Aktualności

Notowania spółek energetycznych tąpnęły. Wszystko przez zapowiedź ministra finansów

W budżecie na 2025 r. nie ma środków na wydzielanie aktywów węglowych ze spółek energetycznych - poinformował  minister finansów Andrzej Domański. Notowania akcji PGE, Taurona Polska Energia i  Enei, czyli spółek holdingowych głównych grup, które potencjalnie mogą zostać objęte wydzieleniem elektrowni węglowych, tąpnęły.

Minister finansów Andrzej Domański pytany był w środę przez dziennikarzy, czy w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano środki na wykup elektrowni węglowych i kopalni węglowych z grup energetycznych. Odpowiedział, że "trwa dyskusja".

 

Notowania spółek energetycznych na informację ministra zareagowały spadkami 

- Tę dyskusję animuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, my bierzemy we niej udział, ale nie mamy tutaj żadnego konkretnego modelu. W budżecie na rok 2025 takich środków nie ma -  poinformował minister Andrzej Domański. 

Inwestorzy źle zareagowali na te informacje. 

Kursy akcji PGE, Taurona Polska Energia i Enei, czyli spółek holdingowych głównych grup, które potencjalnie mogą zostać objęte wydzieleniem elektrowni węglowych, tąpnęły. 

W środę, 28 sierpnia 2024 r., notowania akcji PGE spadły o 2,9 proc., Taurona Polska Energia o 4,3 proc., a Enei o 3,42 proc. Tego samego dnia akcje Energi, która też potencjalnie może zostać objęta projektem wydzielenia aktywów węglowych, ale to w tej grupie stosunkowo mały biznes, zdrożały o 0,44 proc. 

Zgodnie z zarządzeniem ministra aktywów państwowych z 9 maja 2024  r. powołano zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa jako organ pomocniczy ministra.

Projekt NABE czeka na alternatywę już od wielu miesięcy 

W zarządzeniu wyszczególniono, że do zadań zespołu należy m.in. analiza uwarunkowań wydzielenia aktywów węglowych ze spółek i  opracowanie rekomendacji w zakresie koniecznych lub zalecanych zmian legislacyjnych nakierowanych na przeprowadzenie wydzielenia i ustalenie kręgu podmiotów odpowiedzialnych za realizację wydzielenia oraz podziału zadań pomiędzy te podmioty.

10 sierpnia 2023 r. spółki PGE, Tauron, Enea i Energa podpisały dokumenty zawierające podsumowanie warunków transakcji nabycia przez Skarb Państwa aktywów węglowych posiadanych przez te podmioty. Następnie spółki miały zostać skonsolidowane w ramach PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK).

Miałoby to nastąpić poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego PGE GiEK, która miał funkcjonować jako Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

We wrześniu 2023 r. Senat odrzucił ustawę o gwarancjach finansowych dla NABE i poprzedni rząd nie skończył projektu NABE.

Powołanie NABE miało pozwolić grupom energetycznym skupić się na rozwoju energetyki nisko- i zeroemisyjnej, co miało przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej. 

www.wnp.pl

 

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć