Aktualności

Sławomir Zawada w Gazecie Polskiej o Turowie

W środowym wydaniu Gazety Polskiej ukazał się wywiad z prezesem PGE GiEK S.A. Sławomirem Zawadą.  Choć obszerny materiał zawiera szereg informacji dotyczących m.in. inwestycji PGE GiEK przeprowadzanych na terenie całego kraju, miejscami zawiera również szczególnie istotne z punku widzenia funkcjonowania naszych dwóch największych przedsiębiorstw z terenu powiatu. I co za tym idzie, stabilności zatrudnienia kilkutysięcznej rzeszy pracowników.

Łączny koszt inwestycji przeprowadzanych aktualnie przez PGE GiEKS opiewa na miliardy złotych. W wywiadzie padło więc pytanie, czy spółka poradzi sobie z ich realizacją?

- Faktycznie, bloki w Opolu to koszt 11 mld zł, a Turów – 4 mld zł. Obie te inwestycje finansowane są w modelu korporacyjnym, to znaczy uwzględniają środki własne grupy PGE z bieżącej działalności oraz możliwości pozyskania finansowania zewnętrznego. Dzięki temu spokojnie patrzymy w przyszłość. Także nadzór nad ich realizacją odbywa się przy aktywnej współpracy i z wykorzystaniem wiedzy centrali PGE.
… W Opolu, Turowie i Gorzowie inwestujemy w najlepsze, najbardziej wydajne a zarazem najnowocześniejsze technologie – mówi w wywiadzie prezes Zawada.

W dalszej części wyjaśnia:

- Wszystkie obecnie budowane przez nas bloki węglowe osiągają parametry ultranadkrytyczne. Dzisiaj nie ma lepszych. To sprawia, że te jednostki przekształcają w prąd i ciepło rekordowy poziom energii zawartej w paliwie. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii przyczyniamy się również do poprawy jakości życia mieszkańców. Na przykład nowy blok w Gorzowie pozwoli przyłączyć kilkaset budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej do sieci ciepłowniczej, które dziś ogrzewają się węglem niskiej jakości w przestarzałych kotłowniach.

Maciej Pawlak, który rozmawiał z prezesem PGE GiEK, poruszył również kwestię sytuacji finansowej kopalni Bełchatów oraz kopalni Turów i ewentualnej konieczności  podjęcia działań restrukturyzacyjnych, jak ma to miejsce w sektorze węgla kamiennego

W polskich uwarunkowaniach węgiel brunatny jest ciągle najtańszym paliwem dla energetyki. Ma spory udział w gwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego i utrzymaniu niezależności od paliw sprowadzanych z zagranicy. Blisko 80% węgla brunatnego w naszym kraju wydobyły kopalnie PGE. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wzmacnia rolę węgla w polskiej energetyce. Nasi górnicy muszą pracować coraz bardziej efektywnie, ale nie muszą obawiać się zwolnień. Dotrzymamy również zobowiązań w zakresie świadczeń – zapewnia Zawada.

Kolejne pytanie dotyczyło wyczerpujących się złóż węgla i przygotowań spółki na tę sytuację. Jak stwierdził prezes Zawada, zasoby oraz infrastruktura w obecnie eksploatowanych złożach umożliwia zachowanie stabilnego poziomu wydobycia aż do 2030 roku. Jednak poziom wydobycia węgla zależeć będzie od uwarunkowań regulacyjnych i rynkowych. Stwierdził:

- … Argumentem za dalszym wykorzystywaniem tego paliwa jest wzmacnianie bezpieczeństwa energetycznego państwa, polegającego na ograniczaniu zależności od importowanych surowców energetycznych. Po co kupować węgiel z zagranicy, skoro stałe dostawy energii elektrycznej po racjonalnych kosztach można zapewnić, eksploatując źródła w pełni kontrolowane przez polskiego producenta? Dlatego prowadzimy projekty mające na celu uzyskanie koncesji wydobywczych dla nowych złóż w Gubinie i Złoczewie.

Do zapoznania się z całością obszernego wywiadu zapraszamy do nr 05 Gazety Polskiej z dnia 1 lutego br. Jednak na podstawie przytoczonych wyżej fragmentów wypowiedzi nie sposób nie odnieść wrażenia, że polityka energetyczna grupy PGE obrała obecnie kurs na wykorzystanie krajowych zasobów węgla, powoli rezygnując z jego importu.

W kontekście zapewnień prezesa PGE GiEK Sławomira Zawadę o stabilności zatrudnienia górników w jednym z przytoczonych wyżej fragmentów wywiadu, warto przypomnieć niedawne porozumienie podpisane przez niego, jako przedstawiciela pracodawcy, oraz stronę społeczną jaką stanowią organizacje związkowe.  
Doprowadzając do zakończenia sporu zbiorowego, trwającego od 7 stycznia 2015 roku, Sławomir Zawada zapewnił tym samym ochronę miejsc pracy górnikom Turowa na najbliższe lata. Porozumienie określiło również, przypomnijmy, ilość niezbędnych etatów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania oddziału spółki i wyhamowało wydzielanie centrów usług wspólnych. 

Oraz, co niezwykle istotne, zagwarantowało niemożność wypowiedzenia przez pracodawcę wcześniej wypracowanych umów i porozumień aż do roku 2027.

 

Sławomir Zawada, prezes PGE GiEKS S.A., jest również radnym Rady Powiatu Zgorzeleckiego. Piastuje też funkcję wiceprezesa Zarządu Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych oraz przewodniczącym Rady Porozumienia  Związku Pracodawców Porozumienia Producentów Węgla Brunatnego.
 
http://powiatzgorzelecki.info/
wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć