Aktualności

Po 30 latach Anglia powraca do węgla...

W brytyjskim dzienniku "The Guardian" ukazał się ostatnio artykuł o budowie nowej kopalni węgla kamiennego w Anglii. Ma to być pierwsza głębinowa kopalnia węgla zaprojektowana w Wielkiej Brytanii w ostatnich 30 latach.

Zakład Woodhouse Colliery wydobywać będzie węgiel koksowy. Powstaje w pobliżu miasteczka Whitehaven w zachodniej Kumbrii, w północno-zachodniej części Anglii. Firma West Cumbria Mining (WCM) rozwija swój projekt na terenie pogórniczym, na których już wcześniej wydobywano węgiel dla hut.

Założono, że realizacja projektu kopalni o wartości 165 mln funtów (ok. 218 mln dolarów USA) pozwoli na wyprodukowanie rocznie do 3,1 mln t węgla koksowego przez co najmniej 40 lat. Firma oszacowała, że na całym obszarze koncesyjnym zalega ponad 750 mln t węgla.

Wstępne studium wykonalności projektu zostało ukończone w maju 2016 r., natomiast ostateczne w czerwcu 2019 r. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę na planowanie od Rady Hrabstwa Cumbria (CCC) w marcu ub.r.

Prace przygotowawcze w Woodhouse Colliery ruszyły na początku 2020 r. Pierwsza produkcja węgla planowana jest na 2021 r. Kopalnia ma zatrudniać 500 osób, a w jej łańcuchu dostaw powstanie ok. 2000 miejsc pracy.

Kopalnia znajduje się na terenie byłego zakładu Marchon w Whitehaven. Będzie miała dostęp do pokładów węgla znajdujących się pod dnem morza poprzez istniejącą infrastrukturę kopalni Sandwith Anhydryt. Obecny projekt jest realizowany w części Cumbrian Coalfield (Zagłębia Cumbrian), gdzie fedrowała dawna kopalnia Haig Colliery. Wydobyto w niej 48 mln t węgla koksowego w latach 1914-1986 i to w większość spod dna morskiego ponad sześć km od brzegu.

Woodhouse Colliery będzie wybierać węgiel w dwóch głównych pokładach - Bannock Band i Main Band o średniej miąższości 2,4 m. Firma w latach 2014-2015 przeprowadziła serię poszukiwań surowca na lądzie i pod dnem morskim.

Węgiel zidentyfikowany w projekcie jest twardym węglem koksującym (HV HCC). Jest szeroko stosowany w produkcji stali. Charakteryzuje się bardzo niską zawartością popiołu (poniżej 4 proc.) oraz wyjątkowo niską zawartością fosforu (mniej niż 0,01 proc.).
W kopalni Woodhouse zostanie zastosowany system filarowo ubierkowy. Podziemne wydobycie zostanie przeprowadzone w ciągu pierwszych pięciu lat na obszarze 302 ha. Wydobycie węgla w rejonie przybrzeżnym i pod dnem morskim będzie prowadzone w późniejszych etapach i będzie ukierunkowane na pokłady znajdujące się ok. 350 m pod powierzchnią.

W kopalni używane będą kombajny chodnikowe typu Continuous Miners. Zostaną wykorzystywane do cięcia węgla, który samochody typu shattle cars będą przewozić do przenośnika taśmowego. Ten przetransportuje go na powierzchnię do nowego zakładu przeróbczego na starym terenie Marchon w pobliżu Whitehaven.

Uzdatniony węgiel zostanie dostarczony do stacji ładowania pociągów w terminalu masowym Redcar za pośrednictwem przenośnika o długości 2,2 km. Stamtąd trafi sześcioma pociągami dziennie do producentów stali w Wielkiej Brytanii lub w Europie kontynentalnej. Węgiel metalurgiczny będzie dostarczany do brytyjskich hut m.in. w Scunthorpe i Port Talbot.

Firma West Cumbria Mining otrzymało na realizację projektu 14,7 mln funtów (ok. 25 mln dolarów) od EMR Capital Resources Fund 1, tj. prywatnego funduszu koncertującego się na górnictwie, a mającego siedzibę w Australii.

To już kolejna australijska firma, która inwestuje w kopalnie w Europie. Podobne plany próbują zrealizować Australijczycy w Polsce.

Deweloper West Cumbria Mining Limited zapowiedział, że produkcja 2,5 mln t węgla koksowego rocznie ograniczy import tego surowca z USA, Kanady, Rosji i Kolumbii.

Aby złagodzić wpływ kopalni na środowisko, zostanie zbudowana farma słoneczna o mocy 50 megawatów, która zaspokoi około jednej trzeciej jej zapotrzebowania na energię.
nettg.pl

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć