Aktualności

KOMUNIKAT PO POSIEDZENIU ZESPOŁU TRÓJSTRONNEGO
KOMUNIKAT PO POSIEDZENIU ZESPOŁU TRÓJSTRONNEGO
ds. Branży Energetycznej oraz Branży Węgla Brunatnego
 
W dniu 6 maja 2026 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej oraz Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego z udziałem przedstawicieli strony społecznej, pracodawców oraz administracji rządowej.
 
Strona społeczna przedstawiła swoje stanowisko dotyczące pogłębiającej się niepewności związanej z kierunkiem transformacji sektora energetycznego i przyszłości branży węgla brunatnego. Podczas rozmów podkreślono brak realizacji dotychczasowych ustaleń oraz niewystarczający dialog dotyczący skutków planowanych zmian dla pracowników i regionów energetycznych.
 
W związku z brakiem konkretnych działań oraz narastającym niepokojem wśród załóg, centrale związkowe reprezentujące stronę społeczną podjęły decyzję o powołaniu wspólnego Ogólnokrajowego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Branży Energetycznej oraz Branży Węgla Brunatnego.
 
Celem Komitetu będzie koordynacja działań strony społecznej, monitorowanie realizacji zobowiązań wobec pracowników oraz przygotowanie dalszych działań wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Strona społeczna oczekuje pilnego przedstawienia przez stronę rządową jasnych i transparentnych założeń dotyczących transformacji sektora, zabezpieczenia miejsc pracy oraz przyszłości przedsiębiorstw branży energetycznej i węgla brunatnego.
 
Jednocześnie organizacje związkowe deklarują gotowość do dalszego dialogu, podkreślając jednak, że brak realnych decyzji i konkretnych działań może skutkować uruchomieniem kolejnych etapów procedury sporu zbiorowego.
 
Strona Społeczna
Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej
oraz Branży Węgla Brunatnego
archiwum archiwum harmonogramy harmonogramy region dolnośląski region dolnośląski galeria zdjęć galeria zdjęć
Twoja Pogoda