Aktualności

Inwestycje z decyzji środowiskowej w zakresie ochrony wód podziemnych

Wśród działań wpisanych do decyzji środowiskowej Kopalni Turów można wskazać wiele z obszaru ochrony wód. W tym zakresie zostały już zrealizowane wszystkie zaplanowane zadania inwestycyjne. Jedną z zakończonych już inwestycji jest podziemny ekran przeciwfiltracyjny zlokalizowany w południowej części kopalni, wybudowany w celu ograniczenia potencjalnego wpływu turoszowskiej odkrywki na czeskie zasoby wodne.

Podziemna bariera ma długość ok. 1100 metrów, jej głębokość wynosi od 65 do 117 metrów, a wyniki prowadzonych przez ponad rok pomiarów w otworach monitoringowych zlokalizowanych przy ekranie wykazują wzrosty położenia zwierciadeł wód podziemnych nawet do +4.64 m. Dobór lokalizacji podziemnego ekranu zdeterminowała budowa geologiczna Niecki Żytawskiej Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej, Kopalnia Turów zobowiązała się również do cyklicznego przekazywania Republice Czeskiej wyników pomiarów z piezometrów monitorujących działanie ekranu przeciwfiltracyjnego.

W kolejnym kroku, na podstawie aktualnych poziomów wód podziemnych we wszystkich punktach pomiarowych, przepływów wód powierzchniowych, infiltracji, poborów wody oraz odwodnienia, Kopalnia Turów realizując zapisy decyzji środowiskowej  zaktualizuje swój model hydrogeologiczny z 2015 r., który pokaże w sposób najbardziej obiektywny rzeczywiste ujęcie sytuacji hydrologeologicznej tego rejonu. Zadanie to jest już w trakcie realizacji.

Inwestycje z decyzji środowiskowej w zakresie ochrony powietrza

Kolejnym z podstawowych działań w ramach decyzji środowiskowej, które służy minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na środowisko, jest realizacja zadań z zakresu ochrony powietrza, w tym ograniczenia emisji pyłów. Należą do nich zarówno działania organizacyjne jak i wielomilionowe zadania inwestycyjne.

Dotychczas wszystkie realizowane są terminowo. Rozbudowano m.in. system monitoringu jakości powietrza w rejonie zasobnika węglowego oraz wdrożono system sterowania pracą tego obiektu. Na podstawie zebranych przez system informacji możliwy jest właściwy dobór trybu pracy zasobnika węglowego, włączając w to możliwość jego krótkotrwałego wyłączenia w celu redukcji zapylenia.

Przy zasobniku węglowym Kopalnia Turów realizuje również inną, kosztowną inwestycję, polegającą na montażu paneli przeciwwiatrowych na całej jego długości. Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej, ekran będzie miał 18 m wysokości, minimum 700 m długości od strony północno-wschodniej oraz 800 m od strony południowo-zachodniej. Dotychczas w ramach decyzji środowiskowej szczelnie obudowano oraz zastosowano systemy zraszania wewnątrz urządzeń przesypowych, stanowiących potencjalne źródła emisji pyłów do powietrza. Również w ramach działań ciągłych, w powiązaniu z wewnętrznym oraz niezależnym monitoringiem jakości powietrza prowadzonym przez organy Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska, zraszane są drogi na terenie kopalni.

W rejonach Kopalni Turów, w których zakończona została działalność górnicza, prowadzone są prace rekultywacyjne, zabezpieczające przekształcone struktury gruntów przed pyleniem. Docelowo prace rekultywacyjne prowadzone wewnątrz wyrobiska górniczego doprowadzą do przywrócenia niekorzystnie przekształconym terenom górniczym pierwotnych walorów przyrodniczych i środowiskowych.

Aby ograniczyć zjawisko unoszenia się pyłu, wprowadzone zostało również ograniczenie prędkości poruszania się pojazdów na terenie kopalni do 30km/h. 

Po wszystkich zakończonych inwestycjach sporządzane są analizy porealizacyjne, a ich wyniki podobnie jak wyniki monitoringu, są przekazywane organom państwowym oraz Stronie Czeskiej.

Inwestycje z decyzji środowiskowej w zakresie ochrony przed hałasem

Ograniczenie emisji hałasu to jeden z głównych obszarów działań określonych w naszej decyzji środowiskowej, które mają na celu zminimalizowanie oddziaływania Kopalni Turów na otoczenie. Wykonanie zadań z obszaru ochrony przed hałasem przebiega zgodnie z harmonogramem określonym w decyzji, a wymienić wśród nich można m.in. inwestycje w nowe cichobieżne krążniki oraz stały monitoring hałasu. Jego wyniki są udostępniane państwowym organom nadzoru środowiskowego oraz Stronie Czeskiej.

W ramach podstawowych zadań inwestycyjnych wymienione zostały krążniki maszyn podstawowych i tras przenośników taśmowych na zestawy cichobieżne, generujące mniejszą emisję akustyczną w porównaniu do krążników starszego typu. Ponadto, w celu lepszej kontroli nad emisją hałasu, zastosowano system regulacji prędkości taśm przenośnikowych oraz budowane są ekrany akustyczne. W celu ochrony klimatu akustycznego pobliskiej, niemieckiej miejscowości Drausendorf, rozpoczęto usypywanie ziemnego filara ekranującego. Do poszczególnych zadań wykonywane są analizy porealizacyjne uwzględniające ocenę skuteczności, a ich wyniki udostępniane są organom Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a w części również Stronie Czeskiej.

Wprowadzono również ograniczenia prędkości taśm przenośnikowych na części taśmociągów oraz ograniczono czas pracy niektórych maszyn i urządzeń. W porze nocnej, zgodnie z postulatem strony niemieckiej, wyłączana z ruchu jest jedna z głównych zwałowarek, pracująca w południowo-zachodniej części kopalni, wraz ze współpracującymi ciągami przenośników. Na bieżąco kontrolowana jest również sprawność maszyn i urządzeń, w szczególności urządzeń ochrony środowiska – ekranów akustycznych, obudów przenośników i stacji napędowych oraz krążników.

Inwestycje z decyzji środowiskowej w zakresie rekultywacji i ochrony przyrody

Kopalnia Turów sukcesywnie zagospodarowuje tereny przekształcone i zalesia je od połowy ubiegłego wieku. W 2008 r. kopalnia zakończyła rekultywację swojego zwałowiska zewnętrznego w kierunku leśnym, nasadzając na jego powierzchni w sumie ok. 22 mln drzew. Teren dawnego zwałowiska zewnętrznego przekazany został Lasom Państwowym, a aktualnie stanowi on kompleks leśny, cenny dla gminy Bogatynia, który wpisuje się w okoliczny krajobraz. Działania te w istotny sposób przyczyniły się do zwiększenia bioróżnorodności na tym obszarze. Dzisiaj na terenach poprzemysłowych Kopalni Turów występuje bogata fauna i flora z rzadkimi gatunkami, m.in. naturalnie rosnące cisy. Dzięki dotychczasowym nasadzeniom, wskaźnik lesistości w gminie Bogatynia wzrósł z poziomu 27 do niemal 30 proc. Zgodnie z warunkami z decyzji, na terenach kopalni, które zostały już wyłączone z robót górniczych, rekultywacja jest prowadzona w sposób zmierzający do uzyskania na etapie rekultywacji końcowej kompensacji nasadzeń w ilości nie mniejszej niż 2:1 – dwa nowe drzewa za jedno wycięte.

Zgodnie z zapisami decyzji środowiskowej, Kopalnia Turów szanując naturalny rytm przyrody nie prowadzi na swoim terenie robót m.in. wycinki drzew w okresie lęgowym ptaków tj. w okresie od 15 września do końca lutego. Ponadto kopalnia wyprzedzająco i z dużą dbałością o zachowanie jak największej bioróżnorodności, przy udziale specjalistów będzie dbać o zasoby przyrodnicze. Oznacza to, że specjaliści będą wskazywać sposób postępowania ze stwierdzonymi na terenie kopalni gatunkami, w tym ewentualnymi gatunkami chronionymi.

 
wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć