckiego na tak odpowiedzialne stanowisko,  z uwagi na dwoje największych pracodawców w regionie, czyli kopalnię i elektrownię Turów, jest z pewnością doskonałą, przedświąteczną  informacją dla wszystkich mieszkańców żywotnie zainteresowanych rozwojem regionu.

 

23.12.2015r. Rada Nadzorcza PGE GiEK S.A. dokonała zmian
w składzie Zarządu PGE GiEK S.A.
Wskutek złożenia rezygnacji z funkcji członków Zarządu PGE
GiEK S.A. następujących osób:
 
Jacka Kaczorowskiego-Prezesa Zarządu
 
Romana Formy-Wiceprezesa Zarządu ds.Finansowych
 
WaldemaraSzulca–Wiceprezesa Zarządu ds. Wytwarzania
 
Tadeusza Witosa–Wiceprezesa Zarządu ds. Inwestycji i Zarządzania
 
Rada Nadzorcza powołała do Zarządu PGE GiEK S.A.
następujące osoby:
 
Sławomira ZAWADĘ-na funkcję Prezesa Zarządu
 
Radosława RASAŁA-na funkcjęWiceprezesa Zarządu ds. Finansowych
 
Krzysztofa Nowickiego-na funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Korporacyjnychi Zarządzania Mieniem
 
Członkami Zarządu pozostają nadal:
 
Stanisław ŻUK- Wiceprezes Zarządu ds. Wydobycia
 
Robert IMBOR-Wiceprezes Zarządu (wybrany przez pracowników

 

Przedłużenie możliwości stosowania środków naprawczych i osłonowych w górnictwie na okres po 2015 r. - zakłada uchwalona we wtorek przez Sejm nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

Nadzwyczajny Kongres Forum Związków Zawodowych dokonał wyboru Doroty GARDIAS na funkcję Przewodniczącej Forum Związków Zawodowych

 

Życiorys:
Ukończyła Liceum Medyczne w Słupsku, pracowała przez pięć lat w jednym z sosnowieckich szpitali, a następnie przez kolejnych 20 lat w szpitalu specjalistycznym w Słupsku m.in. na Oddziale Neurologii. Podczas pracy kontynuowała naukę, kończąc studia pedagogiczne (mgr pedagogiki socjalnej i edukacji zdrowotnej), a także podyplomowe studia zarządzania w służbie zdrowia. W szpitalu powierzono jej m.in. funkcję naczelnej pielęgniarki. W 1997 wstąpiła do Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Była przewodniczącą organizacji zakładowej związku. W 1998 założyła w Słupsku prywatny gabinet dla osób leczących się z alkoholizmu. W 2005 została przewodniczącą OZZPiP, a rok później wiceprzewodniczącą centrali związkowej Forum Związków Zawodowych.

W czerwcu 2007 w imieniu OZZPiP stanęła na czele protestu pielęgniarek i położnych przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Pielęgniarki domagały się zwiększenia wynagrodzeń oraz nakładów na służbę zdrowia. Wraz z trzema innymi działaczkami związkowymi – Longiną Kaczmarską, Janiną Zaraś i Iwoną Borchulską przez siedem dni okupowała kancelarię premiera, jednocześnie nie uczestnicząc z pozostałymi koleżankami w głodówce z powodu cukrzycy. Z ramienia związku prowadziła negocjacje z reprezentującym stronę rządową ministrem zdrowia Zbigniewem Religą.

 

W okienku dzial kadr i spraw socjalnych można wydrukować sobie nowe postanowienie o deputat weglowy.

W najbliższych dniach może dojść do kolejnych zmian w zarządach spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa - pisze "Rzeczpospolita", zwracając między innymi uwagę na spółki energetyczne i paliwowe.
Po pierwszej fali szybkich zmian w radach nadzorczych i zarządach kontrolowanych przez MSP spółek, kolejne roszady mogą zająć więcej czasu - czytamy w "Rz".

Według relacji dziennika wczoraj miało miejsce posiedzenia rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej. "Rz" przyznaje, że w porządku obrad nie było punktu odnośnie zmian w zarządzie, ale zwraca uwagę, że rada obradując w pełnym składzie mogła program posiedzenia zmienić. Przed zamknięciem dzisiejszego wydania "Rzeczpospolitej" posiedzenie RN PGE jeszcze trwało. Dziennik przypomina, że od jakiegoś czasu spekuluje się, iż prezesa Marka Woszczyka miałby w zastąpić obecny wiceminister skarbu Henryk Baranowski.
Jednocześnie dziennik pisze, że nieomal pewne jest, że do zmian dojdzie we władzach Orlenu. Według informacji "Rz" na środę zaplanowane jest posiedzenie rady nadzorczej paliwowej spółki, a jej prezes Jacek Krawiec lada chwila ma zrezygnować ze stanowiska. Na na jego następcę typowany jest były mister skarbu Wojciech Jasiński.

Co drugiej spółki paliwowej - Lotosu, którą od 2002 roku zarządza Paweł Olechnowicz, według "Rz" nie ma na chwilę obecną żadnych informacji o planach zmian w zarządzie.

Ortopedzi – 30.12.2015r.(środa) rejestracja od 14.12.15r. do 29.12.15r.Lekarze ortopedzi będą przyjmowali w przychodni w Bogatyni przy ul. Mickiewicza 11Rejestracja od godz. 6ºº - 14ºº w ustalonym powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych pod nr tel. 5988.

UWAGA!W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

 

Prezydent Andrzej Duda powołał dziewięciu ministrów i dwóch wiceministrów do Rady Dialogu Społecznego. Członkami Rady zostali wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz minister skarbu Dawid Jackiewicz. Premier Beata Szydło wskazała też do Rady ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra finansów Pawła Szałamachę oraz minister edukacji Annę Zalewską.

Musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną - mówił w piątek w Jaworznie prezydent Andrzej Duda podczas Święta Górnika. Dodał, że nie zgadza się na odejście Polski od węgla, ale jego wydobycie może być bardziej przyjazne środowisku dzięki nowoczesnym technologiom.

Informujemy, że w dniu 14.12.2015r. (poniedziałek) w godzinach 9.00- 15.00 na Sali zbornej wykonywane będą (jako kontynuacja akcji „Miasteczko Zdrowia”)

badania dermatologiczne – ocena znamion w kierunku wykrycia raka skóry.

Zapisy na badania pod nr Tel. 5 -770.

Ilość miejsc ograniczona

Chcemy zaplanować wycieczki jednodniowe na 2016r. 
Uruchamiamy burze mózgów. Prosimy o przesyłanie ciekawych, może nowych kierunków, które chcielibyście zwiedzić! Czekamy na Wasze cenne propozycje!

Piszcie na poczte : s80kwbturow@op.pl  lub sms na numer związkowy 518825243 lub bezpośrednio do siedzimy związku. 

Serdecznie Zapraszamy wszystkich pracowników Oddziału KWB Turów oraz PGE GiEK S.A. świadczących pracę na terenie KWT do uczestnictwa w akcji promującej zdrowy tryb życia i profilaktykę przeciwnowotworową pod hasłem"MIASTECZKO ZDROWIA", zorganizowanej przez Pracodawcę z udziałem Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu w dniu 8 grudnia 2015 r. od godz. 9.00 do godz. 15.00 w Sali Zbornej. 

W trakcie spotkania wykonywane będą: 

1. Badania dermatologiczne - ocena znamion w kierunku wykrycia raka skóry. Badanie przy użyciu dermatoskopu wykonywane będzie przez lekarza specjalistę onkologii klinicznej od godz. 9.00 do godz. 13.00.

2. Badania cytologiczne - wykonywane będą w Punkcie I Pomocy. Ilość miejsc ograniczona. 

3. Pomiary dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu - w kierunku raka płuca.

4.Nauka samobadania piersi i informowanie o badaniach przesiewowych w  regionie (cytologia, mammografia, kolonoskopia). 

Mammograficzne badanie piersi odbędzie się w styczniu 2016r. w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu (transport zapewniony). 
Szczegółowe informacje dotyczące badania zostaną przekazane w terminie późniejszym. 

Zapisy na badania cytologiczne, mammografię oraz na listę rezerwową do dermatologa prowadzi sekretariat działu DL, tel. 5 -770. 

Podczas Akcji będzie możliwość zapoznania się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem oraz skorzystania z porad specjalistów w zakresie zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, unikania uzależnień, uczestnictwie w badaniach profilaktycznych. 

Do udziału w Akcji zapraszamy pracowników Oddziału KWB Turów oraz pracowników PGE GiEK S.A. świadczących pracę na terenie KWT. Wszystkie badania przeprowadzane są bezpłatnie. 
Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 5-770.

Zapraszamy do odbierania Kalendarzy i długopisów na 2016 rok

Zapraszamy do czytania, zapoznania sie i pobierania załączników zimowiska 2016

https://solidarnosc80.com/dzial-kadr-i-spraw-socjalnych.html

Na 15 grudnia zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej - donosi "Parkiet" i zwraca uwagę, że może to oznaczać zmiany kadrowe we władzach grupy.
Jeszcze wczoraj "Rzeczpospolita" pisała, że mimo zmian kadrowych w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa, pozycja zarządu PGE na razie wydaje się niezagrożona. Na rynku krążyły jednak spekulacje, że odwołany ze stanowiska może zostać wiceprezes ds. rozwoju Dariusz Marzec.
Ale jak wynika z informacji dzisiejszego "Parkietu", na 15 grudnia zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej PGE, co niesie ze sobą spekulacje, że jednak w zarządzie dojdzie do zmian. Według gazety giełdy stanowisko prezesa PGE w dalszej perspektywie miałby objąć obecny wiceminister skarbu Henryk Baranowski.

Zarząd ZE PAK przesłał do mediów oświadczenie, w którym komentuję uwarunkowania zewnętrzne, które wpłynęły na obecną sytuację spółki oraz przedstawia działania, które chce podjąć w celu jej poprawy. 

Ponad 5,3 mln ton węgla kamiennego ze Śląska trafi do elektrowni Opole należącej do PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Materiał dostarczy konsorcjum firm DB Schenker Rail Polska i CTL Logistics Sp. z o.o.

Informujemy iż paczki na mikołaja będą wydawane od 2.12.2015 do 3.12 2015 roku wszystkim dziecią powyżej 2 roku życia

Coraz bliżej otwarcia kopalni węgla koksującego w Nowej Rudzie. Australijski inwestor wykonał siedem, kilometrowych odwiertów po to, aby zbadać jakość surowca. Firma ma już projekt zagospodarowania złoża, a także projekt samej kopalni.

Zapraszamy do otwarcia materiału :

 

http://www.prw.pl/articles/view/46779/Nowa-Ruda-180-milionow-ton-wegla-Australijczycy-juz-przebadali-teren-POSLUCHAJ

Członek związku zawodowego może skorzystać z promocji dedykowanej specjalnie dla związkowców. 
Prosimy przed skorzystaniem z pożyczki zgłosić się po zaświadczenie przynależności do związku.

 

W latach 2009-2010 pracownicy Elektrowni i Kopalni zawierali Umowy Zamiany Akcji ze Skarbem Państwa, w wyniku których otrzymali akcje spółki PGE GiE SA, które następnie zostały wymienione na akcje PGE SA. Po zakończeniu procesu zamiany akcji okazało się, że w zawieranych umowach zamiany pracownicy zostali pokrzywdzeni, ponieważ nie otrzymali zapłaty za część oddawanych akcji. Przebiegający równolegle proces przekształcenia PGE GiE SA w PGE SA był również krzywdzący dla akcjonariuszy.

Prowadzeniem spraw sądowych zajęła się spółka Socrates Investment SA z Katowic, która przy wsparciu 44 Związków Zawodowych reprezentuje ponad 24 tyś. pracowników w procesach sądowych przeciwko Skarbowi Państwa oraz PGE SA.

W 2013 roku jeden z sądów skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego wskazując, że działania Skarbu Państwa mogły naruszyć przepisy Konstytucji. W ramach tego postępowania Socrates Investment uzyskał potwierdzenie Sejmu, że wolą ustawodawcy była uczciwa zamiana, w której akcjonariusz otrzymuje od Skarbu Państwa równowartość swoich akcji. Również Prokurator Generalny stwierdził, że działania Ministra Skarbu Państwa naruszyły Konstytucję.

12 marca 2015 r. Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie tłumacząc, że sąd może samodzielnie dokonać prokonstytucyjnej wykładni przepisów oraz wskazując w obszernym uzasadnieniu, że przepisy na które powołuje się Minister Skarbu Państwa nie mogą stanowić podstawy krzywdzącego dla akcjonariuszy mechanizmu nieekwiwalentnej zamiany.

Wraz z umorzeniem postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym sądy rozpoczęły odwieszanie postępowań dotyczących pozwów złożonych przez Socrates Investment przeciwko Ministrowi Skarbu Państwa. Na 15 grudnia 2015 r. zostało wyznaczone kolejne posiedzenie Sądu Okresowego w Warszawie, na którym będzie rozpatrywał sprawę dotyczącą 19 814 akcjonariuszy.

W pismach kierowcach do sądu przez Socrates Investment spółka wskazała, iż dotychczasowe wyroki zawierają niewłaściwą interpretację przepisów sprzeczną z wolą Sejmu, stanowiskiem Trybunału, Prokuratora Generalnego oraz z literalnym brzmieniem ustawy.

 

Co wynika z pierwszych orzeczeń?

 

Z dwóch pierwszych orzeczeń w sprawach prowadzonych w imieniu pojedynczych akcjonariuszy z maja oraz czerwca 2015 roku, wynika, że sądy uzasadniają swoje decyzje odmienne niż Trybunał Konstytucyjny, Sejm, Biuro Analiz Sejmowych czy też Prokurator Generalny.

Uzasadnienie orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Warszawie zakłada, że nie ma technicznej możliwości przeprowadzenia zamiany akcji w taki sposób, aby akcjonariusze otrzymali równowartość swoich akcji. Sąd Apelacyjny stwierdził również, że akcjonariusze w pełni świadomie akceptowali krzywdzące warunki zamiany akcji.

Z takim stanowiskiem sądu nie zgadza się Socrates Investment, dlatego też 21 listopada br. złoży Skargę Kasacyjną do Sądu Najwyższego tym bardziej, że Sąd Apelacyjny w swoich rozważaniach pominął najważniejszy dla akcjonariuszy artykuł 8 Ustawy, który dosłownie nakazuje Ministrowi Skarby Państwa uwzględnienie wartości akcji w przygotowywanych umowach zamiany akcji.

Ze względu na fakt, iż Sąd Apelacyjny zinterpretował przepisy odmiennie niż Trybunał Konstytucyjny równocześnie trwają prace nad Skargą Konstytucyjną, która zostanie wysłana do Trybunału Konstytucyjnego do 21 grudnia 2015 r.

W sprawie przeciwko PGE SA w ramach odpowiedzi na pozew po 5 latach walki Socrates Investment uzyskał dostęp do wycen wykonanych na okoliczność połączenia oraz wewnętrznych dokumentów spółek (Elektrowni, Kopalni) dotyczących oceny wartości majątku dokonywanej przez Zarządy spółek. Zgromadzony materiał jednoznacznie wskazuje, że doszło do celowego zaniżenia wartości wszystkich Elektrowni poprzez stosowanie nierynkowych cen energii w obrocie pomiędzy spółkami a PGE co spowodowało zaniżenie wartości parytetu wymiany akcji na niekorzyść pracowników, którzy byli akcjonariuszami spółki PGE GiE SA. Socrates Investment czeka na ostateczne stanowisko PGE SA w procesie. Pierwsza rozprawa spodziewana jest w pierwszym kwartale 2016 r.

 

Z wyrazami szacunku,

Marcin Juzoń

Prezes Zarządu   

Oferta spółki Polimex Energetyka na wykonanie modernizacji kotłów bloków 1-3 w Elektrowni Turów została wybrana w przetargu jako najkorzystniejsza.
Spółka Polimex Energetyka otrzymała od PGE GiEK zawiadomienie o wyborze jej oferty jako najkorzystniejszej. Zakres zlecenia, którego dotyczy oferta, obejmuje modernizację kotłów CFB-670 na blokach 1-3 w Elektrowni Turów. Wartość oferty wynosi ponad 417,6 mln zł brutto.
CIRE.PL

 
 
 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wystąpił w debacie nt. expose Beaty Szydło, podkreślił, że w Polsce "nie jest dobrze" z równością wobec prawa. To należy zmienić - dodał i przedstawił m.in. propozycję opodatkowania odpraw i obniżenia pensji w spółkach Skarbu Państwa... Co to oznacza ??? Czy sięgna do kieszeni Prezesów czy raczej zwykłych robotników ???

Nie żyje przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka. Zginął wczoraj wieczorem, w wypadku drogowym w Stobiecku Szlacheckim koło Radomska. Wracał z obchodów Święta Niepodległości u prezydenta Andrzeja Dudy.

Na czele FZZ Tadeusz Chwałka był od 2010 roku. W 2001 roku znalazł się w komitecie założycielskim tej organizacji. Forum Związków Zawodowych było jedną z trzech organizacji związkowych wchodzących w skład Komisji Trójstronnej - obok "Solidarności" i OPZZ.

W październiku Tadeusz Chwałka został członkiem Rady Dialogu Społecznego, która zastąpiła Komisję Trójstronną. Miał 62 lata.

 

Polskie kopalnie od pewnego czasu, a ściślej mówiąc od czasów rządów Platformy obywatelskiej stały się nieopłacalne, a do polskiego górnictwa wciąż trzeba dokładać. Co za tym idzie należy, jak mówili przedstawiciele PO, być może je prywatyzować. Wówczas dokona się cud i zaczną lepiej działać. Otóż nic bardziej mylnego! Niemcy odchodzą już od energii atomowej, stała się zbyt droga w utrzymaniu, bowiem po kilkudziesięciu latach do elektrowni atomowej trzeba już dokładać na skutek wzrostu kosztów utrzymania zużywającego się reaktora. Powracają więc do energii węglowej. Polska zaś ma więcej węgla niż cała Europa razem wzięta. Co za tym idzie konieczne jest z punktu widzenia Niemiec przejęcie tych złóż. Dziś nazywa się to kupnem. Polska zaś ma iść w drogą elektrownię atomową, ponieważ podpisała absurdalny pakiet klimatyczny, co za tym idzie musi kupić technologię od państwa, które posiada już elektrownie, czyt. Niemcy lub Francja. Przejęcie polskich złóż węgla było by jawną zdradą stanu. Nowy rząd nie dopuści do takiej praktyki, nie mniej musimy się też liczyć z faktem, że połowa rynku mediów jest niemiecka. Reasumując, od dnia zaprzysiężenia rządu, będziemy mieli do czynienia z nieustającym atakiem na rząd, którego celem będzie jego obalenie lub nie dopuszczenie by wygrał następne wybory. Niemcy bardzo dobrze działają w kolektywie międzybranżowym, przykład w niemieckich firmach jeździ się niemieckimi samochodami by wspierać rodzimy biznes. Mam nadzieję, że Polacy jednak są rozsądni i się nie dadzą zmanipulować.

ORTOPEDZI – 30.11.2015r. (poniedziałek) rejestracja od 12.11.2015r. do 27.11.2015r.

 

UWAGA !!!

Lekarze ortopedzi będą przyjmowali w przychodni w Zatoniu przy ul. Mickiewicza 11

 

Rejestracja od godz. 6 ºº - 14ºº w ustalonym powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 5 - 988.

 

UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

Jak poinformował BiznesAlert.pl, David Eyton, dyrektor ds. technologii BP Group, powiedział w poniedziałek 2 listopada 2015 roku, że dzięki nowym technologiom wydobycia surowców oraz ich obróbki, światu nie grozi wyczerpanie zapasów ropy naftowej czy gazu ziemnego. Według prognoz BP Group, rezerwy globalne zwiększą się dwukrotnie, pomimo zwiększającej się konsumpcji. 

Reforma OFE jest zgodna z Konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Pozytywny wyrok oznacza, że państwo nie będzie musiało zwrócić otwartym funduszom emerytalnym 150 miliardów złotych, które na mocy reformy zostały w 2014 r. przetransferowane do ZUS. Taka operacja oznaczałaby drastyczne pogorszenie stanu finansów publicznych Polski. 

Zabawy Barbórkowe, Karczma Piwna i Comber Babski oraz Pielgrzymka do Częstochowy, zapraszamy.

  • https://solidarnosc80.com/galeria-zdjec/41,sprawozdawcze-walne-zebranie-delegatow.html

 

Zdjęcia z Sprawozdawczego Walnego Zebrania Delegatów.

Prezydent RP Pan Andrzej Duda - 26.10.br. zawetował ustawę o ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej, przedłużającej obowiązywanie w Polsce Protokołu z Kioto do 2020 - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Protokół dotyczy redukcji emisji CO2.

W dniu 30 Października 2015r. o godzinie 9.00 w Bogatyni odbędzie się Zebranie Sprawozdawcze naszego związku. Dojazd od Zgorzelca po przystankach pracowniczych przez Sulików ,  początek od sądu Zgorzelec godzina 8.00 

Pielgrzymka Górników do Częstochowy 22.11.2015

Akademia Centralna KWB Turów 1.12.2015 godz. 12,00

Msze Święte:

15.11.2015 Działoszyn godz. 10,30 oraz Sulików godz. 12,00

22.11.2015 Zawidów godz. 10,30

29.11.2015 Bogatynia godz. 12,00

04.12.2015 Zgorzelec Par. J. Robotnika godz. 18,00

06.12.2015 Zgorzelec godz. 9,00 Porajów godz. 12,30

13.12.2015 Trzciniec godz. 11,00

Komisja Międzyzakładowa pragnie poinformować naszych Związkowców iż rozpoczynamy wysyłanie ważnych informacji za pośrednictwem poczty e-mail oraz sms. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z siedziba związku lub przewodniczącymi kół na oddziałach  w celu zapisania danych kontaktowych.

Informujemy, że w ramach badań profilaktycznych istnieje możliwość przeprowadzenia przesiewowych specjalistycznych konsultacji okulistycznych dla pracowników Oddziału KWB Turów oraz pracowników PGE GiEK S.A.

Informujemy, że w ramach "Programu Ochrony Zdrowia Pracowników Oddziału KWB Turów" w dniach 25, 26, 27 listopada br. realizowane będą przez lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza - Radeckiego we Wrocławiu,specjalistyczne badania angiologiczne, układu moczowo-płciowego oraz tarczycy

Szczegółowe informacje dotyczące realizacji badań można uzyskać pod nr telefonu 5 - 988.

W dniu wczorajszym 03-10-2015 byliśmy na wycieczce w Adrszpachskie Skalne Miasto, położone na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody w Skałach Adrszpaskich.Zwiedzając mogliśmy podziwiać bloki skalne o przedziwnych kształtach i nazwach. Jedną z atrakcji dodatkowych był rejs łódką po jeziorku położonym wśród skał.Po zaliczeniu całej trasy przyszedł czas na zregenerowanie sił i uzupełnienie płynów . W tym celu udaliśmy się do średniowiecznej karczmy w Detenicach, gdzie przy suto zastawionych stołach i atrakcjach serwowanych przez obsługę w trakcie posiłku, bawiliśmy się do późnych godzin wieczornych. Mimo wielu wrażeń i lekkiego zmęczenia wszyscy uczestnicy wycieczki byli zadowoleni. 

Galeria zdjęć pod : https://solidarnosc80.com/galeria-zdjec/39,wycieczka-adrszpachskie-skalne-miasto.html

Dnia 06.10.2015 r. będą pobierane miary namundury górnicze w godzinach 7.00 - 12.00. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 5597 lub osobisty w Magazynie Odzieżowym.

Ginekolog – 16.10.2015r.(piątek) rejestracja od 25.09.15 do 14.10.15r.

 

Lekarz ginekolog będzie przyjmował w przychodni w Bogatynia przy ul. Pocztowej 13

 

Rejestracja od godz. 6ºº - 14ºº w ustalonym powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych pod nr tel. 5 988.

UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

Informujemy że od 1 stycznia 2016 roku planowan jest likwidacja kasy głównej, prosimy o zapoznanie sie z pismem.

dotyczący szczepień przeciwko grypie na sezon jesienno- zimowy 2015/2016

Ramowy plan kursów i szkoleń wewnątrzzakładowych na okres od 01.09.2015 do 30.06.2016

Zapraszamy na wycieczke ...

Serdecznie zapraszamy do odbierania upominku- gadżetu w siedzibie związku ( najlepiej przewodniczący kół oddziałowych lecz można także osobiście)

 

 

PORE Sp. z o. o. z siedzibą w Bogatyni jest firmą działającą z sukcesem od kilkunastu lat w branży energetycznej i ochrony środowiska. Aktualnie, w związku z rozwojem naszej działalności poszukujemy kandydatów na stanowiska: 

OPERATOR WIELONACZYNIOWYCH KOPAREK KOŁOWYCH i ZWAŁOWAREK TAŚMOWYCH

EPORE Sp. z o. o. z siedzibą w Bogatyni jest firmą działającą z sukcesem od kilkunastu lat w branży energetycznej i ochrony środowiska. Aktualnie, w związku z rozwojem naszej działalności poszukujemy kandydatów na stanowisko:

 ŚLUSARZ - OBCHODOWY URZĄDZEŃ ODPOPIELANIA i REKULTYWACJI

Niemcy, choć oficjalnie stawiają na zieloną energię, z miesiąca na miesiąc spalają coraz więcej węgla i planują budowę elektrowni węglowych, które wkrótce będą całkowicie uzależnione od importu

Budowa bloku w Elektrowni Turów nie została wstrzymana, ale z powodu zmian wymogów środowiskowych konieczna jest modyfikacja projektu technicznego. Inwestycja może wymagać dodatkowych nakładów - poinformował PAP Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE.
PGE zapewniła, że budowa bloku nie została wstrzymana, a prace przygotowawcze na budowie biegną zgodnie z harmonogramem.

"Jednocześnie informujemy, że PGE Polska Grupa Energetyczna na bieżąco monitoruje otoczenie rynkowo-regulacyjne, weryfikuje efektywność zaplanowanych inwestycji oraz prognozy płynności na poziomie grupy. Dotyczy to wszystkich prowadzonych projektów, także inwestycji w Turowie" - powiedział PAP Szczepaniuk.

Rzecznik poinformował, że dyskutowane zmiany dotyczące wymogów środowiskowych i nowych restrykcyjnych norm emisji dla energetyki konwencjonalnej wymagają dodatkowych analiz zarówno po stronie PGE, jak i po stronie wykonawcy.

"Zmiany wymogów środowiskowych wiązać się mogą z poważnymi dodatkowymi nakładami inwestycyjnymi na dostosowanie bloku 11 w Elektrowni Turów do wymagań BAT i są obecnie przedmiotem pogłębionej analizy efektywności tej inwestycji, uwzględniającej obecne i prognozowane uwarunkowania rynkowe dla energetyki konwencjonalnej" - podała spółka.
PGE wystąpiła do wykonawcy z prośbą o przygotowanie oferty na modyfikacje projektu technicznego nowego bloku 11, tak by spełniał nowe wymogi prawne wynikające z konkluzji BAT, które mają zacząć obowiązywać po roku 2021.

Konkluzje BAT to wytyczne dotyczące "najlepszych dostępnych technologii", które muszą być brane pod uwagę przy wydawaniu pozwoleń dla emisji dla sektora energetycznego.

"Przygotowanie tej oferty wymaga m.in. powtórzenia pewnych prac projektowych, dlatego też w uzgodnieniu z wykonawcą wprowadzono 3-miesięczne moratorium na termin realizacji inwestycji. Wpłynie to oczywiście na planowany termin oddania bloku do eksploatacji, jednak ze względu na planowane zmiany w obowiązującym prawie, a nie z powodu opóźnienia po którejkolwiek ze stron umowy" - wyjaśnił Szczepaniuk.

W Elektrowni Turów ma powstać blok opalany węglem brunatnym o mocy 450 MW. W lipcu ubiegłego roku spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisała z konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Budimex oraz Tecnicas Reunidas umowę o wartości 3,99 mld zł brutto na budowę tej inwestycji.

Polska Grupa Energetyczna podała szacunkowe wyniki za pierwsze półrocze 2015 r. Według wstępnych wyliczeń w wyniku dokonania odpisu księgowego spółka straciła ok. 5 mld zł netto. Zabiegi PGE przypominają działania Orlenu i GDF Suez Energy Europe sprzed roku.

 

W dniu 19 sierpnia 2015r Organizacje Związkowe, spotkały się z Zarządem PGE GiEK oraz Dyrekcja wszystkich Oddziałów Spółek Zależnych. To miało być ostatnie spotkanie wieńczące półroczny czas sporu zbiorowego w PGE GiEK, oraz wielu spotkań i żmudnych negocjacji nad treścią porozumienia. Jednak stało się nieoczekiwane. Nasz Właściciel PGE nie wyraził zgody na treść „takiego” porozumienia!! Dla czego zmienił zdanie ? Dla czego nie chce prowadzić dialogu? Mamy nadziej że już niebawem się dowiemy,
co PGE nam szykuje.

Zespole Negocjacyjno-Protestacyjnym po w/w spotkaniu, podjęli decyzję o wszczęciu dalszych procedur wynikających z Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych – czyli podpisanie protokołu rozbieżności ( co nastąpi prawdopodobnie jeszcze w przyszłym tygodniu), oraz wyznaczeniu mediatora! Organizacje związkowe doszły do wniosku, że to już czas najwyższy, na przeprowadzenie referendum strajkowego i 2 godzinnego strajku ostrzegawczego! Dalsze rozmowy z PGE nie mają nic wspólnego
z działaniem w dobrej wierze na korzyść zakładów pracy i ich pracowników.

Strona społeczna Kopalni i Elektrowni Turów spotka się 20.08.2015r w swoim gronie, aby dopracować szczegóły i terminy wspólnych działań. Miejmy nadzieję że wspólne działania, przyniosą efekt! 

Informujemy, że  rozpoczynamy wypłatę dofinansowań do wypoczynku letniego dla dzieci członków związku, które uczestniczyły w koloniach i obozach organizowanych w tym roku przez Dział Kadr i Spraw Socjalnych w wysokości 60 zł na każde dziecko. W przypadku przynależności obojga rodziców do naszej organizacji zakładowej dofinansowanie przysługuje każdemu z nich.

 

Na czwartek zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej - donoszą "Parkiet" i "Rzeczpospolita" zaznaczając, że w programie jest punkt na temat zmiana w zarządzie.

Z okazji Dnia Energetyka, który jest dla Was wszystkich dniem szczególnym, składamy Wam oraz Waszym rodzinom najlepsze życzenia.
Życzymy Wszystkim Pracownikom i Waszym rodzinom dużo zdrowia, spełnienia oczekiwań i ludzkiej życzliwości na co dzień. Życzymy dużo satysfakcji z wykonywanej pracy, sukcesów na polu zawodowym, materialnym oraz osobistym.
Niech Św. Maksymilian Kolbe - Patron Energetyków - wspiera Was w każdym dniu.


Szczęść Boże


Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność 80 

    Komisja Międzyzakładowa prosi wszystkich związkowców aby zgłaszali nam wszystkie nieprawidłowości związane z przewoznikiem proszę pamiętać o podanie rejestracji pojazdu daty zdarzenia oraz lini.                        

 

 

 

Dobrze wiemy, że w Polsce urzędników nie brakuje. Ale dane podane przez GUS i tak zaskakują. Tylko w ubiegłym roku przybyło w Polsce ponad 5,6 tys. urzędników.

Pismo Komisji Międzyzakładowej  ...  "naciśnij czytaj więcej"

PGE Polska Grupa Energetyczna została partnerem tytularnym Stadionu Narodowego w Warszawie. Od dziś stadion nosi nosi nazwę PGE Narodowy. Umowę pomiędzy operatorem stadionu – spółką PL.2012+, a PGE Polską Grupą Energetyczną, podpisano na pięć lat...

Komisja Międzyzakładowa pragnie poinformować naszych Związkowców iż rozpoczynamy wysyłanie ważnych informacji za pośrednictwem poczty e-mail oraz sms. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z siedziba związku w celu zapisania danych kontaktowych.

Niemiecki rząd zrezygnował z opłat karnych dla elektrowni węglowych starszego typu o wysokiej emisji CO2. Szczególnie szkodliwe zakłady zostanączasowo wyłączone i będą traktowane jako rezerwa energetyczna państwa; ich właściciele dostaną odszkodowania.

Wraz z nadchodzącym latem temperatura powietrza staje się coraz wyższa. Słoneczna pogoda może być powodem dodatkowych wymagań, jakim w takiej sytuacji muszą sprostać pracodawcy.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna zatwierdziło Jednostkowe sprawozdanie finansowe Spółki  i Sprawozdanie Zarządu z działalności Spółki za 2014 rok oraz Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy Kapitałowej PGE GiEK i Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PGE GiEK za 2014 rok.

Uchwała ZWZ w sprawie podziału zysku  nie przewiduje wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy.

Wszystkim Członkom Zarządu i Rady Nadzorczej, pełniącym obowiązki w 2014 r., udzielone zostało absolutorium.

W związku z upływem VI wspólnej  kadencji  Rady Nadzorczej, ZWZ odwołało z dniem 30.06.2015 r. ze składu Rady Nadzorczej Pana Janusza Roswaga oraz Pana Romana Brodniaka oraz powołało z dniem 01.07.2015 r., do składu Rady Nadzorczej na VII wspólną kadencję, Pana Sławomira Dariusza Wochnę.

W wyniku podjęcia uchwały o zarządzeniu przerwy w obradach Walnego Zgromadzenia,  obrady ZWZ będą kontynuowane w miejscu jego zwołania, tj. Bełchatów, ul. 1 Maja 63 (sala konferencyjna Sport Hotel) w dniu 17.07.2015 r. o godz. 12.00.

Podczas gdy kopalnie państwowe na Śląsku mają problemy z rentownością i walczą o przetrwanie, niemiecka firma HMS Bergbau przygotowuje się do otwarcia dużej kopalni w Orzeszu, na południe od Gliwic. Prezes spółki Heinz Schernikau mówi w rozmowie z niemiecką rozgłośnią publiczną „Deutsche Welle”, że nowa kopalnia będzie przynosić przez długi czas dobre zyski.
Jak twierdzi Schernikau, który jest związany z przemysłem węglowym od ponad 40 lat „nie inwestowalibyśmy, gdybyśmy nie byli przekonani, że będziemy czerpać zyski i to nawet dobre zyski przez długi czas”. To, że polskie kopalnie nie są rentowne to jego zdaniem wynik zbyt wysokich kosztów pracy.
Podstawowym problemem polskiego przemysłu węglowego są zbyt wysokie koszty. Także w Niemczech tak było. Niemieckie kopalnie nie mogły istnieć w danych warunkach rynkowych. To samo dzieje się teraz w wielu kopalniach państwowych w Polsce. Produkcja może być dochodowa tylko wtedy, gdy koszty są niższe od ceny rynkowej, tak żeby można było wypracować zyski
—tłumaczy. Według niego złoża w Orzeszu są bardzo duże.
Szacuje się je na około 680 milionów ton. Leżą na głębokości 800 do 1050 metrów czyli w strefie, która jest zagospodarowana. Planujemy wydobycie trzech milionów ton rocznie
—informuje. Oraz zaznacza, że HMS Bergbau wykorzystuje już istniejący szyb, w którym są jeszcze zasoby węgla.
Dzięki temu koszty inwestycji będą niższe, niż to by było w wypadku projektu typu greenfield, czyli tworzenia wszystkiego od nowa. Będziemy w miarę możliwości współpracować z polskimi firmami i planujemy stosowanie polskich maszyn. Polskie maszyny są konkurencyjne i technicznie, i cenowo
—zapewnia, wielkodusznie. Wydobycie ma ruszyć w ciągu dwóch lat, do końca 2017 r.
Pierwsze małe ilości chcemy właściwie wydobywać już pod koniec 2016 roku. Wydajność trzech milionów ton rocznie chcemy osiągnąć pod koniec 2017, najpóźniej w ciągu 2018 roku
—mówi. Jak twierdzi kopalnia będzie zatrudniała od 700 do 800 osób. O połowę mniej niż porównywalne wielkością kopalnie państwowe.
Korzystamy z najbardziej zaawansowanych technologii wydobywczych. Nie jesteśmy również obarczeni dwudziestoma latami rozwoju niezgodnego z duchem czasu. Nawet najwyższy standard bezpieczeństwa w polskich kopalniach, który tak bardzo cenimy, można dziś osiągnąć dzięki nowoczesnej technice i technologii inaczej. To będzie bowiem jedna z najnowocześniejszych, jeśli nie najnowocześniejsza kopalnia w Polsce
—poskreśla. Niemiecki koncern HMS Bergbau AG kupił pod koniec zeszłego roku spółkę Kulczyka razem z koncesją na rozpoznanie złóż w Orzeszu.
wpolityce.pl

Składki te z kont emerytalnych w ZUS powinny być przenoszone do funduszu rentowego, ale tak się nie dzieje. W ten sposób z ZUS co roku znika kilka miliardów złotych, przejmowanych przez państwo.

A chodzi o niemałe środki. Gazeta pisze, że co roku umarzane jest ok. 10 mld zł, z których mogłyby korzystać osoby poszkodowane wskutek zdarzeń losowych.

Były wiceminister finansów Cezary Mech uważa, że rząd skonstuował w ten sposób finansowe perpetuum mobile, pozwalające mu bogacić się kosztem rencistów.

Nadal stosowany jest ujawniony dwa lata temu mechanizm umarzania po śmierci rencistów ich składek emerytalnych, twierdzi "Gazeta Polska Codziennie"

Dariusz Marzec  wiceprezes PGE ds. rozwoju chciałby, aby unijny rynek energii był sensowny z punktu widzenia uczestników rynku, gdyż obecnie jego model jest absolutnie bezsensowny - podkreśla ,. W jego opinii, inwestycje w energetykę konwencjonalną, która stanowi podstawę systemu elektroenergetycznego, zasługują na wsparcie podobnie jak OZE.

Jak czytamy w  „Puls Biznesu”, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje budowę odcinka drogi ekspresowej S3 Legnica — Lubawka na terenie, pod którym znajduje się złoże węgla brunatnego Legnica. Oznaczałoby to ostateczną rezygnację z planów eksploatacji tego złoża i budowy elektrowni w jego sąsiedztwie.
Gazeta przypomina, że również PGE w swoich planach inwestycji w zaplecze surowcowe do 2020 r. nie ujęło już złoża Legnica.

Do tej pory w przypadku złoża Legnica resort infrastruktury i GDDKiA uwzględniały konieczność zmiany planowanej lokalizacji trasy S3. Obecnie sytuacja wygląda już inaczej.
„Analizując rozmieszczenie węgla brunatnego stwierdzono kolizję złoża Legnica z planowaną drogą ekspresową S3 Legnica — Lubawka oraz z przebudowywaną drogą krajową nr 94 Legnica — Prochowice. Stwierdzono, że uniknięcie kolizji nie jest możliwe, gdyż spowodowałoby konieczność znacznego odsunięcia drogi ekspresowej od Lubina i Legnicy — ważnych ośrodków miejskich i przemysłowych, które generują znaczny ruch na tej trasie. (…) Biorąc pod uwagę fakt, że decyzja o eksploatacji złóż nie zapadła, a sama eksploatacja powodowałaby szereg bardzo istotnych problemów środowiskowych (…) nie wnioskowano o zmianę lokalizacji planowanej drogi ekspresowej S3 i przebudowywanej DK 94” — napisano w cytowanej przez „Puls Biznesu” środowiskowej prognozie planu drogowego.
 
Cóź my mozemy powiedzieć ... takie żeczy tylko w Polsce, zamiast inwestować w nasz rodzinny surowiec i być niezależnym przez lata, zabezpieczyć się w węgiel to ważniejsza jest DROGA ??? BRAWO !!!
 

9 czerwca 2015 r. trzy reprezentatywne centrale związkowe przekazały na ręce Premier Ewy Kopacz pismo w sprawie prac nad nową formuła dialogu społecznego w Polsce. Wyraziły nadzieję, że Rząd wykaże rozwagę przy dalszych parach nad wypracowanych przez parterów projektem tak, by ich porozumienie ze stroną rządową nie zostało zaprzepaszczone, a przyszłość dialogu społecznego nie legła w gruzach.

Cały teks w formie PDF

Składki na ZUS w górę? Przedsiębiorcy prowadzący firmy krócej niż 2 lata muszą liczyć się z podwyżką składek na ubezpieczenie społeczne w 2016 r., co będzie efektem podniesienia płacy minimalnej - wskazał ekspert Tax Care Marek Siudaj. Rząd zaproponował, by płaca wzrosła do 1850 zł.

Płaca minimalna w 2016 roku wzrośnie do poziomu 1850 zł – taką propozycję przyjęła we wtorek Rada Ministrów. Partnerzy społeczni mają czas na przedstawienie swojej propozycji w tej sprawie do 15 lipca. W tym roku płaca minimalna to 1750 zł.

Ortopedzi - 25.06.2015r.(czwartek) rejestracja od 08.06.15 do 24.06.15r.

Ginekolog – 26.06.2015r.(piątek) rejestracja od 08.06.15 do 24.06.15r.

UWAGA !!!

 

Lekarz ginekolog będzie przyjmował w przychodni w Bogatyni przy ul. Pocztowej 13

Lekarze ortopedzi będą przyjmować w przychodni w Zatoniu przy ul. Mickiewicza 11

 

Rejestracja od godz. 6ºº - 14ºº w ustalonym powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych pod nr tel. 5 988.

UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

 

Od Czerwca 2015 roku odcinki z wypłat będą pobierać planiści i planistki z oddziałów i tam będą wydawane pracownikom.

Skarb Państwa nie musi płacić odszkodowania !!! akcjonariuszowi za straty poniesione przy zamianie akcji podczas konsolidacji grup energetycznych PGE, Tauron oraz Energa - orzekł w piątek (29.05.br.) Sąd Apelacyjny w Warszawie. To pierwsze z serii rozstrzygnięć w podobnych sprawach.

Prawie 100 tys. zł miesięcznie wynosiła płaca w zarządzie spółek państwowego koncernu Polska Grupa Energetyczna zajmujących się przygotowaniem polskiej elektrowni jądrowej – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
Koncern do przygotowania inwestycji powołał spółkę PGE EJ1. Gazeta dotarła do oświadczenia majątkowego wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika, który był wiceprezesem w atomowych spółkach PGE. W pierwszej połowie 2013 r. uzyskał wtedy dochód w wysokości 599 340 zł, czyli niemal 100 tys. zł miesięcznie.
Były minister skarbu Aleksander Grad po odejściu z atomowej spółki PGE został w lutym zeszłego roku wiceprezesem Taurona i na tym stanowisku zarobił 1 mln 63 tys. zł, czyli blisko 120 tys. zł miesięcznie.         
 
cire.pl

Roman Walkowiak, były szef należącej do Polskiej Grupy Energetycznej Elektrowni Turów trafił do zarządu energetycznej spółki KGHM.

Jak poinformował Rynek Infrastruktury, poseł PiS Krzysztof Tchórzewski przekazał skierowaną do premier Ewy Kopacz oraz ministrów: spraw wewnętrznych, obrony narodowej oraz infrastruktury i rozwoju interpelację w sprawie prywatyzacji PKP Energetyki, w której wyraża swoje zaniepokojenie prywatyzacją kolejowej spółki.

25 maja 2015 r. trzy reprezentatywne centrale związkowe: Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, przekazały ministrowi pracy i polityki społecznej wspólną propozycję w sprawie wzrostu w 2016 roku wynagrodzeń w gospodarce narodowej, państwowej sferze budżetowej, wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wskaźnika waloryzacji rent i emerytur.

Centrale Związkowe proponują, by wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosły o nie mniej niż 5,9 %; wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej o nie mniej niż 10,5 %; minimalne wynagrodzenie za pracę o nie mniej niż 7,4 %.

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent powinien, w opinii trzech związkowych centrali, wynosić nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2015 roku zwiększony o 50 % realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w roku 2015.

źródło: fzz

Zarząd PGE 20 maja 2015 r. podjął decyzję o proponowanym podziale zysku netto za rok obrotowy 2014, proponowanym dniu dywidendy i proponowanym terminie wypłaty dywidendy. Zarząd spółki zaproponował przeznaczyć na dywidendę dla akcjonariuszy 0,78 zł na jedną akcję tj. kwotę ponad 1,458 mld zł. Proponowany dzień dywidendy to 24 września 2015 r., natomiast proponowany dzień wypłaty dywidendy to 15 października 2015 r.

Zarząd PGE informował wcześniej, że będzie chciał wypłacić na dywidendę za 2014 rok 40-50 proc. skonsolidowanego zysku, co może dać 0,78-0,97 zł dywidendy na akcję. Zysk netto grupy PGE, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, wyniósł w 2014 roku 3,64 mld zł. Kurs PGE spada po informacji o rekomendacji zarządu dotyczącej podziału zysku o 0,9 proc.

Za 2013 rok PGE wypłaciło dywidendę w wysokości 1,1 zł na akcję, a w za 2012 rok - 0,86 zł.
 
źródło: pap, cire

Informujemy, że w ramach "Programu Ochrony Zdrowia Pracowników Oddziału KWB Turów" w dniach 17, 18, 19 czerwca br. realizowane będą przez lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza - Radeckiego we Wrocławiu, specjalistyczne badania angiologiczne, układu moczowo - płciowego oraz tarczycy. 

– Mówię ci, żenada z tym całym górnictwem i z tą gospodarką, po prostu takie zaniedbania… Prawda jest taka, że właściciel, czyli Ministerstwo Gospodarki, generalnie w dupie miało całe górnictwo przez całe siedem lat – stwierdziła ówczesna wicepremier Elżbieta Bieńkowska w rozmowie z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem, nagranej w restauracji „Sowa i Przyjaciele”, do której dotarło „Do Rzeczy”.

Kluczowe fragmenty tej rozmowy dotyczą ówczesnego szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, szefa klubu PSL Jana Burego, czy minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej. Rozmowa porusza temat m.in. sytuacji w górnictwie, MSW, CBA, czy Pendolino. Pada też – z ust Wojtunika – wspominana przez nas już wczoraj informacja o spaleniu na polecenie Sienkiewicza budki pod rosyjską ambasadą 11 listopada 2013 roku. Jednak chyba ważniejsze słowa padają w kontekście polskiego górnictwa.

– Pojechałam do tego ministerstwa, a tam normalnie siedzą i piją w ogóle wódkę (śmiech) cztery osoby i skończyłam z nimi ten dzień świąteczny… Mówię ci, żenada z tym całym górnictwem i z tą gospodarką, po prostu takie zaniedbania… Prawda jest taka, że właściciel, czyli Ministerstwo Gospodarki, generalnie w dupie miało całe górnictwo przez całe siedem lat. Były pieniądze, a oni, wiesz, pili, lulki palili, swoich ludzi po obstawiali, sam wiesz, ile zarabiali i nagle pierdyknęło. A ja to słyszałam naprawdę od roku, to na pewno. Tylko to nie jest moja kompetencja… – stwierdza w rozmowie wicepremier Bieńkowska.

Podczas rozmowy padają niewybredne epitety pod adresem polityków PSL. Wojtunik o Janie Burym mówi per „sk**wiel”. Natomiast Bieńkowska narzeka na wicepremiera Piechocińskiego, określając go per „debil jeden”.

Wojtunik wyśmiewa się z tego, że Bartłomiej Sienkiewicz każdą sprawę załatwia przez telefon. Wtedy pada też kwestia o słynnej budce:

P.W.: Widzisz, ale facet nauczył ich, że on dzwoni i on im rozkazuje. I tak samo poszli, spalili budkę pod ambasadą, bo minister osobiście wymyślił taką… wiesz z takiego… E.B.: Taką koncepcję, tak, tak.

Źródło: 300polityka.pl

Pragniemy poinformować o przybyciu krawca do KWB Turów dnia 20 MAJA więcej informacji w dziale odzieżowym. Serdecznie zapraszamy.

Resort środowiska chce przygotować "białą księgę" ochrony złóż kopalin strategicznych i perspektywicznych w Polsce - zapowiedział w czwartek w Sejmie Główny Geolog Kraju Sławomir Brodziński. Wstępne założenia tego dokumentu mają być gotowe jesienią tego roku.

Zapraszamy wszystkich naszych członków, wędkarzy do wzięcia udziału w drużynowych zawodach wędkarskich "O Przechodni Puchar Drużynowego Mistrza Związków Zawodowych KWB Turów", które odbędą się w dniu 23.05.2015 r. na "Witce".

Nie ograniczamy liczby startujących zawodników w drużynie, zaliczając do wyników zespołu rezultat osiągnięty przez trzech najlepszych.

Zakończenie zawodów przewidywane jest na godzinę 13.30 na terenie OSW WITKA. Tam zostaną wręczone Puchar Przechodni, dyplomy drużynowe i indywidualne oraz nagrody indywidualne fundowane przez naszą Komisję Międzyzakładową. Komisja Międzyzakładową pokrywa również koszty ciepłego posiłku zawodników zgłoszonych do zawodów w wysokości 15,00 zł. Serdecznie zapraszamy, zapisy w siedzibie związku.

Kolejne rokowania sporowe
8.05.2015r. Słok k/Bełchatowa. Odbyła się kolejna tura rokowań w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Strony: związkowa (przedstawiciele trzech Społecznych Rad: Górnicza, Wytwarzania i Elektrociepłowni) i pracodawców PGE GiEK S.A. (obejmująca Spółkę, jej Oddziały i Spółki zależne) po kilkunastu dniowej przerwie w rokowaniach - mając za naczelną zasadę dobro Spółki i zatrudnionych w niej Pracowników, ustaliły zakres zagadnień, które powinny zostać uzgodnione i podpisane łącznym porozumieniem do końca lipca br.

Obejmują one: zmiany w zasadach określających regulację wynagrodzeń, analizę i ustalenia dotyczące etatyzacji, określenia zakresu restrukturyzacji (z wyłączeniem tzw. działalności podstawowej, remontów, obszaru sprzętu technologicznego i transportu) oraz określenia zasad trwałości zatrudnienia (gwarancje). Zakres zagadnień obejmuje Oddziały Spółki, jak i Spółki zależne. Odrębną problematyką jest: podział Elbest Sp. z o.o. - świadczenia usług ochrony oraz spółki remontowe wytwarzania, które są planowane do połączenia tj: Eltur-Serwis, Elmen, Megazec i Top Serwis.

Strony ustaliły, iż pracodawcy do 12.05. przekażą stosowne materiały dotyczące ww. zakresu a następnie strona związkowa - podczas swojego posiedzenia - 12.05.- przedstawi do nich swoje stanowisko .

21 kwietnia została ogłoszona znowelizowana ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa weszła w życie 1 maja 2015r. podwyższając wysokość świadczeń emerytalnych ustalonych według nowych i starych zasad...

Wyjazd z Bogatyni o godzinie 4,00 wiata PKS

Wyjazd ze Zgorzelca ok godziny 4,30 PKP Miasto – wyjazd na A-4

 

Osoby które chcą zagłosować w wyborach na Prezydenta RP dnia 10 maja proszeni są o pobranie z Urzędu Miasta zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania ( biuro meldunkowe lub ewidencji ludności)  

20 kwietnia 2015 r. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka był gościem porannego programu telewizji Polsat News. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Górnictwie oraz związkowych akcji protestacyjnych. 

Informujemy, iż 25.03.2015r. w siedzibie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie odbyło się spotkanie Zespółu Negocjacyjnego Komitetu Koordynacyjno - Protestacyjny w GK PGE z Stroną Pracodawców reprezentowaną przez upoważnione osoby: Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Zarządu PGE Dystrybucja S.A., Zarządu PGE Obrót S.A., Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A.

Strony dokonały oceny Porozumienia z dnia 25.02.2015r. w zakresie zobowiązania zawarcia określonych porozumienień w liniach biznesowych oraz u poszczególnych Pracodawców w zakresie zaprzestania wdrażania Projektu CUW FK/ZZL w GK PGE.

Na dzień 25.03.2015 roku parafowano Porozumienie w Spółce GiEK SA - jej Oddziałach i Spółkach zależnych. W pozostałych liniach biznesowych rozmowy nt. zakończenia sporu w sprawie CUW HR / FK nadal trwają. Zespół Negocjacyjny KK-P przedstawił własną informację i ocenę realizacji Porozumienia w Liniach Biznesowych GK PGE. Ustalono termin kolejnego wspólnego posiedzenia, które winno się odbyć po przeprowadzonych rokowaniach w ramach pozostałych zgłoszonych żądań strony społecznej.

 

W dniu 26.03.2015r. odbyło się posiedzenie KK-P w GK PGE, podczas którego omówniono zakres spraw objętych procedurą rokowań w ramach prowadzonych sporów zbiorowych. Wypracowano kierunki działań dla poszczególnych Linii biznesowych GK PGE w ramach trwającego procesu sporów zbiorowych, jak również ustalono ramowe terminy kolejnych etapów rokowań. KK-P wystosował pisemne stanowisko do Prezesa PGE - Marka Woszczyka oraz Prezesów PGE Dystrybucja i PGE Obrót:

Komitet Koordynacyjno – Protestacyjny GK PGE – w związku z nie spełnieniem przez Stronę Pracodawców żądania wzrostu wynagrodzenia zasadniczego – zgłoszonych przez organizacje związkowe działające w Komitecie Obrony Dystrybucji w liniach biznesowych obrotu oraz dystrybucji – oświadcza, że w pełni popiera powyższe żądanie, jako jeden z elementów wyrównania płac w GK PGE.
Pracownicy zatrudnieni w liniach biznesowych GK PGE mają prawo do godziwego wynagrodzenia. Komitet Koordynacyjno – Protestacyjny GK PGE - przypadku nie spełnienia żądań zgłoszonych przez organizacje związkowe działające w Komitecie Obrony Dystrybucji – zastrzega sobie prawo do podjęcia przewidzianym prawem działań w celu obrony praw oraz interesów pracowników.

 

KK-P w GK PGE

PRZEDSTAWIAMY   KANDYDATÓW  W  WYBORACH 

DO   RADY   NADZORCZEJ   PGE GiEK S.A.

POPIERANYCH  PRZEZ  ORGANIZACJE  ZWIĄZKOWE 

 

SŁAWOMIR   WOCHNA 

pracownik PGE GiEK S.A. Oddział  KWB TURÓW 

Zastępca Sztygara Oddziałowego Transportu Węgla i Sortowni

JANUSZ         ROSWAG 

pracownik PGE GiEK S.A. Oddział  ELEKTROWNIA  BEŁCHATÓW 

Dyżurny Inżynier Ruchu

W związku z uzgodnieniem pomiędzy Stroną Pracodawców a Stroną Społeczną wspólnego komunikatu w sprawie porozumienia z dnia 25 lutego niniejszym publikujemy jego treść:

 

Strona Pracodawców zobowiązała się zaprzestać wdrażania Projektu CUW HR/FK w GK PGE, poprzez niedokonywanie dalszych migracji pracowników z obszarów HR/FK w trybie art. 231kp lub art. 1741kp i zachowanie dotychczasowego status quo w aspekcie zatrudnienia tych pracowników u poszczególnych Pracodawców objętych sporami zbiorowymi, zaś Strona Społeczna zobowiązała się, po podpisaniu stosownych porozumień na poziomie poszczególnych Pracodawców i/lub Linii Biznesowych , niezwłocznie zakończyć wszystkie spory zbiorowe w zakresie Projektu CUW HR/FK w GK PGE.

W ramach zachowania status quo, powołana do życia spółka PGE Obsługa Księgowo – Kadrowa sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie będzie kontynuować swoją działalność dla Spółek: PGE SA, EN, EJ1, Systemy, Dom Maklerski.

Jednocześnie Strony postanowiły kontynuować rozpoczęty dialog na szczeblu centralnym, nadając tym samym nowy wymiar dialogowi społecznemu w GK PGE.

Jak poinformował bogatyński magistrat: Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Marek Woszczyk poinformował o zaprzestaniu prac nad projektem CUW FK/HR. Jest to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość dla pracowników kopalni i elektrowni, którzy od kilku tygodni sprzeciwiali się wdrażanemu projektowi.

Nasz związek jednak czeka na oficjalne pismo w tej sprawie, bo jedynie na papierze będzie to wiarygodna informacja.

20 listopada ubiegłego roku Zarząd ZZPRC Elektrowni Bełchatów  zawiadomił Prokuraturę Rejonową w Bełchatowie o możliwości działania na szkodę Spółki PGE S.A. przez jej Radę Nadzorczą.  Zawiadomienie dotyczyło wypłaty dla Krzysztofa Kiliana, byłego Prezesa PGE S.A. z siedzibą w Warszawie  odprawy w wysokości 6,9 mln zł  w związku z jego rezygnacją ze stanowiska.
W dniu wczorajszym otrzymaliśmy informację z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie "o wszczęciu śledztwa w sprawie :nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków Rady Nadzorczej PGE S.A. w okresie od grudnia 2011r do listopada 2013r i wyrządzenia PGE S.A. szkody majątkowej wielkich rozmiarów".

Jak poinformował BiznesAlert.pl, ministrowie odpowiedzialni za energię w Rumunii, Francji, Czechach, Litwie, Polsce, Słowacji, Słowenii i Wielkiej Brytanii zwrócili się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o włączenie energii jądrowej do przyszłej polityki energetycznej UE obok innych sektorów niskoemisyjnych.

W zakładce „Dział kard i spraw socjalnych” znajdą państwo :
Regulamin korzystania przez osoby uprawnione z usług
i świadczeń socjalnych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Oddziale Kopalnia Węgla Brunatnego Turów
oraz,
Regulamin udzielania pomocy finansowej na określone cele i rodzaje potrzeb mieszkaniowych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Oddziale Kopalnia Węgla Brunatnego Turów
Zapraszamy do zapoznani a się.

Szanowni Państwo!

Od siedmiu lat reprezentatywne centrale związków zawodowych próbują prowadzić dialog społeczny z obecną koalicją rządową PO-PSL. Niestety zarówno były Premier Donald Tusk, jak obecnie Ewa Kopacz traktują dialog w naszym kraju jak zło konieczne, czego konsekwencją są obecne protesty i niepokoje społeczne.

Postulaty, które przedstawiamy Pani Premier to nie obrona przywilejów związkowych, ale realne problemy polskiego społeczeństwa nierozwiązane na przestrzeni ostatnich lat, mimo konkretnych propozycji strony społecznej.

Z końcem stycznia minął ostateczny termin, jaki daliśmy Pani Premier na rozpoczęcie negocjacji. Niestety Premier RP, która tyle mówi o dialogu, nie tylko nie chce się spotykać ze związkowcami, ale nie odpowiedziała nawet na nasze pismo. Dlatego będziemy protestować.

Już w najbliższych dniach rozpoczną się akcje, których celem jest zmuszenie polskiego rządu do dialogu. Poniżej prezentujemy katalog spraw wymagających pilnego rozwiązania, gdyż w przeciwnym razie może nastąpić eskalacja protestów.

Apelujemy do wszystkich, którym bliskie są nasze postulaty - nadchodzi moment, w którym musimy się o nie upomnieć! Bądźmy solidarni!

Piotr Duda

Już od dziś, na Naszej stronie ( w zakładce - dział kadr i spraw socjalnych) są dostępne  informatory na wypoczynek letni 2015r dla dzieci i młodzieży, informatory na wczasy dla emerytów, informatory oraz cenniki pobytów indywidualnych oraz rekreacyjnych w ośrodkach ELBEST.

Zachęcamy do korzystania z ciekawych propozycji!

Informujemy, iż 09.02.2015r. w siedzibie PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. w Warszawie odbyła się kolejna tura rokowań w ramach procedury sporu zbiorowego w GK PGE. Zespół Negocjacyjny Komitetu Koordynacyjno - Protestacyjny w GK PGE - podtrzymał i uzasadnił swoje jednoznaczne stanowisko w/s żądań zgłoszonych. Strona Pracodawców reprezentowana przez upoważnione osoby: Zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Zarządu PGE Dystrybucja S.A., Zarządu PGE Obrót S.A., Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A. zobowiązała się, że w dniu 25.02.2015r. przedstawi swoje ostateczne stanowisko w/s  Projektu CUW FK/ZZL w GK PGE. Strona Pracodawców wstrzymuje do tego dnia wszystkie prace związane z Projektem CUW. Strona społeczna wykazując dobrą wolę w procesie rokowań, zobowiązała się do dnia 25.02.2015r. - nie podejmować żadnych czynności eskalacyjnych w ramach sporów zbiorowych.

Strony ustaliły, że do do dnia 25.02.2015r. zostanie zrealizowany zakres wspólnych czynności wynikających m.in. z procedury sporu zbiorowego - w ramach poszczególnych linii biznesowych GK PGE.

Skończyły się żarty, wchodzimy w czynny protest !

Nie ma już czasu na przedwyborcze tańce. Nie chcemy dłużej kraju, z którego ludzie wyjeżdżają za chlebem, pracują na śmieciówkach, a zdesperowani są gotowi do strajku na dole w jednych za najniebezpieczniejszych kopalni na świecie – mówił wiceprzewodniczący Forum Związków Zawodowych Dariusz Trzcionka podczas konferencji prasowej trzech central związkowych, która odbyła się w Warszawie 5 lutego br.

31 stycznia upłynął termin, do którego Premier Ewa Kopacz miała spotkać się z trzema reprezentatywnych centralami związkowymi w celu podjęcia rozmów o dialogu i aktualnych problemach społecznych kraju, a wszystko to w kontekście postulatów zgłaszanych jeszcze podczas protestów związków zawodowych z września 2013 r.

Premier w żaden sposób nie zareagowała na propozycję rozmów, co związkowe centrale - Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych - potraktowały jako odmowę dialogu.

TREŚĆ  ZAGADNIEŃ  DO NEGOCJACJI W WERSJI PDF

Informujemy, że od dnia 03.02.2015 r. rozpoczynamy wypłaty dofinansowań do wypoczynku zimowego dla dzieci członków związku, które uczestniczyły w zimowiskach organizowanych w tym roku przez Dział Kadr i Spraw Socjalnych w wysokości 60 zł na każde dziecko. W przypadku przynależności obojga rodziców do naszej organizacji zakładowej dofinansowanie przysługuje każdemu z nich.

Wszystkich zainteresowanych uszyciem munduru górniczego proszeni są o zapisywanie się w magazynku odzieżowym u kierowniczki.  

Według wstępnych szacunków skonsolidowana EBITDA PGE w 2014 r. wyniosła 8,1 mld zł, a zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej około 3,6 mld zł - podała spółka w komunikacie.

Oto skrót pisama ...

W konsekwencji skierowania do Pracodawców w dniach 7 i 8 stycznia 2015 postulatów, których brak realizacji w zakreślonym przez związki zawodowe terminie spowodował wejście w procedurę przewidzianą ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, postylujemy niezwłoczne rozpoczęcie rokowań.

Uwzględniamy Państwa propozycję prowadzenia powyższej czynności z umocowanymi przedstawicielami Komitetu Koordynacyjno - Protestacyjnego GK PGE Wskazujemy gotowość rozpoczęcia rokowań na dzień 26 stycznia w Warszawie. 

Związkowcy spółek Polskiej Grupy Energetycznej grożą strajkiem. Dojdzie do niego, jeżeli nie porozumieją się z zarządem PGE,  czytam na forsal.pl.

Protestujący sprzeciwiają się restrukturyzacji spółki, zakładającej między innymi Program Dobrowolnych Odejść. Dlatego dziś Komitet Koordynująco - Protestacyjny podjął decyzję o rozpoczęciu sporów zbiorowych - mówi jeden ze związkowców Wojciech Ilnicki. Jak podkreśla, protestujący nie chcą skończyć jak Kompania Węglowa, która z "narodowego czempiona" stała się "kiepsko zarządzaną spółką".

Przewodniczący Społecznej Rady Konsultacyjnej Branży Węgla Brunatnego Waldemar Lutkowski podkreśla, że w grupie PGE nie przyjmuje się nowych pracowników, a osoby, które przechodzą do spółek zależnych zarabiają często równowartość najniższej płacy krajowej. Dlatego apeluje do kierownictwa firmy o "zdrowy rozsądek". Tym bardziej, że restrukturyzacja i tak jest prowadzona w podmiotach PGE od kilku lat. Na przykład w kopalni w Bełchatowie, gdzie zatrudnienie spadło z  12 do 5 tys. Zdaniem związkowców, grupa PGE jest upolityczniona, a osoby zatrudniane na kierowniczych stanowiskach nie znają się na branży.

 

Zgodnie z przyjętym w grudniu harmonogramem prowadzenia sporów zbiorowych, w poniedziałek 19.01. br. w Słoku pod Bełchatowem spotkali się przedstawiciele prawie wszystkich organizacji związkowych działających w Grupie Kapitałowej PGE. Związkowcy jednogłośnie powierzyli powołanemu już 12.12.2014r. w Krynicy Komitetowi Koordynacyjno-Protestacyjnemu reprezentowanie strony pracowniczej we wszystkich sporach zbiorowych toczących się u pracodawców wchodzących w skład PGE GiEK S.A., PGE Dystrybucja S.A., PGE Obrót S.A. i PGE Energia Odnawialna S.A. Domagają się także, by w imieniu pracodawców rozmowy prowadził zarząd PGE S.A. W swoich wystąpieniach do przedstawicieli mediów członkowie Komitetu (m.in. Wojciech Ilnicki SRKBWB, Waldemar Lutkowski SRKBWB, Roman Michalski SRKW, Marian Pszczółka KZZ w PGE EO) wyjaśnili, że istotą protestu jest powstrzymanie trwających od lat, a obecnie prowadzonych pod hasłami tworzenia Centrów Usług Wspólnych, działań restrukturyzacyjnych skutkujących pogorszeniem warunków pracy i płacy załóg, likwidacją miejsc pracy w poszczególnych lokalizacjach, nieodwracalną utartą zasobów pracodawców oraz pogorszeniem poziomu usług świadczonych na rzecz odbiorców energii elektrycznej. Wojciech Ilnicki wskazał na brak woli strony pracodawców do prowadzenia dialogu społecznego i zapowiedział, że w tej sytuacji realna staje się wizja strajku w całej grupie. Bez wątpienia związkowcy z PGE osiągnęli pierwszy sukces. Wspólna sprawa okazała się czynnikiem sprzyjającym połączeniu sił i utworzeniu jednej, wspólnej, silnej reprezentacji związkowej. Jaka będzie odpowiedź energetycznego giganta?

 

diariuszzwiazkowy.pl

 

Strona rządowa porozumiała się w sobotę ze związkami zawodowymi w sprawie planu naprawczego dla Kompanii Węglowej.

Sejm uchwalił w piątek zmiany, które pozwalają na realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa pozwala przede wszystkim na wydzielenie z KW zakładów i objęcie ich załóg osłonami.

Niemiecka firma ma koncesję na poszukiwanie węgla i na razie wykonała odwierty potwierdzające zasoby węgla w Orzeszu. Budowa kopalni ma kosztować 150 mln euro.

Na prośbę osób skupionych w różnych Związkach Zawodowych Kopalni i Elektrowni Turów ks. Proboszcz z parafii w Bogatyni-Trzcińcu organizuje w pierwszej połowie marca (najpewniej 14 – 21) 8-o dniową (od soboty do soboty) pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

W programie : BETLEJEM - JAFFA – CEZAREA NADMORSKA – HAIFA – NAZARET – KANA GALILEJSKA - TYBERIADA - TABGHA – GÓRA BŁOGOSŁAWIEŃSTW - KAFARNAUM – REJS ŁODZIĄ po JEZIORZE GALILEJSKIM - EIN KAREM– YAD VASHEM – JEROZOLIMA - BETANIA - JERYCHO – QUMRAN – MORZE MARTWE – MASADA. Szczegółowy program zostanie podany na spotkaniu organizacyjnym 1 lutego po Mszy Św. o 17.00 (ok. godziny 18.00) w Domu Parafialnym Par. Św. Marii Magdaleny w Bogatyni, ul. Okólna 3.

Koszt: około 2450 zł i 220$ + dojazdy na lotnisko w Katowicach albo Warszawie. Cena zawiera:

Bilet lotniczy do Tel Awiwu, opłaty lotniskowe, transfer klimatyzowanym autokarem podczas zwiedzania, zakwaterowanie (7 rozpoczętych noclegów) w pokojach dwu- i trzyosobowych, w hotelach klasy turystycznej, 2 posiłki dziennie, opiekę polskojęzycznego przewodnika podczas zwiedzania, ubezpieczenie kosztów leczenia (wraz z chorobami przewlekłymi), następstw nieszczęśliwych wypadków, bagażu. Informacje i zapisy (jak najszybciej) – ks. Aleksander Leszczyński (do 18 I) tel. 602170961, lub za pośrednictwem przedstawicieli związków zawodowych( ustalono - Pan Janusz Mańko – tel. 661960638 (do 1II).

Przy zapisach wpłata bezzwrotnej zaliczki 700 zł, reszta złotówek do 15 lutego br., dolary do dnia wyjazdu.

Najlepszym byłoby przelanie zaliczki a następnie pozostałej kwoty na konto parafii z dopiskiem „pielgrzymka – Ziemia Święta”

Konto Parafii: Spółdzielczy Bank Łużycki w Lubaniu

O/ Bogatynia Nr 29 8392 0004 3904 7382 3000 0010

* tel.: +48757784219 * +48602170961 *

Jeden z najbogatszych Polaków chce kupić trzy z czterech zamykanych przez rząd kopalń. Krzysztof Domarecki, bo o nim mowa, jest w stanie nawet za nie zapłacić - czuyamy Biztok.pl

Dwie grupy energetyczne w Polsce zamiast dzisiejszych czterech? Analizy w Ministerstwie Skarbu Państwa już trwają. Choć rząd niczego nie przesądza, to według informacji WysokieNapiecie.pl „na tapecie” jest połączenie PGE z Energą oraz Taurona z Eneą.

Miło nam poinformować że jako pierwsi i jedyni w oddziale KWB Turów nawiązaliśmy współprace z Firmą DRB Centrum Odszkodowań – wszsytkie pytania proszę kierować tylko i wyłącznie z kol. Jana Pawła Krasińskiego pod nr tel 792350052 lub mailem krasinskijan@gmail.com

Kompania Węglowa nie ma już czasu na negocjacje, rządowy plan naprawczy jest w czwartek prezentowany załogom kopalń – mówi prezes KW Krzysztof Sędzikowski. Zastrzega, że liczy na odpowiedzialność związków i wskazuje na rozwiązania w planie chroniące pracowników.

Ujawniona właśnie "afera atomowa" jak w soczewce ukazuje skalę niekompetencji i nieudolności ekipy związanej z obecną władzą. 

W dniu dzisiejszym Międzyzakładowa Komisja NSZZ "Solidarność 80" KWB Turów podjęła uchwałę z żądaniem wycofania się pracodawcy z wdrażania działań restrukturyzacyjnych w Oddziale KWB Turów. W przypadku nie uwzględnienia przez Pracodawcę wskazanych w załączonym piśmie żądań w terminie do 13.01.2015 r. pismo należy traktować jako wszczęcie sporu zbiorowego. Podjęliśmy również uchwały w sprawach: powołania Międzyzwiązkowego Zespołu Protestacyjno – Strajkowego, upoważnienia osób do reprezentowania związku w Międzyzwiązkowym Zespole Protestacyjno – Strajkowym, upoważnienia Międzyzwiązkowego Zespołu Protestacyjno – Strajkowego do prowadzenia sporu. Równolegle z uchwałami złożono w sekretariacie Dyrektora zgłoszenie sporu zbiorowego przez Międzyzwiązkowy Zespół Protestacyjno - Strajkowy w skład, którego weszły wszystkie organizacje związkowe działające w PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów. Podobne uchwały podjęto w innych Oddziałach Grupy Kapitałowej PGE.

 

 

Czy spółka z imperium Zygmunta Solorza-Żaka otworzy w Wielkopolsce kopalnię odkrywkową węgla brunatnego? Sprzymierzeńcem przeciwnych temu lokalnych społeczności niespodziewanie został... Heinz.

W 2015 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż 1750 zł brutto - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z września ubiegłego roku, które weszło w życie.

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć