Aktualności

Czeski EPH skupuje kopalnie węgla

W ciągu niespełna dwóch lat czeski koncern energetyczny EPH (Energetický a průmyslový holding) przejął kilka elektrowni oraz kopalni węgla brunatnego w Niemczech. We wrześniu koncern nabył kolejną elektrownię, opalaną węglem kamiennym, w Niemczech. Teraz przejął udziały w największej elektrowni na węgiel brunatny na Węgrzech. Czeski koncern wierzy, że zwrot energetyczny  w Europie jeszcze potrwa, a węgiel wciąż będzie potrzebny.

Czesi inwestują na Węgrzech

Czeski koncern EPH kupi od niemieckich firm energetycznych RWE oraz EnBW udziały w drugiej co do wielkości elektrowni na Węgrzech, Matrai Erőmű, opalanej węglem brunatnym i w kopalni tego surowca. Cena transakcji nie została ujawniona. Kontrakt musi zostać zatwierdzony przez władze antymonopolowe i regulatora. Transakcja może zostać zakończona w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Spółka RWE sprzedała koncernowi EPH swój udział z 50,9% w mocy i związane z nim kopalnie. Kolejnym akcjonariuszem jest konsorcjum EnBW z udziałem 21,7%. Jeszcze innym, z udziałem 26,15% w elektrowni, jest największa firma energetyczna na rynku węgierskim Magyar Villamos Művek (MV). Pozostałe udziały należą do akcjonariuszy mniejszościowych.

Zakład Matrai, dysponuje mocą 950 megawatów (MW) i jest drugi w rankingu jednostek wytwórczych po elektrowni jądrowej w Paks. Energia elektryczna wytwarzana jest w wyniku spalania węgla brunatnego, biomasy, gazu i przy użyciu systemów fotowoltaicznych. Generuje on roczne przychody w wysokości blisko 100 mld forintów (377 mln dolarów) a w 2016 roku zanotował zysk netto w wysokości 33.4 mln euro (39.5 mln dolarów).

Do kompleksu Matrai należą także dwie kopalnie odkrywkowe węgla brunatnego Visonta i Bükkábrány. Znajdują się one w pobliżu elektrowni.

Pomoże przyjaciel Orbana

Partnerem Czechów przy tej inwestycji będzie lokalny biznesmen Lőrinc Mészáros, jeden z właścicieli biznesowego konglomeratu Opus Global. Imperium Węgra składa się z ponad 100 firm. Jest on jednocześnie bliskim przyjacielem z czasów dzieciństwa premiera Węgier, Viktora Orbana.

To jest pierwsza tego typu duża inwestycja w sektorze energetycznym, ale w jednostkowym sprawozdaniu można przeczytać, że spółka chciałaby położyć większy nacisk na akwizycję w produkcji i handlu energią.

Opus Global, w którym Meszaros posiada 23,8% udziałów, ujawnił, że przejmie ona 72,66% w węgierskiej elektrowni, na bazie joint venture z Matra Energy Holding, ustanowionego z EP Power Europe, spółki należącej do EPH Group.

Czesi wierzą w węgiel

EPH zwiększył w ostatnich latach udziały w europejskich elektrowniach węglowych i gazowych w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Niemczech. Właściciele spółki twierdzą, że aktywa węglowe w dalszym ciągu będą ważne dla energetyk, mimo rosnącego znaczenia OZE. EPH, którego firmy produkują teraz więcej energii elektrycznej niż inny czeski koncern CEZ, posiada także udziały w największej słowackiej spółce, produkującej energię – Slovenske Elektrarne.

 

W kwietniu zeszłego roku szwedzki Vattenfall podpisał umowę sprzedaży aktywów opartych na węglu brunatnym w Niemczech na rzecz czeskiej grupy energetycznej EPH i jej finansowego partnera PPF Investments. Transakcja dotyczy elektrowni Jänschwalde, Boxberg, Schwarze Pumpe, 50% udziałów w elektrowni Lippendorf oraz kopalń węgla brunatnego Jänschwalde, Nochten, Welzow-Süd, Reichwalde i Cottbus Nord.

Z kolei we wrześniu EPH podpisało umowę kupna niemieckiej spółki Kraftwerk Mehrum, do której należy elektrownia Mehrum o mocy 750 MW, leżąca w pobliżu od Hanoweru.

Jeszcze przed przejęciem aktywów firmy Vattenfall w Łużycach, prezes EPH, Daniel Kretínský powiedział: „jesteśmy przekonani, że nasza oferta stanowi doskonałe rozwiązanie dla węgla brunatnego we wschodnich Niemczech”. Dodał również, że firma świadoma jest obecnej sytuacji na rynku paliw kopalnych, w tym węgla brunatnego. Koncern widzi jednak istotny udział węgla brunatnego w niemieckim sektorze energetycznym, mimo zmniejszającego się stopniowo udziału tego paliwa w bilansie energetycznym.

EPH to wiodąca środkowoeuropejska grupa energetyczna, która jest właścicielem i operatorem obiektów w Czechach, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech. Większościowym udziałowcem holdingu jest Daniel Křetínský.

Reuters/Hospodářské noviny/Bartłomiej Sawicki

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć