Aktualności

ECO-UNIA - zieloni atakują !!!

Chcieli zablokować rozbudowę Elektrowni Turów, teraz chcą zamknięcia kopalni. Związkowcy odpowiadają: górnictwo to nie wąchanie kwiatków i słuchanie szumu wiatru.

Po problemach jakie dotknęły KWB Turów postanowili przypomnieć o sobie ekolodzy. Ci sami co kilka lat temu chcieli zablokować rozbudowę elektronowi. Teraz po osuwisku w Turowie uważają, że czas na zmianę polityki energetycznej kraju i postawienie na źródła odnawialne. W komunikacie między innymi czytamy (pisownia oryginalna):

Jako ogólnopolska Koalicja Rozwój TAK – Odkrywki NIE;, w obliczu niewątpliwej katastrofy zwiazanej z przemysłowym wydobyciem węgla brunatnego metodą odkrwkową, w pełni solidaryzujemy się z pracownikami kopalni ratującymi, co zrozumiałe, swój zakład i miejsca pracy. Kopalnia Turów (przemysłowo węgiel brunatny wydobywa od roku 1904) i elektrownia (pracuje nieprzerwanie od 1962 roku) mają znaczacy wkład w elektryfikację naszego kraju.

Przez dziesięciolecia górnicy i energetycy przyczyniali się do rozwoju tego regionu Polski – tego nikt nie neguje ani nie podważa. Dziś jednak w przypadku kopalni odkrywkowej oraz wyekspolatowanych elektrowni na węgiel brunatny mamy do czynienia z technologicznym skansenem. Czy budowa nowych bloków w Elektrowni Turów nie jest odbudową trochę nowszego skansenu?

Od początku ubiegłego wieku świat niebywale się zmienił. Rewolucja techniczna przyspiesza z każdym rokiem.

Kompleks energetyczny Turów (mimo modernizacji) jest :
a) dziesiątym na liście Komisji Europejskiej trucicielem powietrza i klimatu w Europie,
b) straty zdrowotne związane z wydobyciem i spalaniem węgla są ogromne.

Wcześniejsze zgony, choroby, alergie itd. powodują wg danych Komisji Europejskiej roczne koszty na poziomie ok. 1 mld euro.

Raport Greenpeace z 2013 r. wykazał, że co roku zanieczyszczenie powietrza przez Elektrownię Turów przyczynia się do 2000 ofiar – przedwczesnych zgonów 2 ,

c) gigantyczne są też koszty zewnętrzne odkrywek – oprócz zdrowotnych, koszty środowiskowe, gospodarcze i społeczne – np. wysiedlenia i ogromne koszty często nieodwracalnego naruszenia stosunków wodnych na wieluset hektarach, wysychające wody powierzchniowe i stepowienie ziem rolnych,

d) kopalnia w Turowie to zagrożenie dla wód gruntowych i pitnych u naszych sąsiadów – o czym ostatnio mówił premier Czech Bohuslav Sobotka 3 a także, w tym kontekście dotąd nieoceniane i pomijane, zagrożenie dla wód gruntowych po polskiej stronie granicy.

 

Dlatego osuwisko w kopalni Turów – kolejny poważny wypadek po przerwaniu tamy i zatopieniu kopalni i miasta Bogatynia w 2010 r. 4 oraz pożarze w elektrownii w 2012 5 – skłania nas, by postawić publicznie pytania o szereg fundamentalnych kwestii:

– czy ten historycznie zasłużony dla polskiej energetyki kompleks powinien dalej pracować?
– czy bilans korzyści i strat funkcjonowania anachronicznej technologii odkrywkowej jest jeszcze
dodatni?
– czy z przyczyn ekonomicznych oraz wobec światowej i europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej nie warto jednak przyspieszyć zamykania odkrywek w Polsce?
– czy nie warto, do czego nawołujemy od lat, kategorycznie zakazać otwierania nowychodkrwywek? Właściciel Turowa, koncern PGE SA, właśnie zamierza poszerzyć złoże wydobywcze…

– czy zgodnie ze „Strategią na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera M. Morawieckiego, której głównym hasłem jest innowacyjność polskiej gospodarki, nie należy postawić zdecydowanie na rozwój energetyki odnawialnej – czystej, taniejącej, przyjaznej ludziom i środowisku, a do tego niezwykle dynamicznie rozwijającej się na całym świecie?
– czy – wobec powyższego – nie zacząć pilnie przegrupowywać górników i energetyków, często posiadających wysokie kwalifikacje techniczne, z archaicznej "brunatnej energetyki" do
nowoczesnego przemysłu, np. budowy inteligentnych sieci energetycznych, klastrów energii, elektrycznej motoryzacji itd.?

Wszystkie te problemy i pytania powinny skłonić decydentów do gruntownej zmiany polskiej polityki energetycznej. Nasza Koalicja oraz liczna grupa ekspertów i naukowców apelują od dawna o poważną transformację energetyczną kraju, traktując to działanie jako inwetsycję w przyszłość i polską rację stanu.

PAP

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć