Aktualności

 

Po 4 dniach spedzobych w Warszawie w siedzibie PGE, Nikt nie zarzuci Zwiazkowcom bezczynnosci i braku dialogu. Jednak Zarząd PGE z Prezesem Dąbrowskim na czele i Ministrem Soboniem mają Nas wszystkich gdzies..... nie zamierzaja dotrzymać i stosowac obiwiazujacych porozumien i zobowiazan. Spór zbiorowy, Rokowania, pogotowie syrajkowe i strajk wloski! Poczatek zlego ale koniecznego! Jescze nigdy i nikt w PGE nie olał związkowców w taki sposób jak dotychczasową władzą.

 

 

50 procent z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 40 procent z Polskiej Grupy Górniczej to udział w emisji metanu, gazu 21 razy mocniejszego od CO2, który jest emitowany z zakładów wydobywających węgiel. W JSW niechlubne pierwsze miejsce zajmuje Budryk, w PGG kopalnia zespolona ROW – wynika z danych Instytutu Ochrony Środowiska. Kopalnie mogą mieć tylko dekadę na zajęcie się tym problemem – pisze Karolina Baca-Pogorzelska, współpracowniczka BiznesAlert.pl.

Jest wystarczająco dużo krajów pragnących rozwijać energetykę jądrową w Europie, by przeciwstawić się próbom narzucenia niemieckiej hegemonii energetycznej – pisze Jerzy Lipka, prezes Obywatelskiego Ruchu na rzecz Energetyki Jądrowej.

Serdecznie dziękujemy z życzenia otrzymane od kolegów z elektrowni Turów, Przewodniczącego Regionu Jana Krasińskiego Dolnośląskiego oraz od posła na sejm RP Stanisława Żuka...

 

 

Dzisiaj (2.12) o godz. 14:00 odbyło się posiedzenie Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, w sprawie przyszłości kopalni i elektrowni Turów. Stanowisko polskie przedstawiane było przez Stowarzyszenie Rozwoju Innowacyjności Energetycznej w Zgorzelcu (ZKlaster), które jest odpowiedzialne za stworzenie i przesłanie petycji do Komisji. Przypominamy, że pismo o utrzymaniu działalności Turowa, w najbliższej przyszłości podpisało ponad 30 tys. mieszkańców regionu. Była to odpowiedź na wcześniejszą petycję Czechów, którą podpisało około 13 tys. osób.

 

Szanowni Państwo,
 
Informujemy, że w ramach obchodów Barbórki w kopalni Turów odbędą się Msze Święte w intencji górników i ich rodzin.
Terminy i miejsca uroczystości zaplanowane zostały wg poniższego harmonogramu:
 
· 15.11.2020 r. godz. 10:30 Działoszyn - Parafia pw. Św. Bartłomieja
 
· 29.11.2020 r. godz. 11:00 Zgorzelec - Parafia pw. Św. Bonifacego
 
· 29.11.2020 r. godz. 12:00 Bogatynia - Parafia pw. Św. Piotra i Pawła
 
· 04.12.2020 r. godz. 17:00 Sulików - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św.
 
· 04.12.2020 r. godz. 18:00 Zgorzelec - Parafia pw. Św. Józefa Robotnika i Św. Barbary
 
· 06.12.2020 r. godz. 8:30 Zgorzelec - Parafia pw. Matki Bożej Łaskawej
 
· 06.12.2020 r. godz. 10:00 Radomierzyce - Parafia pw. Św. Piotra i Pawła
 
· 06.12.2020 r. godz. 10:30 Zawidów - Parafia pw. Św. Józefa Rzemieślnika
 
· 06.12.2020 r. godz. 12:00 Bogatynia - Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
 
· 06.12.2020 r. godz. 12:30 Porajów - Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
 
· 13.12.2020 r. godz. 11:00 Trzciniec - Parafia pw. Św. Marii Magdaleny
 
Mając na uwadze obostrzenia obowiązujące podczas wydarzeń religijnych uroczyste Msze Święte z udziałem Dyrekcji, Orkiestry Zakładowej oraz Pocztów Sztandarowych zostaną odprawione w Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP Bogatyni oraz w Parafii Św. Józefa Robotnika i Św. Barbary w Zgorzelcu (z wyłączeniem zakładowego pocztu sztandarowego).
 
 
W dniu dzisiejszym Główna Komisja Wyborcza NSZZ Solidarność 80 KWB Turów zakończyła procedury wyborcze na Delegatów Walnego Zebrania i Przewodniczących oddziałowych.
Wszelkie informacje o wynikach wyborów są dostępne w siedzibie związku.
Do dnia 9 października 2020 będą zbierane i rozpatrywane reklamacje.
Dziękujemy serdecznie za bardzo duża frekwencję w wyborach, w tak trudnych czasach oraz epidemii Covid-19.
Pozdrawiamy
Planujemy wybudować kopalnię, której wolumen inwestycyjny wyniesie około 900 mln zł. Wydobycie powinno wynosić około 1,5 mln ton węgla koksowego rocznie i mniej więcej tyle samo węgla energetycznego. W kopalni ma pracować około 1000 osób. A to przełoży się też na ok. 4 tysięcy miejsc pracy w otoczeniu kopalni - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Dennis Schwindt, prezes firmy HMS Bergbau.
Dennis Schwindt wskazuje, że węgla nie da się szybko zastąpić energią ze źródeł odnawialnych, co jest też istotne z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa.
Jego zdaniem długofalowo można rozmawiać o procesie dekarbonizacji.
Jednak trzeba się zastanowić, jak to racjonalnie przeprowadzić.
W Unii Europejskiej mamy obecnie do czynienia z coraz bardziej restrykcyjną polityką klimatyczną i rugowaniem węgla z miksu energetycznego. Jak to zatem jest, że w czasach dekarbonizacji, kiedy zewsząd słychać głosy o odchodzeniu od węgla, państwu opłaca się budować w Polsce nową kopalnię?
Dennis Schwindt, prezes firmy HMS Bergbau: - Musimy wziąć pod uwagę to, że w średniej perspektywie węgiel pozostanie istotnym nośnikiem energii. Długofalowo można rozmawiać o procesie dekarbonizacji, ale trzeba się zastanowić, jak to racjonalnie przeprowadzić.
Również w Niemczech węgiel pozostaje ważnym surowcem. Niemcy próbują od dwudziestu lat odejść od węgla, ale jednak w ostatnich latach nadal wytwarzają 35-40 proc. energii elektrycznej brutto z węgla.
Jak zatem widać - nie jest łatwo ten węgiel porzucić. W Polsce jest on w jeszcze większej mierze wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej. I nie da się go szybko zastąpić energią ze źródeł odnawialnych, co jest też istotne z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa.
Jakie są główne parametry dotyczące projektu w Orzeszu? Ile kopalnia miałaby zatrudniać osób i wydobywać węgla rocznie?
- Planujemy wybudować kopalnię, której wolumen inwestycyjny wyniesie około 900 mln zł. Wydobycie powinno wynosić około 1,5 mln ton węgla koksowego rocznie i mniej więcej tyle samo węgla energetycznego. W kopalni ma pracować około 1000 osób - a to przełoży się też na ok. 4 tysięcy miejsc pracy w otoczeniu kopalni. I będzie również miało pozytywny wpływ na gminę i państwo. Szacujemy bowiem, że podatki, jakie będziemy odprowadzać do różnych urzędów, wyniosą ok. 300 mln zł w ciągu roku.
Nasz projekt opiera się na koncepcji wykorzystania części infrastruktury kopalni Krupiński, znajdującej się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Zatem budżet państwa zostałby też zasilony z tytułu użytkowania tej infrastruktury lub jej przejęcia.
Czy państwo polskie ponosi jakiekolwiek ryzyko związane z realizacją tego projektu?
- W żadnym wypadku! Jesteśmy grupą inwestorów z USA, Niemiec i Szwajcarii. I będziemy inwestować własne środki, ponosić ryzyko na własny rachunek. Nie liczymy na żadne środki od polskiego państwa. Będziemy za to mieć pozytywny wkład w rozwój polskiego górnictwa. Planujemy bowiem uruchomić bardzo nowoczesną kopalnię we współpracy z polskim zapleczem naukowo-badawczym.
Ten projekt zakłada wykorzystanie infrastruktury kopalni Krupiński znajdującej się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń i podlegającej procesowi likwidacji. Czy nie obawia się pan, że likwidacja Krupińskiego zajdzie tak daleko, że uniemożliwi wam realizację projektu?
- Zakładamy realizację naszego projektu na różne sposoby. Ale rzeczywiście - kluczowym atutem byłaby możliwość wykorzystania infrastruktury kopalni Krupiński.
Dla nas trudne do zrozumienia jest to, że likwiduje się elementy tej kopalni chociaż od lat proponujemy komercyjne rozwiązanie ich wykorzystania przez nas... Przygotowano budżet w wysokości 400 mln zł na likwidację kopalni Krupiński i większość z tych środków została już wydana.
Z naszego punktu widzenia wydatkowania tych środków można było uniknąć lub zaoszczędzić część z nich, gdyż na warunkach komercyjnych moglibyśmy z tej infrastruktury skorzystać. Z ekonomicznego punktu widzenia to szkodliwe, że infrastruktura Krupińskiego jest unicestwiana, choć rozumiemy powody.
Czy prowadzicie zatem dialog ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, by "znikanie" Krupińskiego zostało wstrzymana?
- Staramy się o to, by umożliwiono nam rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń na temat przejęcia infrastruktury Krupińskiego. Wierzę, że będziemy mieli szanse je rozpocząć.
Zobacz także: Nie mamy alternatywy dla węgla
Kiedy ten projekt, oceniając realnie, mógłby zostać zrealizowany?
- Są tu aspekty możliwości udostępnienia nam infrastruktury kopalni Krupiński oraz udzielenia koncesji wydobywczej. Gdyby te kwestie udało się zrealizować, wówczas będziemy potrzebowali 2,5 roku na uruchomienie wydobycia.
Jakie są główne bariery przy realizacji tego przedsięwzięcia?
- Spora nieufność w stosunku do zagranicznych inwestorów w Polsce... Jeżeli porównam nasze aktywności w innych miejscach świata, to kwestie formalne trwają tu o wiele dłużej.
A zatem chcielibyśmy nieco więcej pragmatyzmu i szybszego działania. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w czasie pandemii koronawirusa to duże wyzwanie, gdyż bezpośrednie kontakty mocno się ograniczyły. Mam jednak nadzieję, że polski rząd przyjaźniej spojrzy na inwestorów prywatnych w sektorze wydobywczym, w tym również na tych z zagranicy.
Czy węgiel z państwa kopalni trafiałby głównie na polski rynek?
- Dzięki lokalizacji kopalni mamy dostęp do rynków eksportowych - do Austrii, Czech czy też na południe Niemiec. Uwzględniamy również i to, że Polska jest importerem węgla netto. W związku z tym węgiel wydobywany w naszej kopalni mógłby też trafiać na polski rynek - jeżeli będzie takie zapotrzebowanie i ekonomicznie uzasadnienie.
źródło : https://www.wnp.pl/gornictwo/chca-budowy-nowoczesnej-kopalni-w-polsce-praca-dla-5-tys-osob,419758.html?fbclid=IwAR1np7dm5oRO4i-7QPlgPTzdp-Vs8gLcVx49SJoX8Ad_Iuoyvq2cjt2N3A4
W związku z niewystarczającą produkcją energii elektrycznej z atomu i wiatraków Francja wznowiła pracę własnych elektrowni węglowych. Przyczyną tego jest bezwietrzna aura i zamknięcie elektrowni jądrowej Fessenheim.
"Zbieżność powyższych z realizowanym programem remontów, mających na celu przedłużenie okresu eksploatacji reaktorów jądrowych, powoduje spiętrzenie prac serwisowych" - stwierdza EDF. Zamknięcie elektrowni Fessenheim w czerwcu tego roku automatycznie zmniejszyło flotę dostępnych reaktorów jądrowych o dwa.
Nie są to jedyne czynniki odpowiedzialne za taki stan rzeczy. W Europie aura oddziałuje negatywnie na produkcję energii z OZE, w szczególności na wiatraki. "Rozpościera się wyż nad Europą, co powoduje słabe wiatry" - wskazuje RTE, zarządca systemu energetycznego Francji. W ubiegłym tygodniu energetyka wiatrowa pokryła zaledwie 2% francuskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Les Echos , CIRE.PL

Wszystkiego najlepszego wszystkim Energetykom w dniu waszego święta życzy Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność'80 KWB Turów.

Informujemy, że rozpoczynamy wypłatę dofinansowań do wypoczynku letniego dla dzieci członków związku, które uczestniczyły w koloniach i obozach organizowanych w tym roku przez Dział Kadr i Spraw Socjalnych, oraz dzieci które spędziły wypoczynek z rodzicami (ale posiadają fakturę watt na dziecko), w wysokości 80 zł na każde dziecko. W przypadku przynależności obojga rodziców do naszej organizacji międzyzakładowej dofinansowanie przysługuje każdemu z nich.

 

Szanowni Państwo, przekazujemy informację otrzymaną z Działu Magazynów i Gospodarki Materiałowej PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

 

Informujemy, że w dniu 23.09.2020 r. w godzinach 7.00 - 12.00 będą pobierane miary na mundury górnicze.

 

W dniach od 12.08 – 17.09.2020 r. prosimy zainteresowanych o kontakt telefoniczny pod nr 5-597 lub osobisty z Magazynem Odzieżowym w celu uzgodnienia możliwości uszycia munduru.

W Kopalni Węgla Brunatnego Turów powstaje nowa nitka magistrali węglowej na potrzeby dostaw węgla brunatnego do pobliskiej Elektrowni Turów. Magistrala będzie transportować węgiel, który zostanie wykorzystany jako paliwo dla budowanego bloku energetycznego nr 7. Generalnym wykonawcą prac jest spółka RAMB z Bełchatowa, nadzorowana przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

 

Budowa nowej nitki przenośników magistrali węglowej jest związana z budową nowego bloku w Elektrowni Turów a także postępującym frontem zwałowiska wewnętrznego. W trakcie budowy powstaną cztery kompletne przenośniki taśmowe. Zagwarantują one sprawne i nieprzerwane dostawy węgla do pobliskiej elektrowni. Długość nowej magistrali układu wyniesie ponad 3 km, jej wydajność teoretyczna to 8.100m3/h, a prędkość taśmy 5,24m/s.

 Budowa magistrali to kolejna inwestycja towarzysząca budowie bloku w Elektrowni Turów – naszej najważniejszej obecnie, obok rozpoczynającej się budowy bloków w Elektrowni Dolna Odra inwestycji. Cieszę się, że wykonawcą prac jest bardzo doświadczona w realizacji tego typu zadań spółka RAMB z Grupy PGE. Przypomnę, że w maju tego roku jedna z największych maszyn podstawowych, jakie powstały dla europejskiego przemysłu górniczego, czyli zwałowarka ZGOT 11500, rozpoczęła pracę w turoszowskiej kopalni. Ta maszyna również wybudowana została przez spółkę RAMB z Grupy PGE - mówi Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Istniejąca od 2000 roku spółka RAMB z Grupy PGE specjalizuje się w robotach towarzyszących branży górnictwa odkrywkowego, w szczególności w zabezpieczeniach antykorozyjnych, wykonawstwie i montażu konstrukcji stalowych a także robotach ogólnobudowlanych i elektrycznych. Dla turoszowskiej i bełchatowskiej kopalni spółka zrealizowała już kilkadziesiąt kontraktów, w tym budowy kilometrów tras przenośników, stacje zwrotne i napędowe a także przeprowadziła remonty maszyn podstawowych oraz budowy systemów kanałów i rowów odwodnieniowych.

– Cieszymy się, że to właśnie naszej spółce przypadła w udziale realizacja tak istotnego dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zadania. Budowana przez RAMB magistrala będzie kolejnym elementem kluczowego zarówno dla kopalni jak i elektrowni ciągu KTZ. To niezwykle zaawansowany technologicznie obiekt z uwagi na zastosowane układy sterowania oraz rozdrabniania mające na celu transport wymaganej ilości węgla o określonej granulacji do miejsca docelowego – mówi Marcin Ławniczek, prezes spółki RAMB.

 W nowej magistrali węglowej zostaną zastosowane innowacyjne napędy falownikowe. Umożliwią one płynną regulację prędkości taśmy przenośnika w zależności od ilości transportowanego węgla mierzonego za pomocą wagi taśmowej. Przełoży się to na niższą emisję hałasu podczas pracy, oszczędność energii elektrycznej oraz niższe zużycie techniczne podzespołów i urządzeń przenośnika. Ponadto na jednym z ciągów zostanie zabudowana kruszarka młotkowa, która będzie rozdrabniała węgiel. To podobny sposób kruszenia węgla jak na koparkach KWK-1500 w naszej kopalni – podkreśla Sławomir Wochna, dyrektor Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Kopalnia Turów jest jedynym dostawcą paliwa do pobliskiej Elektrowni Turów, która obecnie jest w stanie wyprodukować energię elektryczną dla ok. 2,3 mln gospodarstw domowych. Turoszowska elektrownia spełnia wszystkie obowiązujące normy emisyjne i jest przygotowana na wejście w życie zaostrzonych unijnych wymogów emisyjnych. W Elektrowni Turów trwa obecnie budowa nowego bloku energetycznego – ten blok będzie charakteryzował się emisją CO2 na poziomie ok. 0,9 t/MWh, czyli ok. 15 proc. niższą, niż obecnie funkcjonujące bloki w tej lokalizacji.

Najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zastosowane w nowobudowanym bloku energetycznym zagwarantują wysoką sprawność produkcji energii elektrycznej oraz pozwolą na pełne i efektywne wykorzystanie zasobów węgla brunatnego w złożu Kopalni Węgla Brunatnego Turów, z jednoczesnym zachowaniem wszystkich norm i standardów środowiskowych. Po zakończeniu budowy nowego bloku energetycznego, turoszowski kompleks energetyczny będzie mógł zasilić w energię elektryczną dodatkowy milion gospodarstw przez najbliższych 25 lat.

 

źródło PGE GiEK

 

 

Choć Niemcy zadeklarowały, że do 2038 roku całkowicie zrezygnują z wykorzystania węgla, to funkcjonowanie tamtejszych elektrowni zasilanych tym surowcem wymaga dalszej rozbudowy kopalń odkrywkowych. Te zaś rozrastają się kosztem okolicznych miejscowości. W Nadrenii Północnej-Westfalii z powierzchni ziemi ma zniknąć wkrótce pięć wiosek: Berverath, Oberwestrich, Unterwestrich, Keyenberg i Kuckum. Ustąpią one miejsca kopalni Garzweiler.

Jak podaje portal taz.de, w pobliżu skazanych na wyburzenie wiosek trwają protesty ekologów, którzy okupują drogi będące - jak twierdzą działacze - granicą między kopalnią a mającymi zniknąć wioskami. Jedna z takich akcji miała miejsce w środę 22 lipca, trwała od 8 rano do 14. Wtedy też protest został usunięty przez policję.

Kwestia rozbudowy kopalni Garzweiler była przedmiotem długoletnich sporów politycznych i społecznych. Największymi (a często też: jedynymi) przeciwnikami ekspansji zakładu byli Zieloni. W 1997 roku wystąpili nawet ze skargą sądową przeciwko planom poszerzenia terenów wydobywczych. Wiadomo też, że przeciwna projektowi była część CDU. Jednakże, partia ta nigdy nie zdecydowała się oficjalnie opowiedzieć tej sprawie. Głos zabrał natomiast działacz SPD i członek Bundestagu Christoph Zöpel, który stwierdził, że „kopalnia Garzweiler jest anachronizmem”. Jednak w jego partii górę wziął lobbing górniczych działaczy związkowych, którym zależało na obecnych i nowych miejscach pracy.

Faktyczne zatwierdzenie planów poszerzenia terenów wydobywczych Garzweiler nie obyło się bez protestów. W roku 2007, ze względu na odrzucenie przez niemiecki sąd protestów lokalnych mieszkańców i organizacji ekologicznych, aktywiści rozbili w budynku sądu namioty. Po dziewięciu dniach okupacji zostały one zlikwidowane przez policję. W 2015 roku sześć tysięcy osób utworzyło żywy łańcuch dookoła odkrywki. W tym samym roku około tysiąc osób wdarło się na teren kopalni i zajęło potężną koparkę, którą wydobywa się węgiel. Do opanowania sytuacji został wysłany oddział 1200 funkcjonariuszy. W ruch poszły pałki i gaz łzawiący. Rannych zostało 36 osób, policja aresztowała około stu protestujących. Sytuacja ta jako żywo przypomina wydarzenia związane z obroną starożytnego lasu Hambach.

W Niemczech wysiedlenia pod budowę kopalń są czymś zupełnie normalnym. W 2013 roku Federalny Trybunał Konstytucyjny zatwierdził przeniesienie 12 miejscowości, w których mieszkało ok. 8000 osób. Orzeczenie niemieckiego FTK wskazywało, że wywłaszczenie nie narusza „prawa do domu”, a dostawy energii- możliwe dzięki wydobyciu węgla brunatnego- są ważne dla dobra wspólnego. Mieszkańcy tych miejscowości żyli w cieniu wypędzenia już od 2006 roku. Wioski nie rozwijały się, wyjeżdżali z nich młodzi ludzie.

Jednym z symboli tych wysiedleń jest sprawa miejscowości Immerath. Wszystko za sprawą niewielkiego neoromańskiego kościoła pod wezwaniem św. Lamberta. Ta świątynia, zbudowana jeszcze w XIX wieku w oparciu o plany architekta Erasmusa Schüllera, stała się ostatnim bastionem ekologów protestujących przeciwko poszerzaniu terenów wydobywczych. W szczytowym momencie kościół musiała zabezpieczać policja. Zogniskowanie manifestacji na miejscu kultu odniosło zamierzony skutek medialny – o przyczynach wyburzania kościoła doniosły media na całym świecie. Oświadczenie wydała też firma RWE, która- jak doniosły niemieckie media- skupiła się raczej na walorach widowiskowych przedsięwzięcia. Koncern napisał m.in., że obserwatorzy mogą oglądać rozbiórkę ze specjalnej platformy.

 

energetyka24.com

Z okazji Święta Policji Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność'80 KWB Turów dziękuje wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym za ofiarną, pełną poświęceń służbę na rzecz dobra naszego kraju. Wasze męstwo i odwaga gwarantuje stabilizacje porządku w naszym państwie. Życzymy sukcesów, zdrowia, oraz szczęścia i osobistej pomyślności.
Niech wykonywana praca przez Was będzie źródłem dumy.
 
 

Zapraszamy wędkarzy, członków "NSZZ "Solidarność 80" do wzięcia udziału w drużynowych zawodach wędkarskich "O Przechodni Puchar Drużynowego Mistrza Związków Zawodowych KWB Turów", które odbędą się w dniu 01.08.2020 r. na akwenie Żwirownia w Żarkach n/Nysą Łużycką.
Pokrywamy koszty opłaty startowej zawodników zgłoszonych do zawodów - członków naszej organizacji międzyzakładowej. Dodatkowo uhonorujemy indywidualnymi nagrodami za występ.
Zapisujemy ochotników w siedzibie związku osobiście lub telefonicznie pod numerem 757735504.

W Brukseli przed Parlamentem Europejskim posłowie Anna Zalewska i Kosma Złotowski zorganizowali konferencję prasową w obronie Kopalni i Elektrowni Turów #GrupaPGE.

Pod petycja, która trafiła już do Parlamentu Europejskiego a w tym tygodniu zostanie przekazana do Przewodniczącej Komisji Europejskiej, podpisało się blisko 30 tysięcy przeciwników likwidacji kompleksu Turów.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Związków Zawodowych KWB Turów????????????

Budowa bloku w El. Turów nie jest zagrożona, choć są trudności z powodu pandemii - MAP

Budowa nowego bloku w należącej do PGE Elektrowni Turów nie jest zagrożona, choć z powodu pandemii generalny wykonawca domaga się przesunięcia terminu zakończenia inwestycji - poinformował, w odpowiedzi na interpelację poselską wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

 

"W ocenie inwestora budowa nowego bloku energetycznego w PGE Elektrownia Turów nie jest zagrożona. Istnieją różne trudności wynikające m.in. z pandemii COVID - 19, ale są to okoliczności nie dające podstaw do twierdzenia o zagrożeniu realizacji inwestycji" - napisał wicepremier Sasin.

 

Grupa PGE oczekuje zakończenia realizacji inwestycji i przekazania bloku do eksploatacji zgodnie z obowiązującym kontraktem, tj. do dnia 31 października 2020 r.

 

"W wyniku opisanych powyżej trudności (COVID - 19) generalny wykonawca domaga się przesunięcia terminu zakończenia realizacji. W ocenie inwestora, przy odpowiednim zaangażowaniu sił i środków wykonawcy i przedstawieniu planu naprawczego można uniknąć opóźnień" - poinformował wicepremier.

 

Nakłady poniesione od początku realizacji inwestycji do końca maja 2020 roku wynoszą 3.451,5 mln zł.

 

Budowa bloku o mocy 496 MW jest realizowana w formule „pod klucz” przez konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Budimex oraz Técnicas Reunidas.

 

Sasin poinformował także, że nie ma planów rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów. Szacuje się, że zasoby węgla zostaną wyczerpane nie wcześniej niż ok. 2044 roku. (PAP Biznes)

 

pel/ asa/

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy przygotował niezależne opracowanie naukowe, w którym wskazano, że główny wpływ na zasoby wodne przy czeskiej granicy mają warunki meteorologiczne, a nie działalność Kopalni Węgla Brunatnego Turów, należącej do spółki PGE GiEK z Grupy PGE. Z 30 letniej obserwacji naukowców wynika także, że górski obszar Worka Żytawskiego, w którym znajduje się turoszowski kompleks energetyczny, jest szczególnie narażony na susze hydrologiczne.

PGE zamierza w nowej strategii wzmacniać obecność w czterech obszarach: energetyce wiatrowej: morskiej i lądowej, fotowoltaice i magazynowaniu energii - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Przekonuje, że odejście od energetyki opartej o węgiel pomogłoby spółce w pozyskaniu finansowania projektów zero- i niskoemisyjnych.

 

"Chcemy zrobić zielony zwrot, ale z poszanowaniem bazy konwencjonalnej. Wiadomo, że polska energetyka jeszcze przez wiele lat będzie opierać się na węglu, ale jest to paliwo schodzące. Jesienią przedstawimy w nowej strategii na 10 lat, z perspektywą do 25 lat, jak widzimy przyszłość grupy PGE i całego sektora. Uważamy, że sektor będzie się zmieniał, będzie następowała specjalizacja, my chcemy być liderem w wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła" - powiedział prezes Dąbrowski w telewizji Parkiet.

Dąbrowski zaznacza, że w sektorze ciepłownictwa PGE będzie przechodzić na gaz, chociaż to też jest paliwo przejściowe. Szacuje, że gaz będzie w użyciu przez najbliższe 17-20 lat.

"W dużej mierze stawiamy na offshore i na farmy lądowe. Pracujemy też nad magazynowaniem energii. Do tego fotowoltaika. To cztery obszary, w których będziemy chcieli zwiększyć aktywność" - powiedział.

"Jesteśmy zainteresowani zakupem farm wiatrowych na lądzie i projektów w fotowoltaice" - dodał.

Dąbrowski zwrócił uwagę, że jako grupa, PGE odchodzi od projektów, które nie są związane z jej podstawową działalnością.

"Najlepiej znamy się na produkcji energii elektrycznej i ciepła, odcinamy więc inne projekty. W perspektywie 25 lat chcemy być koncernem skoncentrowanym na energii zeroemisyjnej" - powiedział Dąbrowski.

W przypadku energii jądrowej prezes PGE jest zdania, że jest ona potrzebna Polsce, ale jako grupa, PGE nie jest w stanie udźwignąć takiej inwestycji.

"Doprowadzimy ją do etapu przygotowań, do wydania decyzji środowiskowej i lokalizacyjnej. Nad tym intensywnie pracujemy" - powiedział. Dodał, że następnie konieczne byłoby utworzenie nowej spółki Skarbu Państwa, która pozyskałaby inwestorów branżowych w celu budowy bloków jądrowych.
Prezes PGE Wojciech Dąbrowski niedawno zaproponował, że ze spółek energetycznych wydzielić wszystkie aktywa związane z węglem i przenieść je do innej, wydzielonej spółki pod nadzorem Skarbu Państwa. Prezes liczy, że jesienią Ministerstwo Aktywów Państwowych odniesie się do tej koncepcji.

"Ta inicjatywa wyszła z PGE, wiem, że jest przyjęta do dyskusji na szczeblu rządowym. Czekamy na rozstrzygnięcia, to nie jest kwestia do podjęcia ad hoc, ale mamy nadzieję, że do jesieni jakieś decyzje zapadną. Chcielibyśmy wiedzieć, w jakim kierunku mamy myśleć i dalej się rozwijać. Będziemy jesienią ogłaszać strategię grupy na dziesięć lat, ona będzie miała silny związek z tym, jakie będzie stanowisko administracji rządowej i co zostanie ogłoszone w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku, bo będzie musiało być zbieżne z tym, co ogłosimy w strategii" - powiedział.

"Naszym zdaniem, rozwiązanie, które proponujemy, jest bezpieczne i sensowne dla wszystkich, społecznie i ekonomicznie" - dodał.

Dąbrowski wskazał, że mając aktywa energetyczne oparte o węgiel wydzielone do odrębnej spółki, PGE mogłoby korzystać z tańszego finansowania, co w konsekwencji przełożyłoby się na niższy koszt inwestycji i niższą cenę energii.

"Dzisiaj posiadając aktywa węglowe mamy utrudniony dostęp do środków finansowych z zewnątrz. Instytucje finansowe nie tylko nie finansują żadnych inwestycji opartych o węgiel, ale nie chcą finansować inwestycji zero i niskoemisyjnych w koncernach, w których są aktywa węglowe. Dodatkowo ubezpieczyciele nie chcą ubezpieczać przedsiębiorstw, które mają źródła węglowe" - powiedział.

W opinii prezesa PGE węgiel jest paliwem schodzącym, nie jest też akceptowany przez Unię Europejską. Koszty wydobycia węgla też rosną, gdyż jego zasoby się kończą.

"To nie jest projekt na już, na teraz, szalenie ważny jest aspekt ekonomiczny, ale i społeczny. Nie możemy go odciąć i zapomnieć o górnictwie. Potrzebne jest wsparcie państwa. Transformacja, która będzie ogromnym wysiłkiem organizacyjnym i finansowym, powinna mieć wsparcie rządu i Unii Europejskiej" - ocenia Dąbrowski.
 

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski liczy, że jesienią Ministerstwo Aktywów Państwowych odniesie się do zaproponowanej przez spółkę koncepcji przeniesienia aktywów węglowych do jednej, wydzielonej spółki. Niedawno prezes Dąbrowski zaproponował, by ze spółek energetycznych wydzielić aktywa węglowe i przenieść je do innej, wydzielonej spółki pod nadzorem Skarbu Państwa.

- Ta inicjatywa wyszła z PGE, wiem, że jest przyjęta do dyskusji na szczeblu rządowym. Czekamy na rozstrzygnięcia, to nie jest kwestia do podjęcia ad hoc, ale mamy nadzieję, że do jesieni jakieś decyzje zapadną. Chcielibyśmy wiedzieć, w jakim kierunku mamy myśleć i dalej się rozwijać. Będziemy jesienią ogłaszać strategię grupy na dziesięć lat, ona będzie miała silny związek z tym, jakie będzie stanowisko administracji rządowej i co zostanie ogłoszone w Polityce Energetycznej Polski do 2040 r., bo będzie musiało być zbieżne z tym, co ogłosimy w strategii - powiedział prezes Dąbrowski w wywiadzie dla telewizji Parkiet.

- Naszym zdaniem, rozwiązanie, które proponujemy, jest bezpieczne i sensowne dla wszystkich, społecznie i ekonomicznie - dodał.

Dąbrowski wskazał, że PGE, mając aktywa węglowe wydzielone do innej spółki, mogłoby korzystać z tańszego finansowania, co w konsekwencji przełożyłoby się na niższy koszt inwestycji i niższą cenę energii.

W opinii prezesa PGE węgiel jest paliwem schodzącym, nie jest też akceptowany przez Unię Europejską. Koszty wydobycia węgla też rosną, gdyż jego zasoby się kończą.

- To nie jest projekt na już, na teraz, szalenie ważny jest aspekt ekonomiczny, ale i społeczny. Nie możemy go odciąć i zapomnieć o górnictwie. Potrzebne jest wsparcie państwa. Transformacja, która będzie ogromnym wysiłkiem organizacyjnym i finansowym, powinna mieć wsparcie rządu i Unii Europejskiej - ocenia Dąbrowski.

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział w Polityka Insight, że ostateczna wersja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. powinna ujrzeć światło dzienne do końca 2020 r. Jego zdaniem, trwająca pandemia może wymusić zmianę niektórych jej założeń.

- Finansowanie transformacji wymaga relokacji aktywów energetycznych. Bez tego spółki będą miały trudności z pozyskiwaniem funduszy na zielone inwestycje. Musimy też na nowo określić rolę elektrowni węglowych w systemie energetycznym - powiedział Michał Kurtyka. 

źródło https://nettg.pl

 

Rząd Czech zapowiedział budowę nowych elektrowni atomowych ale także przedłużenie żywotności kopalni węglowych.
Przedstawiciele Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) biją na alarm, że to może zniszczyć ich plany, bo tylko odejście od tradycyjnych metod pozyskiwania energii pozwoli na rozwijanie nowych, kosztownych technologii.

Na portalu Świat OZE czytamy: "Skutki nowych przepisów najprawdopodobniej będą dotkliwe dla projektów fotowoltaicznych z lat 2009-2010, kiedy wdrożono system FiT, dzięki któremu pojawiły się elektrownie odnawialne o mocy 2 GW. W 2014 roku został nałożono na nie podatek w wysokości 26 proc. Władze czeskie obiecały znieść go w 2017, jednak finalnie dołączyła do niego kolejna danina od energii słonecznej w wysokości 10 procent, która ma obowiązywać do 2034".

Wynika z tego, że czeski rząd wręcz nie chce, aby rozwijać OZE skoro je wysoko opodatkowuje.

źródło https://prawy.pl/

W brytyjskim dzienniku "The Guardian" ukazał się ostatnio artykuł o budowie nowej kopalni węgla kamiennego w Anglii. Ma to być pierwsza głębinowa kopalnia węgla zaprojektowana w Wielkiej Brytanii w ostatnich 30 latach.

Zakład Woodhouse Colliery wydobywać będzie węgiel koksowy. Powstaje w pobliżu miasteczka Whitehaven w zachodniej Kumbrii, w północno-zachodniej części Anglii. Firma West Cumbria Mining (WCM) rozwija swój projekt na terenie pogórniczym, na których już wcześniej wydobywano węgiel dla hut.

Założono, że realizacja projektu kopalni o wartości 165 mln funtów (ok. 218 mln dolarów USA) pozwoli na wyprodukowanie rocznie do 3,1 mln t węgla koksowego przez co najmniej 40 lat. Firma oszacowała, że na całym obszarze koncesyjnym zalega ponad 750 mln t węgla.

Wstępne studium wykonalności projektu zostało ukończone w maju 2016 r., natomiast ostateczne w czerwcu 2019 r. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę na planowanie od Rady Hrabstwa Cumbria (CCC) w marcu ub.r.

Prace przygotowawcze w Woodhouse Colliery ruszyły na początku 2020 r. Pierwsza produkcja węgla planowana jest na 2021 r. Kopalnia ma zatrudniać 500 osób, a w jej łańcuchu dostaw powstanie ok. 2000 miejsc pracy.

Kopalnia znajduje się na terenie byłego zakładu Marchon w Whitehaven. Będzie miała dostęp do pokładów węgla znajdujących się pod dnem morza poprzez istniejącą infrastrukturę kopalni Sandwith Anhydryt. Obecny projekt jest realizowany w części Cumbrian Coalfield (Zagłębia Cumbrian), gdzie fedrowała dawna kopalnia Haig Colliery. Wydobyto w niej 48 mln t węgla koksowego w latach 1914-1986 i to w większość spod dna morskiego ponad sześć km od brzegu.

Woodhouse Colliery będzie wybierać węgiel w dwóch głównych pokładach - Bannock Band i Main Band o średniej miąższości 2,4 m. Firma w latach 2014-2015 przeprowadziła serię poszukiwań surowca na lądzie i pod dnem morskim.

Węgiel zidentyfikowany w projekcie jest twardym węglem koksującym (HV HCC). Jest szeroko stosowany w produkcji stali. Charakteryzuje się bardzo niską zawartością popiołu (poniżej 4 proc.) oraz wyjątkowo niską zawartością fosforu (mniej niż 0,01 proc.).
W kopalni Woodhouse zostanie zastosowany system filarowo ubierkowy. Podziemne wydobycie zostanie przeprowadzone w ciągu pierwszych pięciu lat na obszarze 302 ha. Wydobycie węgla w rejonie przybrzeżnym i pod dnem morskim będzie prowadzone w późniejszych etapach i będzie ukierunkowane na pokłady znajdujące się ok. 350 m pod powierzchnią.

W kopalni używane będą kombajny chodnikowe typu Continuous Miners. Zostaną wykorzystywane do cięcia węgla, który samochody typu shattle cars będą przewozić do przenośnika taśmowego. Ten przetransportuje go na powierzchnię do nowego zakładu przeróbczego na starym terenie Marchon w pobliżu Whitehaven.

Uzdatniony węgiel zostanie dostarczony do stacji ładowania pociągów w terminalu masowym Redcar za pośrednictwem przenośnika o długości 2,2 km. Stamtąd trafi sześcioma pociągami dziennie do producentów stali w Wielkiej Brytanii lub w Europie kontynentalnej. Węgiel metalurgiczny będzie dostarczany do brytyjskich hut m.in. w Scunthorpe i Port Talbot.

Firma West Cumbria Mining otrzymało na realizację projektu 14,7 mln funtów (ok. 25 mln dolarów) od EMR Capital Resources Fund 1, tj. prywatnego funduszu koncertującego się na górnictwie, a mającego siedzibę w Australii.

To już kolejna australijska firma, która inwestuje w kopalnie w Europie. Podobne plany próbują zrealizować Australijczycy w Polsce.

Deweloper West Cumbria Mining Limited zapowiedział, że produkcja 2,5 mln t węgla koksowego rocznie ograniczy import tego surowca z USA, Kanady, Rosji i Kolumbii.

Aby złagodzić wpływ kopalni na środowisko, zostanie zbudowana farma słoneczna o mocy 50 megawatów, która zaspokoi około jednej trzeciej jej zapotrzebowania na energię.
nettg.pl

Szanowni Państwo, przekazujemy informację otrzymaną z Działu Księgowości Zarobkowej PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.

Z dniem 01 września 2020 r. wchodzi w życie nowy program grupowego ubezpieczenia dla pracowników PGE GiEK S.A. w zakresie OC w życiu prywatnym i NNW dzieci.

W związku z powyższym w załączeniu przesyłamy informację w przedmiotowej sprawie, podstawowe informacje o ubezpieczeniach, ogólne warunki ubezpieczenia oraz druki deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia.

Szanowni Państwo,

Serdecznie dziękuje pracownikom Oddziału i wszystkim osobom sprzymierzonym naszym działaniom, którzy zaangażowali się w akcję zbierania podpisów pod poparciem petycji kierowanej do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w obronie kompleksu Turów.

Każdy oddany dotychczas podpis jest – jest podpisem ważnym i honorowanym.

Wciąż bardzo potrzebna jest Państwa pomoc i zaangażowanie. Pokażmy ogromny potencjał naszego otoczenia zawodowego. Wykorzystajmy tę siłę do końca i zwiększmy maksymalnie Nasz kapitał do dalszych działań.

Im więcej zbierzemy podpisów z poparciem, tym silniejszy mandat będziemy posiadać w egzekwowaniu praw do dalszego niezakłóconego funkcjonowania naszej kopalni i elektrowni.

To akcja  mająca na celu zagwarantowania sobie i naszym dzieciom bezpiecznej przyszłości.

Nie zwlekajmy. Suma zebranych podpisów będzie świadectwem determinacji i aktywności całego środowiska górniczego i energetycznego. Zróbmy wszystko, abyśmy potem nie musieli żałować, że mogliśmy zrobić więcej.

Proszę o maksymalną mobilizację do samego końca akcji! Wciąż jest czas na działanie!

Aktywność każdego z Nas, ma także wpływ na postawy Naszych Koleżanek i Kolegów.

Staramy się pozyskać jak najliczniejsze poparcie przedsięwzięcia. Każdy kto do tej pory nie włączył się w akcję, wciąż ma możliwość podjęcia działań i zaangażowania się w niewątpliwie najważniejszą dla nas sprawę – obronę kompleksu Turów.

Liczy się każdy podpis!

 

Z poważaniem

 

Sławomir Wochna

Dyrektor Oddziału KWB Turów

Szanowni Państwo, przekazujemy informację otrzymaną z Działu Kadr i Spraw Socjalnych PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.

 

Informujemy, że w dniach 1, 2, 3 lipca br. będą realizowane specjalistyczne badania angiologiczne, układu moczowo-płciowego oraz tarczycy.

Badania wykonywać będą lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu.

W związku z tym, iż wcześniej planowane badania nie odbyły się - obowiązują listy osób zapisanych w DLK na dzień 25-27 marca br.

Pracownicy, którzy byli zarejestrowani na wcześniej wyznaczony termin, a nie chcą skorzystać z badań w miesiącu lipcu, proszeni są o zgłaszanie rezygnacji do dnia 18.06.2020 r. do Działu DLK (Dział Kadr i Spraw Socjalnych) w godzinach 7.00-15.00 pod nr tel. 5 234.

 

Kierowników komórek organizacyjnych prosimy o rozpowszechnienie informacji podległym pracownikom nieposiadającym dostępu do elektronicznej poczty korporacyjnej.

 

Z poważaniem

Dział Kadr i Spraw Socjalnych

Departament Komunikacji PGE GiEK

LEKARZ GINEKOLOG Z  KLINIKI WROCŁAWSKIEJ w miesiącu czerwcu 2020 roku.

 

Termin wizyty specjalisty - 26.06.2020 r.(piątek), rejestracja od 02.06.2020 r. do 24.06.2020 r.

               

UWAGA  !!!

Lekarz ginekolog będzie przyjmować w przychodni w Bogatyni przy ul. Pocztowej 13

Rejestracja od godz. 7.00 – 15.00  w ustalonym  powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych pod nr tel.  5 234.

 

UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

 

Zgodnie z § 3 ust. 2.3. załącznika nr 15 do ZUZP za ponadstandardowe świadczenia medyczne pracownik ponosi odpłatność w wysokości 1,00 zł. Odpłatność będzie potrącona z wynagrodzenia pracownika na podstawie jego pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na ww. potrącenie. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na potrącenie należności należy złożyć w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych najpóźniej do godz. 12 00 w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów. Wzór Oświadczenia w załączeniu, dostępny jest również na dysku O: Dział DLK – Sprawy Socjalne. Nie złożenie oświadczenia będzie oznaczało rezygnację z wizyty u specjalisty.

 

Wartość ponadstandardowej opieki zdrowotnej, która opłacana będzie w całości przez PGE GiEK S.A. - Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, natomiast nie wlicza się tego przychodu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

 

Kierowników komórek organizacyjnych prosimy o przekazanie informacji podległym pracownikom nieposiadającym dostępu do poczty korporacyjnej poprzez umieszczenie ogłoszenia w wersji papierowej na swoich tablicach informacyjnych.

 

 

Z poważaniem

Dział Kadr i Spraw Socjalnych

Departament Komunikacji PGE GiEK

Ortopedzi  -   03.06.2020r. (środa) rejestracja od 18.05.2020r. do 01.06.2020r.

        

                                                     UWAGA  !!!

    Lekarze ortopedzi będą przyjmować  w przychodni  w Zatoniu przy ul. Mickiewicza 11

Rejestracja od godz. 7ºº - 15ºº  w ustalonym  powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych pod nr tel.  5 234.

UWAGA!W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

 

Zgodnie z § 3 ust. 2.3. załącznika nr 15 do ZUZP za ponadstandardowe świadczenia medyczne pracownik ponosi odpłatność w wysokości 1,00 zł. Odpłatność będzie potrącona z wynagrodzenia pracownika na podstawie jego pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na ww. potrącenie. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na potrącenie należności należy złożyć w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych najpóźniej do godz. 12 00 w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów. Wzór Oświadczenia w załączeniu, dostępny jest również na dysku O: Dział DLK – Sprawy Socjalne. Nie złożenie oświadczenia będzie oznaczało rezygnację z wizyty u specjalisty.

 

Wartość ponadstandardowej opieki zdrowotnej, która opłacana będzie w całości przez PGE GiEK S.A. - Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, natomiast nie wlicza się tego przychodu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Dzisiaj w Kopalni Turów doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w wyniku którego śmierć poniósł 45-letni górnik.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność"80 KWB Turów składa najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia oraz słowa wsparcia i otuchy rodzinie tragicznie zmarłego.

KOMUNIKAT !
Szanowni Państwo,
Klub Górniczy „Jubilat” w Bogatyni od 11 maja 2020 r. rozpoczyna sprzedaż posiłków na wynos zgodnie z poniższym Menu. W ofercie realizacja zamówień indywidualnych, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Zamówienia na catering można składać telefonicznie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.30, pod nr tel. 75 77 35 875.

Realizacja zamówień w godzinach od 11.00 -18.00.

Odbiór we własnym zakresie przy oknie od strony tarasu.Możliwość płatności kartą płatniczą, gotówką, talonami ZFŚS.

DANIA NA WYNOS

· Filet drobiowy w migdałach - 11,60 zł

· Filet drobiowy - 9,50 zł

· Nugetsy - 10,00 zł

· Kotlet schabowy - 9,50 zł

· Devolay - 11,50 zł

· Ziemniaki - 2,50 zł

· Ziemniaki pieczone - 4,50 zł

· Frytki - 5,20 zł

· Surówka - 2,50 zł

· Naleśniki - 6,00 zł

· Placki ziemniaczane - 6,00 zł

· Pierogi ruskie - 9,20 zł

· Pierogi z kapustą i pieczarkami - 9,70 zł

· Filet z dorsza - 11,10 zł

Serdecznie zapraszamy do korzystania z oferty Klubu Górniczego „Jubilat” i życzymy smacznego.

Z poważaniem

Klub Górniczy „Jubilat”

Czy PGE GiEK chce łamać przepisy źródeł prawa ? Związki zawodowe KWB Turów maja wątpliwości co do treści porozumień ws "skoszarowania"
Pracownicy najważniejsi ponad wszystko !

 

Otrzymaliśmy od poszczególnych pracodawców - Kopalni Turów, Spółek (Betrans, Bestgum) propozycje dwóch porozumień związanych  z tzw. "skoszarowaniem".
 
Zdaniem PGE GiEK S.A. i wymienionych pracodawców - z uwagi na szczególne okoliczności faktyczne i prawne, należy: czasowo, fizycznie i dobrowolnie poddać odosobnieniu od reszty Pracowników i społeczeństwa określoną grupę Pracowników niezbędnych w celu zapewnienia ciągłości procesu urabiania węgla i jego dostarczania do Elektrowni, na okres wskazany przez Pracodawcę.
 
Działając w pełni odpowiedzialnie za bezpieczeństwo, zagwarantowanie praw obywatelskich i pracowniczych zawartych w prawie - Konstytucji RP, Ustawie Kodeks pracy, Układom Zbiorowym Pracy, Porozumień zbiorowych  - w imię dobra Pracowników Oddziału i Spółek, w imię dobra naszych Zakładów pracy, przekazaliśmy Pracodawcom STANOWISKO ORGANIZACJI ZWIĄZKOWYCH .
CO OZNACZA DLA PRACOWNIKA i PRACODAWCY przedstawiony PROJEKT SKOSZAROWANIA
CO OZNACZA DLA PRACOWNIKA PROJEKT SKOSZAROWANIA
 • Pracownik wyraża zgodę na skoszarowanie,
 • Pracownik potwierdza, że w czasie skoszarowania każdorazowo po zakończeniu pracy na danej zmianie  pozostawał będzie do czasu rozpoczęcia kolejnej zmiany w miejscu wskazanym przez Pracodawcę tj teren zakładu pracy,
 • Pracownik nie będzie korzystał z przysługującego mu uprawnienia jakim jest urlop wypoczynkowy, urlop na żądanie, urlop bezpłatny, dodatkowe dni wolne za pracę w ruchu ciągłym,
 • W wyjątkowych sytuacjach Pracodawca może wyrazić zgodę na urlop/dodatkowy dzień za pracę w ruchu ciągłym, a zwłaszcza w sytuacji, gdy będzie możliwe zastępstwo innego pracownika na to samo stanowisko,
 • Czas skoszarowania może zostać za zgodą Pracownika wydłużony w zależności od potrzeb Pracodawcy, będących konsekwencją wydłużenia czasu trwania stanu epidemii w Polsce,
 • Pracownik w trakcie skoszarowania zachowuje uprawnienie do korzystania z Internetu ze swoich prywatnych urządzeń, w celu umożliwienia komunikowania się z rodziną i wykonywania niezbędnych prywatnych operacji internetowych
 • Pracownik, w okresie skoszarowania zobowiązuje się:a.nie opuszczać miejsca pobytu wskazanego przez Pracodawcę,b.nie spotykać się z osobami innymi, niż współpracownicy pozostający w tym samym miejscu pobytu wskazanym przez Pracodawcę,c.przestrzegać zasad ochrony przed koronawirusem publikowanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego,d.stosować się do wytycznych Pracodawcy dotyczących w/w zasad,e.zachować zasady higieny,zgłaszać Pracodawcy wszelkie przypadki obserwowanych u siebie oznak pogorszenia stanu zdrowia,g.zgłaszać Pracodawcy wszelkie przypadki konieczności opuszczenia miejsca pobytu wskazanego przez Pracodawcę. Pracownik jest uprawniony do opuszczenia miejsca pobytu, po uzgodnieniu tego faktu z Pracodawcą prowadzić higieniczny tryb życia
Naruszenie przez Pracownika wyżej wymienionych, w szczególności każdorazowe opuszczenie przez Pracownika miejsca skoszarowania lub inne złamanie przez niego zasad odizolowania, narażenie siebie lub innych skoszarowanych pracowników na zarażenie koronawirusem BĘDZIE traktowane, jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co może skutkować odpowiedzialnością na podstawie przepisów Kodeksu pracy.
ZOBOWIĄZANIE PRACODAWCY WOBEC PRACOWNIKA W CZASIE SKOSZAROWANIA
Pracodawca zobowiązuje się na swój koszt:
 • pełnego wyżywienia i zakwaterowania (w tym: miejsca przeznaczonego do spożywania posiłków; codziennych śniadań, obiadów, kolacji; napojów w ilości co najmniej 3 litrów dziennie, takich jak woda mineralna i ciepłe napoje; dostępu do czajnika, herbaty i kawy),
 • środków higieny osobistej (takich jak mydło, szampon, pasta do zębów, ręczniki i pościel),
 • dowozu z i do miejsca świadczenia pracy
Strona Społeczna ma swoje uwagi co do niezgodności zawartych w porozumieniach, w najbliższym czasie przedstawi je pani Prezes PGE GiEK S.A.
 
Na bieżąco będziemy Państwa informować o wszelkich działaniach związanych z próbą wprowadzenia skoszarowania Pracowników Oddziałów i Spółek.

W załączeniu przedstawiamy Stanowisko SRK BWB w sprawie wdrożenia procedury przekazywania "Oświadczeń pracownika" - Załogom KWB Bełchatów, KWB Turów oraz Spółek nadzorowanych przez PGE GiEK S.A.

Domagamy się natychmiastowego wycofania wdrożonej procedury oraz zarchwizowania poprzez zniszczenie gromadzonych dotychczas oświadczeń.

W dniu 7 kwietnia Dniu Służby Zdrowia - Dziękujemy pielęgniarkom, ratownikom, salowym, lekarzom, sekretarkom medycznym, laborantom, farmaceutom Calej służbie medycznej za to Że jestescie! Nasi Bohaterowie

 

Szanowni Państwo, 

W związku z zaostrzającym się stanem zagrożenia epidemicznego w kraju, nasz Oddział nieustannie wprowadza szereg rozwiązań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia Załogi Kopalni.

Na bieżąco analizujemy wiele możliwości przeorganizowania w naszym Oddziale codziennej pracy, aby maksymalnie zabezpieczyć Pracowników przed możliwością zakażenia koronawirusem, a jednocześnie zapewnić nasze dalsze funkcjonowanie.

Dokładamy wszelkich starań, aby w miarę posiadanych możliwości zapewnić, by wirus nie rozprzestrzeniał się w naszym miejscu pracy. Aby tego dokonać należy wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosować się do wydawanych w tym zakresie poleceń i wskazówek pracodawcy i przełożonych. Zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa stawiają przed nami wszystkimi nowe wyzwania.

Dzisiaj na zagadnienia bezpieczeństwa i higieny pracy musimy spojrzeć w inny sposób, a istniejące zasady dostosować do nowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Oznacza to przede wszystkim taką organizację pracy, która ograniczy osobiste kontakty pomiędzy pracownikami.

W związku z powyższym rekomenduję, jeżeli pozwalają na to posiadane w dyspozycji środki o: 

·  wydzielenie w każdej lokalizacji miejsc, w których Pracownicy mogą składać wszelkiego rodzaju dokumenty w sposób bezdotykowy i bez kontaktu z nadawcą/odbiorcą tych dokumentów przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny;

·  odbywanie spotkań służbowych wyłącznie za pomocą elektronicznych środków komunikacji na odległość (np. e-mail, Skype, telefon);

·  ograniczenie wyjść poza teren obiektu/pomieszczeń/hal w godzinach pracy, zarówno o charakterze służbowym jak i prywatnym;

·  delegowanie Pracowników do pracy zdalnej, jeśli pozwala na to charakter ich obowiązków służbowych;

·  przeorganizowanie warunków pracy w ten sposób, aby stanowiska pracy poszczególnych pracowników były oddalone od siebie, o co najmniej 1,5 metra;

·  używania rękawiczek lub płynów dezynfekujących.

 

Ograniczenie do niezbędnego minimum spotkań bezpośrednich w jednej lokalizacji (gromadzenia się).Zalecenie  dotyczy również biur organizacji związkowych funkcjonujących w Oddziale KWB Turów. Jest to wymuszone koniecznością zaostrzenia pewnych rozwiązań dotyczących obecności pracowników w przestrzeni naszego zakładu - związane z nowymi zasadami bezpieczeństwa oraz mające na uwadze wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Koronawirus może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia, dlatego zdecydowane ograniczenie kontaktów wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich Pracowników.

Zaistniała sytuacja wymusza również kontynuacje zawieszenia prowadzenia w sposób dotychczasowy (stacjonarny) szkoleń okresowych bhp dla pracowników Oddziału KWB Turów do dnia 30.04.2020 r. i przejścia w tryb ich odbywania m.in. w formie samokształcenia kierowanego -  o szczegółach tego typu prowadzenia szkoleń zostaniecie Państwo poinformowani niezwłocznie.

Przypominam, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się bezpośrednio – poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby lub pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej np. poprzez kichanie i kaszel. Dlatego tak ważne jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny rąk i dróg oddechowych i stosowanie środków dezynfekujących.

Jeśli mieliście Państwo kontakt z osobą zakażoną koronawirusem (rozumiane jako pozostawanie w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut, prowadzenie rozmowy z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas) lub zaobserwowaliście u siebie objawy choroby, należy natychmiast zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadomić o swojej sytuacji. Otrzymacie Państwo informację, jak dalej postępować. Jednocześnie rekomendujemy, aby w przypadku stwierdzenia objawów koronawirusa i zgłoszenia do Sanepidu, przekazywać uprawnionym służbom wszystkie niezbędne informacje, w tym informacje o osobach, z którymi mieliśmy kontakt w ostatnich tygodniach. W takich sytuacjach kluczowa dla zatrzymania dalszego rozprzestrzeniania się choroby jest szybka identyfikacja osób, z którymi osoba zarażona miała kontakt. Pozwala to na niezwłoczne ustalenie potencjalnych źródeł choroby i podjęcie odpowiednich działań medyczno-sanitarnych.

 

 

 

 

 

Szanowna Załogo Kopalni

 

Ponawiam i zachęcam do przesyłania sugestii i pomysłów, w tym wniosków racjonalizatorskich na specjalnie utworzone do tego celu konto techniczne e-mail: koronawirus.giekkwbt@gkpge.pl - w związku z działaniami prewencyjnymi przeciw koronawirusowi.

Wyjątkowa sytuacja wymaga współpracy i zrozumienia wszystkich Pracowników Oddziału, a także przestrzegania obowiązujących już procedur. Dziękuję za odpowiedzialną postawę i zwracam się z prośbą o wsparcie, wyrozumiałość oraz stosowanie się do zasad postępowania spowodowanych zaistniałą sytuacją.

 

Z poważaniem

Sławomir Wochna

Dyrektor Oddziału

Kopalni Węgla Brunatnego Turów

 

 

  

 

Przypominam również o aktualnie obowiązujących zasadach wdrożonych Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku w zakresie działań prewencyjnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia obowiązuje zasada ograniczenia w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie dotyczy jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.

 

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi. Zadbaj o aktywność fizyczną

  

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia

 

W związku z wprowadzonym 20 marca 2020 roku stanem epidemii, traktując priorytetowo zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Pracowników PGE GiEK S.A. oddziału KWB Turów należy maksymalne ograniczyć kontakty międzyludzkie w miejscu pracy w przypadku wykonywania obowiązków służbowych. W celu realizacji tego zalecenia informuję, że zmianie ulegają od 30.03.2020r. zasady funkcjonowania MPKZP.

Zarząd MPKZP nie zaprzestaje funkcjonowania i zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem, który znajduje się na dysku O: Zarząd MPKZP/harmonogram … 2020 w ustalonym dniu posiedzenia Zarządu spotyka się w okrojonym rotacyjnym składzie tj. w dwóch dwuosobowych zespołach celem przyznania pożyczek i zapomóg.

 

Wprowadza się następujące środki zapobiegawcze celem eliminacji zagrożeń:

- pracownicy księgowości wykonują do odwołania pracę zdalną,

- zaprzestaje się przyjmowanie papierowych wniosków na pożyczki i zapomogi,

- wypłata wszystkich pożyczek i zapomóg realizowana jest wyłącznie na konta osobiste w banku,

- zawiesza się wypłatę pożyczek zwiększonych o 20% za zgodą wszystkich związków zawodowych do odwołania,

- przypominamy, że każdy członek MPKZP może zawiesić spłatę pożyczki na okres 3 miesięcy bez

  podania przyczyny, składając odpowiednie podanie z potwierdzeniem zapoznania przez żyrantów.

 

Kontakt z pracownikami księgowości realizowany jest :

 

- telefonicznie na służbowy nr telefonu : 669 987 430,

- skrzynkę mailową : czeslawa.dubiecka@gkpge.plelzbieta.ksiazka@gkpge.pl,

 

Wyjaśnienie zasad funkcjonowania MPKZP.

 

Z uwagi na ograniczoną możliwość osobistego składania wniosków na pożyczkę, zapomogę oraz podań, ustala się następujący obieg dokumentów:

 

 1. Osoba składająca wniosek na pożyczkę w ramach zgromadzonych wkładów, wypełnia właściwy wniosek z danymi osobowymi, wpisuje nr rachunku bankowego, na który ma być dokonany przelew i koniecznie wpisuje nr telefonu kontaktowego.  Podpisuje wniosek w miejscach do tego wyznaczonych bez konieczności jakiegokolwiek potwierdzania wpisów. Osobiście lub przy pomocy osoby kierownictwa oddziału, na którym pracuje członek, skanuje wniosek w jednym pliku i przesyła (jeżeli to możliwe po zabezpieczeniu hasłem np. programem 7 ZIP) na wskazany adres mailowy pracowników księgowości celem dokonania weryfikacji.  Pracownik księgowości po otrzymaniu wniosku sprawdza jego kompletność, nadając nr kolejny w nazwie i rejestruje w dzienniku.  Pozytywnie zweryfikowany wniosek przesyła mailowo (po zabezpieczeniu hasłem) do Przewodniczącego Zarządu MPKZP lub jego zastępcy celem wydruku i złożenia na posiedzeniu Zarządu.

 

 1. Osoba składająca wniosek na pożyczkę z żyrantami, wypełnia właściwy wniosek i potwierdza jak dotychczas dane takie jak: osobowe, własne i żyrantów, zatrudnienie, zarobki oraz potwierdza zgodność podpisów.  Wpisuje nr rachunku bankowego, na który ma być dokonany przelew i koniecznie nr telefonu kontaktowego.  Podpisuje czytelnie w miejscach do tego wyznaczonych.  Osobiście  lub przy pomocy osoby kierownictwa oddziału, na którym pracuje członek skanuje wniosek w jednym pliku i przesyła (jeżeli to możliwe po zabezpieczeniu pliku hasłem np. programem 7 ZIP) na wskazany adres mailowy pracowników księgowości celem dokonania weryfikacji.  Pracownik księgowości po otrzymaniu wniosku sprawdza jego kompletność, nadając nr kolejny w nazwie i rejestruje w dzienniku.  Pozytywnie zweryfikowany wniosek przesyła mailowo (po zabezpieczeniu hasłem) do Przewodniczącego Zarządu MPKZP lub jego zastępcy celem wydruku i złożenia na posiedzeniu Zarządu.

 

 1. W przypadku niekompletności lub złego wypełniania wniosku pracownik księgowości kontaktuje się na wskazany nr telefonu celem dokonania przez składającego korekty danych i ponownego przesłania go do weryfikacji.

 

 1. W przypadku niejasności i pytań, każdy członek MPKZP po wcześniejszej identyfikacji rozmówcy, ma możliwość na wskazany nr telefonu kontaktowego zwrócić się do pracownika księgowości o przekazanie niezbędnych informacji dotyczących wniosku.

 

 1. Osoba składająca wniosek o zapomogę, wypełnia właściwy wniosek, potwierdza jak dotychczas zarobki. Wpisuje nr rachunku bankowego, na który ma być dokonany przelew i koniecznie nr telefonu kontaktowego.  Podpisuje czytelnie w miejscach do tego wyznaczonych.  Osobiście lub przy pomocy osoby kierownictwa oddziału, na którym pracuje członek  skanuje w jednym pliku wniosek i tylko niezbędne załączniki potwierdzające fakt wystąpienia zdarzenia losowego i przesyła mailowo (jeżeli to możliwe po zabezpieczeniu hasłem) na wskazany adres mailowy pracowników księgowości celem dokonania weryfikacji.  Pracownik księgowości po otrzymaniu wniosku sprawdza jego kompletność, nadając nr kolejny w nazwie i rejestruje w dzienniku.  Pozytywnie zweryfikowany wniosek przesyła mailowo (po zabezpieczeniu hasłem) do Przewodniczącego Zarządu MPKZP lub jego zastępcy celem wydruku i złożenia na posiedzeniu Zarządu.

 

 1. Sprawy różne. Osobiście lub przy pomocy osoby kierownictwa oddziału, na którym pracuje członek skanuje podanie w jednym pliku i przesyła na wskazany adres mailowy pracowników księgowości celem dokonania weryfikacji.  Pracownik księgowości po otrzymaniu podania sprawdza jego kompletność, nadając nr kolejny w nazwie i rejestruje w dzienniku.  Pozytywnie zweryfikowane podanie przesyła mailowo do Przewodniczącego Zarządu MPKZP lub jego zastępcy celem wydruku i złożenia na posiedzeniu Zarządu.

 

 1. Wszystkie niezbędne wnioski i druki znajdują się na dysku O: Zarząd MPKZP\druki lub będą przesłane przez pracownika księgowości na podany przez członka adres email po kontakcie mailowym lub telefonicznym.

 

 

W sprawach spornych proszę o kontaktowanie się z Przewodniczącym Zarządu lub jego zastępcą:

 

a)      telefonicznie na służbowe nr telefonu 669 987 261, 75 77 36 496 lub 75 77 35 271

skrzynka mailowa robert.cebula@gkpge.plmirosław.bodo@gkpge.pl

NSZZ Solidarność’80 informuje. Siedziba związku w tych trudnych czasach funkcjonuje normalnie – choć w ograniczonym składzie osobowym i z zachowaniem zasad bezpiecznego kontaktu międzyosobowego. W związku z pandemią - zalecany kontakt w miarę możliwości telefonicznie.  Jesteśmy tu po to aby na bieżąco załatwiać wszystkie sprawy pracownicze. Nasz Związek jest w stałym kontakcie z Dyrektorem Oddziału KWB Turów i sztabem kryzysowym oraz Prezesami spółek zależnych. Bierzemy udział w telekonferencjach telefonicznych na których zgłaszamy uwagi  zbierane od Was oraz nasze spostrzeżenia, co do zachowania bezpiecznej pracy oraz eliminowania zagrożeń związanych z możliwością zarażenia wirusem. Z każdego spotkania jest sporządzona notatka, a ostatnią z 02.04, i najważniejszymi sprawami dla pracowników  a prezentowanymi przez Dyrektora Sławomira Wochnę,  prezentujemy poniżej;

Dyrektor Oddziału poinformował Stronę Społeczną o podejmowanych działaniach profilaktycznych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa Pracowników Oddziału. Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, wprowadzone zostały kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. 

Wprowadzone od 2 kwietnia 2020 r. obostrzenia dotyczą min. pasażerów w tym również w pojazdach 9+, w przypadku Kopalni są to busy realizujące przewozy pracowników. Obowiązuje także zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Służby publiczne – policja będą przeprowadzały wyrywkowe kontrole środków transportu w zakresie stosowania się do powyższych zasad.  Kierowcy mają obowiązek stosować się do zaleceń, w związku z powyższym Pracownicy, którzy nie dotrą do pracy w związku z ograniczeniem dotyczącym limitu pasażerów w pojeździe obowiązani są zgłosić ten fakt przełożonemu. Nieobecność z tej przyczyny nie będzie traktowana, jako „N”. Z firmami realizującymi przewozy pracownicze trwają rozmowy mające na celu zabezpieczenie odpowiedniej ilości pojazdów w celu zapewnienia płynności transportu dostosowanego do nowych przepisów prawa.

Oddział zabezpiecza środki do dezynfekcji rąk oraz do dezynfekcji  powierzchni. W szczególności na terenie odkrywki. Na bieżąco uzupełniane są ilości oraz monitorowana jest dostępność wymaganych środków tak, aby dostępne były na każde zgłoszone zapotrzebowanie z komórki organizacyjnej.  Nowe zaostrzenia w zakresie walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wprowadziły obowiązki dla pracodawcy w zakresie zapewnienia dodatkowych środków bezpieczeństwa swoich pracowników. Pracownicy mają mieć dostęp do płynów dezynfekujących oraz rękawiczek. Dokonano wszelkich starań aby środki te były dostępne. Oddział rozpoczyna dystrybucję wśród pracowników żeli o pojemności 100 ml do dezynfekcji rąk oraz rękawiczek i maseczek.

Oddział dodatkowo zakupił 60 sztuk bezdotykowych termometrów medycznych w celu mierzenia temperatury pracowników.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa, które mają zabezpieczyć Pracowników dotyczą stanowisk pracy poszczególnych Pracowników, muszą być oddalone od siebie, co najmniej 1,5 metra, ( jeśli jest taka obiektywna możliwość). W związku z powyższym nie powinno dochodzić do kumulowania się pracowników w jednym miejscu. Odprawy, na których przekazywane są zadania do wykonania winny odgraniczać się do udziału minimalnej ilości osób z zachowaniem wymaganej odległości. Pracownicy poruszając się pieszo w zakładzie pracy muszą także stosować się do wprowadzonego obowiązku utrzymania, co najmniej 2-metrowej odległości między sobą.

Pracodawca poinformował Stronę Społeczną, że trwają prace nad opracowaniem zasad
 tzw. skoszarowania pracowników. Scenariusz skoszarowania załogi przewiduje umieszczenie na terenie Kopalni Turów 250 pracowników bezpośredniej obsługi procesu wydobycia i transportu węgla do Elektrowni Turów. Osoby te zostaną skoszarowane w obiektach KWT z dostępem do węzłów sanitarnych. Zabezpieczony zostanie miejsce wypoczynku oraz wyżywienie. W celu realizacji powyższego przewidziana jest forma zawarcie między Pracodawcą a Pracownikiem - Porozumienia w sprawie wykonywania pracy u pracodawcy na zasadzie „skoszarowania”.

Pracownicy w czasie skoszarowania będą mieli możliwość skorzystać z konsultacji psychologa w formie teleporady.

Do Zespołu Kryzysowego PGE GiEK S.A. dołączył specjalista wirusolog, którego zadaniem będzie między innymi udzielanie odpowiedzi na pytania pracowników, przygotowywanie bieżących informacji związanych z sytuacją epidemiologiczną w na obszarze kraju.

W Kopalni Turów na dzień dzisiejszy nie ma przypadków zarażenia koronawirusem.

Następne spotkanie zaplanowane zostało na 09.04.2020 r. godz.9:00.

W dniu dzisiejszym (02.04.2020r) odbyło się pierwsze spotkanie w formie wideokonferencji, z nowo powołaną  Panią Prezes PGE GiEK Wiolettą Czemiel-Grzybowską. Po krótkiej prezentacji, Pani Prezes omówiła prowadzone procesy związane w przeciwdziałaniem możliwości zarażenia się koronawirusem w  Kopalniach Węgla Brunatnego w Turowie i Bełchatowie. W skrócie omówiono  kierunek kontynuacji współpracy ze strona społeczną. Na dzień dzisiejszy jedyna możliwą formą rozmów, jest spotkanie zdalne, czyli wideokonferencje. Przedstawiciele organizacji związkowych działających w kopalniach Turowa i Bełchatowa, zaproponowali przygotowanie procedur umożliwiających funkcjonowania obu zakładów oraz wypłat normalnych wynagrodzeń pracownikom w razie potrzeby wprowadzenia restrykcyjnych środków bezpieczeństwa. Zarząd PGE GiEK wychodzi naprzeciw zaistniałym problemom i już szykuje rozwiązania, które mogą być potrzebne na tą kryzysową okoliczność, czyli treści porozumień ze strona społeczna – która to  w najbliższych dniach otrzyma  do konsultacji – wyjaśniła nowa Pani Prezes Zarząd oraz organizacje związkowe zobowiązały się do wspólnego działania i stałego kontaktu w tym niebezpiecznym dla wszystkich czasie.

Szanowni związkowcy, będziemy Was informować na bieżąco. Życzymy dużo zdrowia!

Szczęść Wam Boże!

W związku z ograniczeniami swobodnego przemieszczania się wprowadzonymi na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 522), oraz realizując polecenie Dyrektora Oddziału KWB Turów wnoszę do kierowników/przełożonych o pobranie w dniu 31.03.2020 r. (wtorek) z Działu Kadr i Spraw Socjalnych (DLK) dokumentów pn. „Oświadczenie Pracodawcy” dla podległych służbowo pracowników (za potwierdzeniem odbioru).

- Pracownicy otrzymają zaświadczenia bezpośrednio na oddziałach od przełożonych!

Niniejsze oświadczenie wskazuje, że osoba jest pracownikiem Oddziału i wykonuje obowiązki w Oddziale KWB Turów, jak również potwierdza, że dojazd pracownika do miejsca pracy mieszczącego się pod adresem wskazanym w oświadczeniu jest niezbędny z uwagi na charakter wykonywanych obowiązków.

W ramach poczynionych ustaleń ze Starostwami Powiatowymi Zgorzelca i Lubania powyższe oświadczenie każdy pracownik Oddziału w drodze do pracy i z pracy powinien posiadać przy sobie wraz z identyfikatorem w celu ich okazania funkcjonariuszom straży granicznej i policji w ramach ewentualnych prowadzonych przez nich kontroli.

Szanowni Państwo,
 
Z upoważnienia Dyrektora Oddziału KWT Pana Sławomira Wochna, przekazuję do realizacji Komunikat:
 
Na polecenie Przewodniczącego Zespołu Kryzysowego PGE GiEK S.A. – Prezesa Zarządu PGE GiEK S.A. Pana Roberta Ostrowskiego przekazuję poniższe zalecenie z dyspozycją realizacji w kierowanych przez Państwa Oddziałach i Spółkach.
 
W związku z wprowadzonym 20 marca 2020 roku stanem epidemii i ostatnimi decyzjami organów administracji rządowej, traktując priorytetowo zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich Pracowników PGE GiEK S.A. oraz Spółek Nadzorowanych, zalecam maksymalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich w miejscu pracy w przypadku wykonywania obowiązków służbowych.
 
W związku z powyższym rekomenduję:
 
· wydzielenie w każdej lokalizacji miejsc, w których Pracownicy mogą składać wszelkiego rodzaju dokumenty w sposób bezdotykowy i bez kontaktu z nadawcą/odbiorcą tych dokumentów przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny;
 
· odbywanie spotkań służbowych wyłącznie za pomocą elektronicznych środków komunikacji (np. Skype, telefon);
 
· delegowanie Pracowników do pracy zdalnej, jeśli pozwala na to charakter ich obowiązków służbowych.
 
 
 
Stan wprowadzenia powyższych rekomendacji będziemy weryfikować na bieżąco podczas spotkań ZK PGE GiEK S.A.
 
Przypominamy, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się bezpośrednio – poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby lub pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej np. poprzez kichanie i kaszel. Dlatego tak ważne jest ograniczenie kontaktów międzyludzkich oraz bezwzględne przestrzeganie zasad higieny rąk i dróg oddechowych i stosowanie środków dezynfekujących.

Obwieszczenie Ministra Klimatu z 20 marca 2020 r. informujące o wydaniu decyzji kończącej postępowanie w sprawie zmiany koncesji nr 65/94 na wydobywanie węgla brunatnego ze złoża Turów

 

Plik do pobrania w wersji PDF

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy Ważną informację dla pracowników KWB Turów Ministerstwo podpisało koncesję z pozwoleniem dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego w Turowie. Słowa podziękowania kierujemy dla sztabu ludzi w PGE Giek S.A. i KWB Turów z Dyrektorem Sławomirem Wochną za trud jaki w to włożyli, dla strony społecznej za wytrwałość we wspólnym działaniu. Oby tak dalej - w jedności siła ! Z tą dobra informacja życzymy wszystkim siły i zdrowia i bezpiecznej pracy.

Szanowni Państwo,

„W związku z wprowadzeniem obowiązku pomiaru temperatury ciała dla osób przybywających do pracy na terenie Oddziału informujemy, że od dnia 23.03.2020r.(od poniedziałku) przyspieszamy odjazd wszystkich autobusów przewozów pracowniczych z przystanków początkowych do KWB Turów o 10 minut. Przyspieszenie dotyczy wszystkich zmian i obowiązuje do odwołania.

 

Szanowni Państwo.

Decyzją Zarządu MPKZP w porozumieniu z księgowością, wnioski na pożyczki z MPKZP oraz zapomogi w miesiącu kwietniu będą przyjmowane od dnia 06.04.2020 r. 

Realizujemy tylko przelewy bankowe. 

Wnioski gotówkowe nie będą realizowane do odwołania.

Zawiesza się także wypłatę zwiększonych pożyczek o 20% za zgodą wszystkich związków zawodowych.

W dniach 19.03.2020 do 02.04.2020 r. sprawach pilnych proszę kontaktować się mailem: czeslawa.dubiecka@gkpge.pl, elzbieta.ksiazka@gkpge.pl   lub telefonicznie 668 535 160 oraz  516 609 384.

Uwaga Koronowirus!

W dniu 17.03.2020 zebrał się sztab kryzysowy KWB Turów oraz przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych w Kopalni. Została omówiona sytuacja w regionie oraz podjęte przeciwdziałania przed możliwością rozprzestrzeniania się wirusa. Mimo braku środków ochrony indywidualnej na rynku, Pracodawca robi wszystko aby nie czekając na dostawy z rezerw centralnych, pozyskać środki we własnym zakresie z PKN Orlen. Już dziś w miejscach w których pracownicy muszą się spotkać w grupach ( łaźnie i place stykowe oraz inne miejsca podane przez dozór Kopalni ) są instalowane dozowniki z płynem dezynfekującym. Po zamówieniu termometrów przez Pracodawcę oczekujemy na ich dostawę , zostanie wprowadzony obowiązek pomiaru temperatury przed rozpoczęciem pracy. Pracodawca poinformował, że na  terenie Kopalni są przygotowane 2 punkty izolacji osób przejawiających objawy grypowe. Dyrektor zaapelował o umożliwienie wykorzystanie zaległego urlopu przez pracowników aby zminimalizować ilość osób na terenie zakładu z czym wiąże się mniejsze ryzyko zagrożenia. 

Jednak to całe działanie nie zdejmuje z nas obowiązku przestrzegania higieny osobistej – częste mycie i dezynfekowanie rąk, w miarę możliwości unikać spotkań grupowych z osobami, które mogą mieć kontakt z osobami rodzin poddanych kwarantannie, nie witanie się z podawaniem rąk. Zadbajmy o siebie i o naszych najbliższych.

Informujemy ze Siedziba naszego Związku Solidarność’80 funkcjonuje normalnie. Jesteśmy tam po to żeby reagować dla Was i w Waszym imieniu. Jednak gorąco Was zachęcamy do kontaktów telefonicznych. A tylko w wyjątkowych sytuacjach, osobistego kontaktu w biurze związku. Jest to trudny czas i wszyscy musimy być odpowiedzialni !

 

Szanowni Państwo,

Informuję, iż przyjazd lekarzy angiologów zaplanowany na 25,26, 27 marca zostaje odwołany.

W związku z tym zostały odwołane również badania laboratoryjne  w Przychodni MegaMed w Zatoniu zaplanowane w terminie od 16 do 19 marca.

W najbliższym czasie powiadomimy Państwa o nowym terminie wizyty lekarzy oraz o terminie wykonania badań w labolatorium.

 

W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji zagrożenia zarażenia koronawirusem wszystkie wycieczki zostały odwołane. O możliwych innych terminach wyjazdów będziemy informować.

Informujemy także o możliwości pobrania druku ze strony ZUS o zasiłek opiekuńczy od 16 do 27 marca.

Termin wizyty specjalistów - 19.03.2020 r.(czwartek), rejestracja od 11.03.2020r. do 17.03.2020r.

               

UWAGA  !!!

Lekarze ortopedzi będą przyjmować w przychodni w Zatoniu przy ul. Mickiewicza 11

Rejestracja od godz. 7.00 – 15.00  w ustalonym  powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych pod nr tel.  5 234.

UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

Zapraszamy do zapoznania sie Informator kolonijny 2020 w zakładcce Dział Kadr i Spraw Socjalnych 

Sławomir Wochna, Nasz Dyrektor PGE GiEK KWB Turów, Laureatem Finału XII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.
Statuetkę oraz certyfikat za wzorowe przestrzeganie ZUZP, za dialog z załogą, za dbałość o bezpieczeństwo pracy i rozwój zawodowy pracowników, w obecności Przewodniczącego Związku Zawodowego Solidarność, wręczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Wielkie Gratulacje Panie Dyrektorze !

 

19 lutego 2020 roku Rada Nadzorcza PGE Polskiej Grupy Energetycznej powołała zarząd XI Kadencji i powierzyła  funkcję prezesa panu Wojciechowi Dąbrowskiemu, gratulujemy wygranej w konkursie oraz życzymy owocnej pracy w Naszej Firmie.

 

Gratulujemy również powołania do zarządu PGE wiceprezesom Ryszardowi Wasiłkowi, Pawłowi  Strączyńskiemu, Pawłowi Ciochowi i Pawłowi Śliwie.

 

Termin wizyty specjalistów - 27.02.2020 r. (czwartek), rejestracja od 14.02.2020r. do 25.02.2020r.

               

UWAGA  !!!

Lekarze ortopedzi będą przyjmować w przychodni w Zatoniu przy ul. Mickiewicza 11

Rejestracja od godz. 7.00 – 15.00  w ustalonym  powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych pod nr tel.  5 234.

UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

 

Zgodnie z § 3 ust. 2.3. załącznika nr 15 do ZUZP za ponadstandardowe świadczenia medyczne pracownik ponosi odpłatność w wysokości 1,00 zł. Odpłatność będzie potrącona z wynagrodzenia pracownika na podstawie jego pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na ww. potrącenie. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na potrącenie należności należy złożyć w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych najpóźniej do godz. 12 00 w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów. Wzór Oświadczenia w załączeniu, dostępny jest również na dysku O: Dział DLK – Sprawy Socjalne. Nie złożenie oświadczenia będzie oznaczało rezygnację z wizyty u specjalisty.

 

Wartość ponadstandardowej opieki zdrowotnej, która opłacana będzie w całości przez PGE GiEK S.A. - Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, natomiast nie wlicza się tego przychodu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

 

Kierowników komórek organizacyjnych prosimy o przekazanie informacji podległym pracownikom nieposiadającym dostępu do poczty korporacyjnej poprzez umieszczenie ogłoszenia w wersji papierowej na swoich tablicach informacyjnych.

 

 

Z poważaniem

Dział Kadr i Spraw Socjalnych

Departament Komunikacji PGE GiEK

Szanowni Państwo, przesyłamy katalog ofert specjalnych spółki Elbest na 2020 rok.

 

Elbest sp. z o.o. informuje, że miejsca parkingowe w obiektach sieci Elbest Hotels w ramach oferty wypoczynkowej dla GK PGE są bezpłatne.

Informujemy, że w dniu 16.03.2020 r. w przychodni MegaMed Sp. z o.o. przy ul. Pocztowej 13 w Bogatyni odbędą  się badania mammograficzne.

Rejestracja pod numerem tel.: 58 666 24 24

 

Przypominamy że Nasz Związek zwraca koszty badań dla Członkiń związku oraz małżonek Członków związku.

W ramach „Programu Ochrony Zdrowia Pracowników Oddziału KWB Turów” w dniach 25, 26, 27 marca br. realizowane będą specjalistyczne badania angiologiczne, układu moczowo-płciowego oraz tarczycy.

Badania wykonywać będą lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu.

Szczegółowa informacja dotycząca badań w załączeniu. Dodatkowe informacje pod nr telefonu 5 234.

 

Kierowników komórek organizacyjnych prosimy o rozpowszechnienie informacji podległym pracownikom nieposiadającym dostępu do elektronicznej poczty korporacyjnej.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pobytów indywidualnych do 7 noclegów w 2020 roku. Wśród propozycji:

 

•             KARPACZ – DWR „ZGODA”;

•             WIELEŃ  - CENTRUM WYPOCZYNKOWO-KONFERENCYJNE „TRZY JEZIORA”;

•             KRYNICA ZDRÓJ - HOTEL „KRYNICA”;

•             MIĘDZYZDROJE  - HOTEL „WOLIN”;

•             MYCZKOWCE - HOTEL „SOLINA SPA” ;

•             KRASNOBRÓD – CENTRUM SZKOLENIA I REKREACJI „KRASNOBRÓD” ;

•             SZKLARSKA PORĘBA  - DOM WYPOCZYNKOWY „BEŁCHATÓW”;

•             ZŁOTNIKI LUBAŃSKIE - OŚRODEK „ZŁOTY SEN”;

•             SŁOK K/BEŁCHATOWA - HOTEL „WODNIK” ;

•             BEŁCHATÓW  - HOTEL „SPORT” ;

•             NIECHORZE - OŚRODEK WCZASOWO-REHABILITACYJNY „JANTAR SPA” I „BURSZTYN”;

•             POBIEROWO  - OŚRODEK WYPOCZYNKOWY „PISZ” ;

•             ŁEBA - „LECH RESORT & SPA” ;

•             RABKA ZDRÓJ - OŚRODEK WYPOCZYNKOWY „ELA” ;

•             BUKOWINA TATRZAŃSKA - PENSJONAT „ORLIK MOUNTAIN RESORT & SPA”.

 

Cała oferta jest z zakładcce Dział Kadr i Spraw Socjalnych 

Szanowni Państwo,

 

Dział Księgowości Zarobkowej informuje, że od tego roku PIT-11 będą wydawane w formie papierowej tylko dla osób nie posiadających dostępu do Portalu HR – osoby posiadające dostęp do Portalu będą obowiązane do samodzielnego pobrania informacji zamieszczonej w formie elektronicznej na Portalu HR. Informacje PIT-11 opublikowane na Portalu są opatrzone podpisem osoby odpowiedzialnej za wystawienie dokumentu, a pracownik pobierając PIT-11 potwierdza jego odbiór. Termin publikacji – 12.02.2020 r. 

Roczne raporty RMUA oraz roczne informacje o PPE będą wydawane tak jak dotychczas tj. w formie papierowej przez osoby upoważnione w poszczególnych KO.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier wydał w czwartek zgodę na podłączenie do sieci elektrowni węglowej Datteln 4. Tym samym potwierdziły się doniesienia mediów z listopada 2019 roku.
O zielonym świetle od Altmaiera poinformował serwis Montel News. Datteln 4 ma zostać podłączona latem tego roku.

Już trzy miesiące temu Agencja Reutera poinformowała, że niemiecki rząd zgodził się, by budowana od 2007 roku przez koncern Uniper elektrownia na węgiel kamienny o mocy 1,1 GW, która kosztowała 1,5 miliarda euro, mogła rozpocząć komercyjną produkcję energii elektrycznej.

Choć Datteln 4 jest jednostką nowoczesną, a przez to - względnie - niskoemisyjną, to krok ten nie jest zgodny z obecną doktryną Berlina zakładającej zakończenie korzystania z węgla w gospodarce do 2038 roku. Termin ten został ustalony przez obradującą od czerwca 2018 roku do stycznia roku 2019 tzw. Komisję ds. wyjścia z węgla.

Niemcy wkrótce staną przed problemem niedoborów mocy z uwagi na wyłączanie elektrowni jądrowych, które przewidziane jest na 2022 rok.

energetyka24

PGE stara się o odnowienie koncesji i przedłużenie eksploatacji w kopalni Turów. Przeciwko są Czesi, którzy zgłosili zastrzeżenia wobec planów kopalni położonej przy polsko-czeskiej granicy. Zdaniem Jerzego Markowskiego, nasi południowi sąsiedzi powinni zbilansować energię z Elektrowni Turów dla uzupełnienia własnego deficytu mocy. - Najprostszym sposobem uzupełnienia tego deficytu jest sięgniecie po energię produkowaną na ich granicy z Polską - komentuje dla portalu WNP.PL były wiceminister gospodarki.

Żeby odnowić koncesję PGE rozpoczęła w 2015 roku procedurę dotyczącą oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Kopalnia Turów zaopatruje w węgiel położoną w pobliżu elektrownię, która odpowiada za około 8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda zapowiedział ostatnio bardzo intensywne działania prowadzące do udzielenia koncesji na odkrywkową eksploatację węgla brunatnego ze złóż Złoczew i Turów.

Jak zaznaczył wiceminister Gawęda, obecnie trwa analiza prawna zastrzeżeń zgłoszonych odnośnie Turowa przez stronę czeską.

- Z pewnością kwestia udzielenia koncesji dla spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zarówno dla złoża Złoczew jak i dla Turowa, jest bardzo ważna i będą podejmowane naprawdę bardzo intensywne działania, by ta koncesja została udzielona - powiedział 10 stycznia 2019 roku wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda.

Wskazał przy tym, że w przypadku Turowa strona czeska zgłosiła pewne swoje zastrzeżenia, które są obecnie poddane analizie prawnej. PGE GiEK od dawna wskazuje, że nie ma zagrożenia zwiększeniem oddziaływania Kopalni Węgla Brunatnego Turów na tereny przygraniczne.

Wskazuje przy tym między innymi na brak dowodów potwierdzających wpływ działalności górniczej w Niecce Żytawskiej na osiem czynnych ujęć wody znajdujących się na terenie Czech.

Wpływ odkrywki Turów na wody podziemne jest od lat monitorowany przez polsko-czeskie i polsko-niemieckie zespoły specjalistów. Poza tym, zaznacza PGE, Niecka Żytawska otoczona jest skałami krystalicznymi, co w znaczący sposób ogranicza odpływ wody z obszarów z nią sąsiadujących.

- To jest być albo nie być, bowiem gdyby nie było przedłużenia tej koncesji, to byłby poważny problem z dostępem do surowca dla pobliskiej Elektrowni Turów - zaznacza w rozmowie w portalem WNP.PL Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Poza tym Czesi muszą też zbilansować energię z Elektrowni Turów dla uzupełnienia własnego deficytu mocy. Ponieważ tam, podobnie jak w Polsce, występują obecnie chwilowe braki energii. I najprostszym sposobem uzupełnienia tego deficytu jest sięgniecie po energię produkowaną na ich granicy z Polską - dodaje Jerzy Markowski.

Jego zdaniem należy liczyć na pozytywne zakończenie tej sprawy.

- Jestem przekonany, że obie strony zdołają się porozumieć - podkreśla Jerzy Markowski. - Tym bardziej, że niedawno czeski inwestor kopalni Silesia również otrzymał koncesję od władz polskich, co znacząco przedłuża funkcjonowanie tej kopalni - zaznacza Jerzy Markowski.

Rzeczywiście, w grudniu 2019 roku Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, w imieniu ministra klimatu wydał decyzję, na mocy której koncesja na wydobywanie węgla i metanu, jako kopaliny towarzyszącej, w macierzystym obszarze górniczym Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia została wydłużona do 31 sierpnia 2044 roku.

źródło: www.wnp.pl

Szanowni Państwo, przekazujemy informację otrzymaną z Działu BHP PGE GiEK Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.


Informujemy, że od 1.01.2020 r. kontynuowana jest ponadstandardowa opieka zdrowotna dla pracowników Oddziału KWB Turów na podstawie zawartej w dniu 11.12.2019 r. Umowy z MegaMed Sp. z o.o.

Zakres usług specjalistycznej opieki zdrowotnej w ramach ponadstandardowej opieki zdrowotnej dla pracowników Oddziału KWB Turów został rozszerzony i wykonywany jest

w następujących  lokalizacjach:

•             Bogatynia

•             Zgorzelec

Rejestracja w poszczególnych lokalizacjach:

•             Bogatynia tel. 664 131 478

•             Zgorzelec tel. 517 241 245

Szczegółowy zakres usług w ramach ponadstandardowej opieki zdrowotnej zawiera Informator dla Pracowników Oddziału KWT przygotowany przez MegaMed Sp. z o.o.,  dostępny w załączniku oraz na IPK pod adresem: https://ipk.gkpge.pl/obszar/giek/kwbT/pracownik/OpiekaMedyczna/Strony/default.aspx 

 

Miesięczny koszt  z tytułu usług ponadstandardowej opieki zdrowotnej za pracownika  wynosi 53,00 zł – 52 zł ponosi Pracodawca, 1zł ponosi Pracownik.

Dla pracownika ponadstandardowe świadczenie zdrowotne stanowi przychód ze stosunku pracy, stąd od kwoty 52 zł opłaca on podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Oświadczenie pracownika dotyczące korzystania z ponadstandardowej opieki zdrowotnej dostępne jest na dysku sieciowym O:\Dział BHP\Badania lekarskie\ponadstandard.

Oświadczenie należy składać w Dziale BHP /DB/ pok. 304 -  do 25. dnia kalendarzowego danego miesiąca, Złożenie oświadczenia w powyższym terminie skutkuje z początkiem następnego m-ca kalendarzowego.

Złożenie oświadczenia po 25 skutkuje z początkiem drugiego m-ca  kalendarzowego licząc od daty złożenia oświadczenia.

 

informator można ściągnąć w zakładcce dokumenty do pobrania 

Termin wizyty specjalistów - 31.01.2020 r.(piątek), rejestracja od 14.01.2020r. do 29.01.2020r.

               

UWAGA  !!!

Lekarze ortopedzi będą przyjmować w przychodni w Zatoniu przy ul. Mickiewicza 11

Rejestracja od godz. 7.00 – 15.00  w ustalonym  powyżej terminie w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych pod nr tel.  5 234.

UWAGA! W pierwszej kolejności rejestrowani są pracownicy Oddziału Kopalni Węgla Brunatnego Turów . Jeżeli w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów będą niewykorzystane miejsca, istnieje możliwość zarejestrowania emeryta, rencisty i członka rodziny (za członków rodziny pracownika uważa się współmałżonka i dzieci będące na jego utrzymaniu, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące).

 

Zgodnie z § 3 ust. 2.3. załącznika nr 15 do ZUZP za ponadstandardowe świadczenia medyczne pracownik ponosi odpłatność w wysokości 1,00 zł. Odpłatność będzie potrącona z wynagrodzenia pracownika na podstawie jego pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na ww. potrącenie. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na potrącenie należności należy złożyć w Dziale Kadr i Spraw Socjalnych najpóźniej do godz. 12 00 w dniu poprzedzającym przyjazd lekarzy specjalistów. Wzór Oświadczenia w załączeniu, dostępny jest również na dysku O: Dział DLK – Sprawy Socjalne. Nie złożenie oświadczenia będzie oznaczało rezygnację z wizyty u specjalisty.

 

Wartość ponadstandardowej opieki zdrowotnej, która opłacana będzie w całości przez PGE GiEK S.A. - Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT, natomiast nie wlicza się tego przychodu do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

 

Kierowników komórek organizacyjnych prosimy o przekazanie informacji podległym pracownikom nieposiadającym dostępu do poczty korporacyjnej poprzez umieszczenie ogłoszenia w wersji papierowej na swoich tablicach informacyjnych.

Nasz kolega, pracownik naszej kopalni uległ wypadkowi pod czas budowania domu dla swojej rodziny, nie bądźmy obojętni, w tym momencie leży w klinice w Częstochowie, a czeka na miejsce w klinice budzik.

Prosimy o jak najszybsze zapoznanie sie z poniższymi informacjami deklaracje należy wypełnic i oddać do 25 stycznia !!!!

 

Deklaracja przystąpienia do Ponadstandardowej Opieki Zdrowotnej

Deklararacja Rezygnacji z Ponadstandardowej Opieki Medycznej

Informacja o świadczeniu ponadstandardowej opieki medycznej w latach 2020-2023

Komunikat w zakresie realizacji nowej umowy na świadczenia medyczna dla pracowników

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć