Aktualności

Nowe zasady emerytalne dla emerytur górniczych.

Zgodnie z zapowiedziami premiera uprzywilejowane warunki przechodzenia na emeryturę górniczą będą w przyszłości dotyczyły wyłącznie górników pracujących bezpośrednio przy wydobyciu.

Premier zaproponował zmiany w systemie emerytalnym. Mają one dotknąć między innymi służby mundurowe, prokuratorów, sędziów księży, a także górników. Emerytury górnicze będą przysługiwały osobom, które pracują bezpośrednio przy wydobyciu we wszelkiego rodzaju kopalniach, ale wyłącznie tym, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu.  Niektórzy z pozostałych uprawnionych korzystających ze szczególnych uprawnień do emerytur górniczych tego lub podobnego rodzaju, a którzy nie pracują bezpośrednio przy wydobyciu, będą mogli skorzystać z emerytur pomostowych, pozostali wejdą do systemu powszechnego.

Obecnie obowiązujące zasady przechodzenia na emeryturę górniczą

Emerytura górnicza przysługuje pracownikowi, który spełnił łącznie określone warunki. Po pierwsze ukończył 55 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat pracy górniczej (pracy pod ziemią oraz na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego). Po drugie emerytura przysługuje, jeśli pracownika ukończył 50 lat i ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej (pracy pod ziemią oraz na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego). Dla przyznania emerytury górniczej nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy.

Ponadto emerytura górnicza przysługuje, jeśli pracownik nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dochody budżetu państwa.


Prawo do górniczej emerytury bez względu na wiek i zajmowane przysługuje pracownikom, którzy wykonywali pracę górniczą pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej 25 lat.

Przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej uwzględnia się okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z praca górnicza, będące okresami składkowymi lub nieskładkowymi. Pod warunkiem jednak, że okresy pracy górniczej i pracy równorzędnej z praca górnicza uwzględnia się, jeśli praca ta wykonywana była co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy.

 

 

Rząd chce po cichu zreformować emerytury górnicze    2012-10-09

Resort pracy przygotowuje projekty ustaw zmieniających zasady przechodzenia przez górników na emerytury. Chociaż oficjalnie zaprzecza, w rzeczywistości prowadzi prace analityczne w tym zakresie - co więcej są one zaawansowane – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rząd ma gotowe trzy scenariusze dotyczące przyszłości emerytur górniczych. Pierwszy zakłada utrzymanie obecnego systemu bez zmian - tego obciążenia nie wytrzyma jednak budżet. Drugi przewiduje, że prawo do emerytury zostanie ograniczone wyłącznie do osób zajmujących się wydobyciem - w tym przypadku prawo do emerytury tracą, pracujący również pod ziemią, elektrycy czy mechanicy. Wreszcie trzecie rozwiązanie to włączenie górników do emerytur pomostowych - w takim przypadku objęci nimi będą tylko ci, którzy uznani zostaliby za pracujących w szczególnych warunkach. Poza tym po przejściu na emeryturę pomostową nie mogliby oni pracować.


Obecnie w kopalniach jest zatrudnionych 210 tys. osób, z czego pod ziemią 125 tys. Rząd chce ograniczyć tę liczbę o co najmniej 20 tys. osób.

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć