Aktualności

Ze wszystkich rankingów wynika, że najlepiej zarabiają w naszym kraju mieszkańcy Warszawy i Trójmiasta. Średnia zarobków stolicy to 6 tys. złotych brutto, w Gdyni to 4550 złotych, w Gdańsku 4,5 tysiąca złotych. A gdzie zarabiają najmniej?

Organizujemy wczasy do Chorwacji  Okrug Gornij (koło Trogiru)

Data wczasów 1.07 do 12.07 2014

Na dzisiejszym posiedzeniu rada nadzorcza PGE wybrała nowy zarząd spółki. Zgodnie z przewidywaniami stanowisko prezesa zarządu objął Marek Woszczyk.

Nasi Związkowcy byli w SOSW w Wojcieszowie przekazać dary i upominki od naszej załogi z Kopalni za co nam sardecznie dziękują. 

Informacja przekazana bezpośrednio przez ZSIP KWB Waldemara Bohonosa

W ubiegły piątek 13 grudnia doszło do zmiany na stanowisku dyrektora oddziału PGE GiEK - Elektrownia Turów.

Niemieckie Cottbus może być świetnym przykładem na to, co czeka nasz powiat gdyby miało zabraknąć kopalni i elektrowni Turów.

Andreas Petzold reprezentujący frakcję SPD w powiecie Sprewa-Nysa komentuje całą sprawe jasno:

bez istnienia kopalni będzie można tutaj już tylko zgasić światło.

13 grudnia odbyło się posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów.

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, rozszerzającą katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Chodzi m.in. o usługi transgraniczne, świadczone przez centra usług zlokalizowane w Polsce. 

Od dziś  Przewodniczący oddziałowi wydaja kalendarze z harmonogramem pracy na 2014r, długopisy oraz smycze z Logo Związku dla związkowców.

Rząd ma nóż na gardle. Ustawa o OFE ma zostać przegłosowana już w piątek. Koalicja chce zmieścić trzy czytania na jednym posiedzeniu Sejmu. Jeśli nie zdąży, czeka nas drastyczna podwyżka podatków. 

Ile jest wart Krzysztof Kilian? Według inwestorów giełdowych – półtora miliarda złotych. O tyle właśnie w ubiegłym tygodniu spadła giełdowa wycena PGE, największej polskiej spółki energetycznej, po jego rezygnacji ze stanowiska prezesa....

CDU/CSU i SPD osiągnęły w środę nad ranem porozumienie w sprawie umowy koalicyjnej, która ma stanowić podstawę programową nowego rządu Angeli Merkel - poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na negocjatorów. 

Podczas trwającej od południa we wtorek decydującej tury negocjacji oba bloki polityczne zgodziły się na wprowadzenie od 2015 roku płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro ze godzinę. Czekamy kiedy w Polsce będzie taka płaca minimalna ...

Pełniący obowiązki prezesa PGE Piotr Szymanek ocenia, że ostatnie zmiany w zarządzie i trwający konkurs na nowych jego członków nie wpływają na bieżącą działalność operacyjną grupy i jej projekty inwestycyjne. Wskazanie najkorzystniejszej oferty na budowę bloku w Elektrowni Turów jest możliwe na przełomie 2013/14 roku.

Do 2020 roku Kompania Węglowa zamierza przeprowadzić restrukturyzację kopalń. Chce odebrać cześć przywilejów górniczych. Zniknąć mają dopłaty na pomoce szkolne dla dzieci, dopłaty do biletów komunikacyjnych. Oberwie się też emerytom. Od 2016 ma zostać zniesiony deputat węglowy. 

Ministerstwo pracy rozważa możliwość wprowadzenia minimalnego, godzinowego wynagrodzenia za pracę. Szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz szacuje, że mogłoby to być ok. 10 zł za godzinę. 

Przyszły minister finansów Mateusz Szczurek powiedział podczas sobotniej konwencji PO w Warszawie, że po 15 latach czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową, którą trzeba zastąpić nowym kodeksem podatkowym z listą praw podatnika. 

Od dziś wchodzą w życie przepisy antykryzysowe, czyli ustawa z 6 listopada 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz.U. poz. 1291). 

Po raz pierwszy od powstania strony chcemy wam drodzy związkowcy przybliżyć prace WZD czyli co rocznym sprawozdaniu naszej Komisji Międzyzakładowej.

Wczoraj w godzinach wieczornych Krzysztof Kilian zrezygnował ze stanowiska prezesa PGE – podała spółka w komunikacie. Jego obowiązki przejmuje wiceprezes zarządu Piotr Szymanek.

Decyzja Krzysztofa Kiliana ma związek „w szczególności z dokonanymi w dniu 25 października bieżącego roku zmianami w składzie zarządu i ich skutkami"

Pod koniec października rada nadzorcza PGE odwołała ze składu zarządu wiceprezes ds. strategii i rozwoju Bogusławę Matuszewską oraz wiceprezesa ds. finansowych Wojciecha Ostrowskiego. Powodów odwołania dwóch członków zarządu oraz nazwisk ich następców nie podano.

Obowiązki prezesa PGE przejmuje Piotr Szymanek, który od 21 lipca 2008 roku jest wiceprezesem zarządu spółki.

Rada nadzorcza PGE podjęła jednocześnie decyzję o ogłoszeniu konkursu na stanowisko prezesa i wiceprezesów zarządu spółki.

 

Oferta Shanghai Electric za 3,086 mld zł okazała się najtańsza w przetargu na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto. Budżet zamawiającego został ustalony na 2,83 mld zł brutto - poinformowały PAP dwa niezależne źródła obecne na otwarciu ofert.

Zapewnienia o wypłacalności państwowego ubezpieczyciela są nieprawdziwe i oparte na fałszywych przesłankach - twierdzą zgodnie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Fundacja Republikańska. Ich zdaniem ZUS zbankrutuje w ciągu najbliższych 5-8 lat. 

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetyczne w dniu 14 listopada 2013 r. podjęła uchwały o oddelegowaniu dwóch swoich członków do sprawowana funkcji w zarządzie spółki - poinformowała PGE w komunikacie prasowym.

W porozumieniu wszystkich Organizacji Związkowych działających w KWB Turów informujemy wszystkich zainteresowanych Pielgrzymka do Częstochowy w ramach obchodów Dnia Górnika że mogą korzystać członkowie rodzin pracowników bez ich bezpośredniego uczestnictwa w/w Pielgrzymki.

Decyzja zapadła w dniu dzisiejszym więcej informacji udzielamy w siedzibie Komisji Międzyzakładowej.

Ułatwienie pracownikom godzenia życia rodzinnego z zawodowym i dostosowanie czasu pracy załogi do potrzeb firmy - takie zmiany w kodeksie pracy wprowadziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Z nowych rozwiązań skorzystało już ponad 200 pracodawców. 

PGE jest zainteresowana pakietem mniejszościowym Energi - poinformował prezes spółki Krzysztof Kilian na konferencji prasowej.

Jak się dowiedziliśmy od „Dziennik Gazeta Prawna”, Krzysztof Kilian, obecny prezes PGE pozostanie na swoim stanowisku, ale do zarządu wejdzie dwóch nowych wiceprezesów powołanych w miejsce dwóch zaufanych ludzi obecnego prezesa, których rada nadzorcza odwołała pod koniec października.

11 listopada Bogatynia oddała hołd walczącym o wolną i niepodległą Polskę. Uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 95 lat rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Uroczyste obchody narodowych świąt w Bogatyni to już tradycja. Jednak tegoroczne uroczystości przebiegały w niezwykłej oprawie.

zdjęcia i film z uroczystości na naszej stronie tu http://www.bogatynia.pl/content/view/full/20815

Sejm odrzucił w głosowaniu obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum oświatowego, w którym główną kwestią była sprawa sześciolatków. Za wnioskiem głosowało 222 posłów, przeciw 232. Nikt się nie wstrzymał.

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej stracił swoją najbliższą współpracowniczkę, a jego los jest niepewny...

Prezentujemy pismo napisane przez Związki Zawodowe z Bełchatowa.

Pielgrzymka do Częstochowy oraz Zabawy Barbórkowe, Karczma Piwna oraz Czomber Babski.

O kulisach i konsekwencjach odwołania Bogusławy Matuszewskiej i Wojciecha Ostrowskiego piszą „Puls Biznesu” i „Rzeczpospolita”. W obu dziennikach decyzję rady uzasadnia między innymi Małgorzata Dec, przewodnicząca rady nadzorczej PGE.

Dla nas najciekawsze jest miejsce 3 to Krzysztof Kilian prezes  PGE.

Dzis 25 października rada nadzorcza PGE podjęła decyzję o odwołaniu z zarządu Bogusławy Matuszewskiej, wiceprezesa ds. strategii i rozwoju oraz Wojciecha Ostrowskiego, wiceprezesa ds. finansowych.
 

W dniu 25.10.2013 Siedziba Związku zamknięta z powodu Walnego Zebrania Delegatów przepraszamy.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz nie planuje zmian w okresie rozliczeniowym czasu pracy i nie wycofa się z wydłużenia wieku emerytalnego. Jest natomiast gotów do rozmów m.in. o różnej płacy minimalnej w zależności od regionu lub branży.

... Władysław Kosiniak-Kamysz (32 l.), który sam zarabia 12 tys. zł brutto, oświadczył, że nie miałby problemu z życiem za 1 200 zł miesięcznie. Dlaczego? Ponieważ sam zna wielu ludzi, którzy tyle zarabiają. Tomasz Szalejko (42 l.) z Olsztyna, który dzień w dzień haruje na budowie za takie pieniądze odpowiada więc: Panie ministrze! Chętnie odstąpię swoją fuchę!

Związkowcy, pracownicy kopalni oraz każdy Polak któremu się nie podoba dotychczasowa praca naszego Sejmu RP VII kadencji serdecznie zapraszamy do składania podpisów na kartach wnioskowych o odwołaniu Sejmu RP VII kadencji. 

W naszej siedzibie można odbierać karty i wpisywać się, można też pobrać plik PDF aby móc go wydrukować i w innych miejscach i go rozpowszechnić. 

 

Jak poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”, Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła dochodzenie w sprawie kontraktu Kompanii Węglowej z PGE na dostawy węgla dla dwóch planowanych bloków w Elektrowni Opole.

Z wiadomości PAP czytamy iż, przeniesienie środków z OFE na subkonto w ZUS na 10 lat przed przejściem na emeryturę oznacza całkowitą likwidację emerytur kapitałowych i powrót do systemu jednofilarowego - tak Konfederacja Lewiatan ocenia rządową propozycję dotyczącą zmian w OFE.

Jak czytamy na wp.pl bez względu na to, co obiecuje i robi rząd, emerytury obecnie pracujących Polaków będą i tak głodowe! Powód? Będziemy coraz dłużej żyli. I dłużej będziemy na garnuszku ZUS. Przez to nasze emerytury mogą spaść nawet o jedną trzecią.

Do 2020 r. Polacy będą musieli przestać ogrzewać domy węglem. Rząd chce wprowadzić program antysmogowy - informuje "Gazeta Wyborcza".

Trzy reprezentatywne centrale związkowe: FZZ, NSZZ „Solidarność” i OPZZ, pozytywnie oceniają deklarację Pana Ministra odniesienia się do postulatów zgłoszonych przez związki zawodowe podczas wrześniowych dni protestów pod hasłem: „Dość lekceważenia społeczeństwa”.

 

Więcej fiskusowi oddadzą małżeństwa z jednym dzieckiem, twórcy, korzystający z internetu, właściciele domów i mieszkań, palacze oraz amatorzy wódki - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna"

Praca jest, tylko że na czarno! To już wiemy, sprawdziliśmy to w wielu firmach. Ale ręce nam opadły, gdy taką „lewiznę” dostaliśmy na budowie zleconej przez... resort sprawiedliwości. Nasz dziennikarz wcielił się w rolę poszukującego pracę tynkarza i trafił pod ministerialny budynek, który ma odnawianą elewację. Na umowę nie miał żadnych szans, ale na ścianę mógł wejść nawet z marszu! Bez ubezpieczenia, bez przeszkolenia...

Trzy centrale związkowe - Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i OPZZ - negatywnie oceniły projekt budżetu państwa na 2014 r. Opinie o budżecie przesłały do resortu finansów we wtorek - dowiedziała się PAP w związkach.

20 września odbyło się posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów.

Spod Stadionu Narodowego wyruszyli przedstawiciele Forum Związków Zawodowych. W marszu brało udział ponad 30 tysięcy członków z organizacji członkowskich FZZ. Również Solidarność 80 brała czynną akcje wraz z kolegami FZZ.

Zapraszamy również do oglądania zdjęć z relacji manifestacji w galerii zdjęć- zobacz zdjęcia jest ich 50.


ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA FILMIKÓW :

Zachęcamy do czytania. Plik PDF

Prosimy nacisnąć "APEL oraz KOMUNIKAT  ZZ Forum "

Czytamy w "Tygodniku Powszechnym" czego potrzeba, by zmienić w Polsce ustawę? a wiec wystarczy posiadać trochę gotówki oraz mieć wsparcie firmy PR, ulegających wpływom dziennikarzy, kilku posłów i generała policji.

18.11.2013 Spotkanie Kierownictwa Zakładu z pracownikami , którzy w 2013 roku odeszli na emeryturę KG „Jubilat” godz. 11

24.11.2013 Pielgrzymka Górników do Częstochowy

25.11.2013 Spotkanie z Jubilatami i pracownikami odznaczonymi odznaką Zasłużony Pracownik Turowa – Sala Zborna godz. 11

29.11.2013 Karczma Piwna i Comber Babski godz. 19

02.12.2013 AKADEMIA CENTRALNA  Sala zborna godz. 12

 

Msza św. w Bogatyni  01.12.2013 godz.12

Msza św. w Zgorzelcu 04.12.2013 godz. 18

Zabawy Górnicze odbędą się w Bogatyni, Zgorzelcu, Zawidowie i Lubaniu

Część obligacyjna zasobów OFE zostanie przeniesiona do ZUS, a przyszli emeryci będą mieć wybór, czy chcą oszczędzać w funduszach, czy nie - wynika z przedstawionych w środę przez premiera Donalda Tuska propozycji zmian w systemie emerytalnym.

Nowy biuletyn już w dzaile "Biuletyn"

Od 30 sierpnia br. do 30 kwietnia 2014 r. mają trwać zwolnienia grupowe, w wyniku, których z kopalni odejdzie ok. 280 osób w z kopalni węgla brunatnego Konin i ponad 50 osób w kopalni Adamów. Zwolnienia dotyczyć będą głównie pracowników służb technicznych, obsługi i remontów.

Przypominamy iż wciąż trawja zapisy:


- Manifestacja w Warszawie wyjazd wieczór 13.08.2013

- Karty Opieka Prawna dla Związkowców

oraz

- Grzybobranie 21.09.2013 koszt 5 zł

- Zabawa Taneczna w Klubie Górniczym "Jubilat" 27.09.2013 zapisy wraz z zapłata (140 zł para) w razie wolnych miejsc pozostałe osoby (170 zł para)

Tabela Stawek Wynagrodzenia Zasadniczego Pracowników Oddziału KWB "Turów"

Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy oraz ruchomy czas pracy to główne zmiany wprowadzane nowelizacją Kodeksu pracy, która wchodzi w życie w piątek. Ustawa budzi wiele kontrowersji, jest jedną z przyczyn planowanego na wrzesień protestu związkowców.

Po dzisiejszym spotkaniu Przedstawicieli Związkowych z Pracodawcą o rozdysponowanie ustalonego wskaźnika 5,2% na rok 2013.Przedstawiciel Solidarność 80 oraz NZZG zaproponowali powiększenie  2% tabeli płac w formie kwotowej - równo dla wszystkich,  lecz nie uzyskaliśmy poparcia ZZ Kadra i ZZ Pracowników Turowa oraz Pracodawcy.

Ustalono że:

Od września wzrost tabeli płac o 2%

Nagroda za miesiąc sierpień  1000zł brutto

Nagroda za miesiąc wrzesień 700zł brutto

Indywidualne przeszeregowania pracowników - 18% załogi (9%listopad, 9%grudzień)

Pozostałość niewykorzystanego wskaźnika zostanie rozdysponowana na powiększenie premii na wypłatę za miesiąc grudzień.

Nie chcemy, ale musimy odnieść się do listu, jaki krąży po kopalni z oczernieniem naszego związku i idei walki o zapisy w porozumieniu, jakie w większym stopniu miały by zabezpieczyć pracowników!

 

Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów w dniu 12.08.2013r spotkało się w trybie pilnym na posiedzeniu w celu omówienia wątpliwości jakie budziły zapisy w treści parafowanego porozumienia kończącego Spór Zbiorowy. Po uwagach naniesionych przez Naszą kancelarie prawną i przeanalizowaniu, zgłosiliśmy Nasze zastrzeżenia dla pracodawcy jak i dla pozostałych organizacji związkowych w KWB Turów!

Niektóre uwagi w zakresie merytorycznym zostały zaakceptowane przez wszystkie organizacje jak i Pracodawcę.

 

 

Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność80

Komisja zdaje sobie sprawę że nie ma złotego środka do zaspokojenia potrzeb w celu zakończenia sporu w KWB Turów aby i Pracodawca i Związki Zawodowe były obopólnie zadowolone, jednak nie podobają się Nam niektóre zapisy w treści porozumienia takie jak, np. § 2 a mianowicie – „Strony zgodnie oświadczają, że będą dążyć do wdrożenia rozwiązań biznesowych służących budowie wartości Grupy PGE, w szczególności projektów dotyczących restrukturyzacji i optymalizacji, a także obniżenia kosztów działalności, pod warunkiem uwzględnienia obowiązujących uprawnień pracowniczych oraz zapisów niniejszego porozumienia” i innych podobnych punktach, które można dwojako interpretować. Budzą one wątpliwość co do umożliwienia przemycenie w treści zapisów na niekorzyść pracowników. Po konsultacji z naszym prawnikiem zrodziło się jeszcze więcej niejasności i obaw! Prezydium na tą chwilę nie wyraziło zgody na podpisanie tej treści porozumienia jednak jest otwarte na dalszy dialog i negocjacji wskaźnika wzrostu wynagrodzeń. Pewnie zrodzi się wiele plotek że przez Solidarność’80 nie będzie podwyżek…. Jednak to nie tak, chcemy jak najlepiej dla Kopalnianej Załogi. Nie chcemy  aby za rok albo za dwa będziemy patrzeć na Kopalnię jak dziś patrzymy na Stocznię w Szczecinie czy Gdańsku oraz wielu innych zakładów w Polsce które na chwile obecna przestały funkcjonować a wiele set tysięcy ludzi straciło pracę.

Komisja Międzyzakładowa jest otwarta na dialog z Pracodawcą w sprawie regulacji płac – Walczymy o podwyżkę nie mniejszą, niż wywalczoną przez Górników z Bełchatowa ( 7%)!!

Komisja Międzyzakładowa uważa że, zaproponowana treść „porozumienia” począwszy od § 2 umożliwi pracodawcy zmniejszenie zatrudnienia po przez likwidację stanowisk pracy i przenoszenie pracowników Oddziału KWB Turów do innych Spółek!! („uwalnianie stanowisk pracy czy outsourcing” )

Takiemu działaniu mówimy stanowczo NIE!!

 

 

Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność80

Praca latem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Sprawdź, co mówi na ten temat kodeks pracy.

Przeglądając strony natknęliśmy się na bardzo ciekawy artkuł który zaciekawi pewnie nasza załogę. Jest co rok organizowana Gala Diamenty Forbesa  w Łodzi. I co ciekawe w tym roku PTS „Betrans” sp. z o.o. znalazł się wśród tegorocznych laureatów nagrody – Diamenty Forbesa 2013, zajmując I miejsce w kategorii najszybciej zwiększających swoją wartość rynkową średnich przedsiębiorstw województwa łódzkiego jako Firma o przychodach powyżej 250 mln złotych. Podkreślając że to PGE Górnictwo i Energetyka Odnawialna | Bełchatów Leszek Tlałka – Dyrektor ds. Rozwoju.

 

Zostały zadane dwa pytania do „naszego” Senatora - Jana Michalskiego.

Nie będzie już obowiązku rejestrowania odbiornika i płacenia abonamentu. Zamiast tego będzie opłata audiowizualna dołączona do rachunku za prąd lub według bazy adresów pocztowych - podał portal Wirtualne Media.

Roczny okres rozliczeniowy i ruchomy czas pracy to główne założenia nowelizacji kodeksu pracy, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski. W piątek poinformowała o tym Kancelaria Prezydenta.

W dniu 1.08.2013 odbyło się spotkanie z Załogą dotyczącym optymalizacji kompleksu Turów.

Od dnia 19.08.2013r rozpoczynamy wypłatę dofinansowań do wypoczynku letniego dla dzieci które uczestniczyły w wyjazdach organizowanych przez dział socjalny.

Przedwczoraj pod czas podpisywania umowy sponsorskiej z Ks Turów był poruszony temat Kopalni i Elektrowni ... zapraszamy do oglądania.

Przyznaliśmy zapomogi bezzwrotne proszę o kontakt z siedzibą. Dofinansowaliśmy również Klinikę Angiologii i Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Akademii Piastów Śląskich  we Wrocławiu.

Komunikat; od 27 lipca realizację dowozu i odwozu pracowników Oddziału KWB Turów do i z pracy w trybie awaryjnym przyjmie PTS Betrans Sp z.o.o. Ze względu na większe pojemności autobusów nowego przewoźnika liczba ich może ulec zmniejszeniu, dlatego trzeba zapełniać pierwsze autobusy maksymalnie oraz instruować kierowców jak jechać.

Dyrektor Oddziału KWB Turów zaprasza na spotkanie otwarte z udziałem Kierownictwa Oddziałów i liderów Projektu Optymalizacji Kompleksu Turów z pracownikami Kopalni i Elektrowni Turów są to dni 29 lipca, 1 sierpnia oraz 8 sierpnia. Na godzinę 12.00. Pracownicy którzy są w tym czasie w pracy i będą uczestniczyć w spotkaniu, czas ten jest zaliczony do czasu pracy.

29 lipca Dyrektor Oddziału KWB Turów zaprosił przedstawicieli związkowych na spotkanie dotyczące sporu zbiorowego.

Opieka Prawna w czytaj więcej :

Nie dajmy się ogłupić, jeśli chodzi o ochronę środowiska. Trzeba umieć pogodzić w gminie różne interesy - mówi Marek Tracz, przewodniczący Rady Gminy w Brodach.

Międzyzakładowy Zespół Negocjacyjno - Protsetacyjny PGE Górnictwo i Energetyka Konewcjonalna S.A. oddział KWB Turów.

Z posiedzenia przedstawicieli organizacji związkowych branży węgla brunatnego.

Międzyzakładowy Zespół Negocjacyjno - Protsetacyjny PGE Górnictwo i Energetyka Konewcjonalna S.A. oddział KWB Turów z dnia 23.07.2013

W dniu dzisiejszym 22.07.2013r. odbyło się spotkanie z MEDIATOREM.

Składka zdrowotna? Już nie wystarcza. Do leczenia w państwowych szpitalach trzeba będzie dopłacać z własnej kieszeni.

W wczrojaszym artykule w wpolityce.pl czytamy "Rządu nie interesuje, czy coś jest zgodne z konstytucją. Przepychają przepisy tylko dlatego, że są antypracownicze. Ten rząd chyba lubi być antypracowniczy" – mówi przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w rozmowie z "Rzeczpospolitą"

W dniu 18.07.2013r Przewodniczący organizacji  zakładowych KWB Turów podczas spotkania dotyczącego wdrążenia optymalizacji Kompleksu Turów złożyły oświadczenia wobec  v-ce Prezesa PGE S.A. Bogumiły Matuszewskiej , v-ce Prezesa PGE GiEK Stanisława Żuka oraz Dyrektora KWB Turów Cezarego Bujaka, które kategorycznie  sprzeczają się nie racjonalnemu podejścia do spraw społecznych  załóg  kopalni i elektrowni Turów ignorując zawarte wcześniej porozumienia i umowy społeczne. Brak rzeczywistego dialogu polegającego na wdrążaniu poszczególnych etapów polegających na wydzielaniu i przyjmowania wersji dotyczącego zwalniania pracowników. Na znak protestu przewodniczący organizacji zakładowych  opuścili sale obrad. Po krótkiej chwili zrobili to również związkowcy z elektrowni Turów.

 

Komisja Międzyzakładowa

Jesienne protesty związków zawodowych pod hasłem
„Dość lekceważenia społeczeństwa”
rozpoczną się 11 września 2013 r. i nie skończą wcześniej niż 14 września.

Działające w Kompanii Węglowej związki zawodowe sprzeciwiły się we wtorek planom wybiórczej restrukturyzacji niektórych kopalń i zażądały rozmów o programie naprawczym dla całej firmy. Zagroziły sporem zbiorowym w przypadku, gdy zarząd nie podejmie negocjacji.

Eksperci: rząd bez wyboru ws. budżetu ...

Premier Tusk zapowiedział gigantyczny wzrost deficytu...

Rząd za zwiększeniem deficytu o 16 mld zł i cięciem wydatków o 8 mld zł...

Zapraszamy do czytania bardzo obszernego artukułu.

W należącej do ZE PAK KWB Konin od sierpnia rozpoczną się grupowe zwolnienia - donosi „Głos Wielkopolski”. W ubiegły piątek pisaliśmy, że zwolnienia grupowe planowane są też w KWB Adamów.

Przewodniczący Rady Gminy Brody Marek Tracz podsumowując część jej posiedzenia w dniu 15 lipca poświęconej planom budowy kompleksu energetycznego Gubin – Brody zainicjował powstanie grupy roboczej, której celem będzie współpraca na rzecz powstania inwestycji i uzyskanie jak najwięcej korzyści dla gminy i mieszkańców. Jej pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższym czasie.

Nasz system emerytalny jest niewydolny, obciążafinansepubliczne, a emeryci, których składki do ZUS trafiają, dostają mniej, niż gdyby oszczędzali na własną rękę za pomocą konta oszczędnościowego. Niewielu Polaków ma jeszcze złudzenia, że dostaną na starość godną emeryturę. Niestety rząd zamiast porządnie reformować system emerytalny, tylko przedłuża jego agonię. Oto jak próbuje ratować ZUS.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w czwartek, że chciałby, aby reforma emerytur górniczych została przeprowadzona w tej kadencji parlamentu. Zastrzegł jednak, że jeśli stanie się to w następnej kadencji, to nie będzie katastrofy dla finansów publicznych.

Likwidacja etatów związkowych, pomieszczeń na terenie przedsiębiorstwa i przywileju zbierania składek przez pracodawcę - to część projektu ustawy posłów PO. W przyszłym tygodniu rusza zbiórka podpisów.

Blisko 5 godzin trwała dyskusja w Senacie  nad nowelizacją Kodeksu pracy. 

Zachęcamy do wzięcia udziału w proteście m.in. od rządu wycofania z Sejmu rządowego i poselskiego projektu w sprawie elastycznego czasu pracy. Podniesienia w 2014 r. płacy minimalnej do wysokości co najmniej 1720 zł brutto.
Każdy związkowiec dostanie dietę ryczałtową na posiłek 50 zł.Zapewniamy autobus wraz z ubezpieczeniem, dla każdego uczestnika. Będą rozdane kamizelki oraz gadżety. Na manifestacje trzeba będzie wziąć urlop lub urlop na żądanie.
Zapisy w siedzibie związku.

Przy obecnych cenach energii budowa nowych bloków w Elektrowni Opole jest nieopłacalna. Opłacalność tego projektu można zapewnić poprzez gwarancję dopłat do nowo budowanych jednostek. Z takiego wsparcia mogłyby skorzystać także jednostki budowane przez Tauron czy Eneę - mówi Paweł Puchalski, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

"Jeśli ktoś będzie jeszcze raz mówił, że górnik, który pracuje całe życie pod ziemią ma pracować do 67. roku życia, to znaczy, że nigdy nie był w kopalni, albo sam powinien popracować 20 lat (pod ziemią), jeśli uważa, że emerytura górnicza to jest jakiś szczególny przywilej" - powiedział.

"Nie mamy żadnej obawy, aby reformować system emerytalny, nie mamy obawy, żeby dyscyplinować finanse publiczne, ale także mamy rozum i serce, a one na mówią, że górnik, który pracował całe życie pod ziemią nie zmieni się nagle w pracownika pracowni komputerowej. Dlatego podkreślam: emerytury górnicze dla tych, którzy pracowali pod ziemią, na dole, będą zachowane, cokolwiek różne mądrale będą mi w Warszawie mówili" - zapewnił szef rządu.

Więc o nas "zwykłych górnikach pracujących na górze" nie ma wzmianki, kiedy to w naszej kopalni jest najgorszy przekrój geologiczny. Widać trzeba zaprosić posłów a najlepiej całą partie rządzącą na jesień i pokazać w jakich warunkach sie pracuje.

Komisja Miedzyzakładowa

Deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2015 roku może wynieść od 61,58 mld zł do 74,92 mld zł, czyli od 3,3 do 4,2 proc. PKB - wynika z prognozy wpływów i wydatków FUS na lata 2015-2019 opublikowanej na stronach ZUS.

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe tylko przy jednoczesnym spełnieniu dwóch przesłanek wskazanych w Kodeksie pracy (art. 167). Po pierwsze, gdy po stronie pracodawcy zaistniały okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (może to być np. awaria, kontrola zajmowanego przez pracownika stanowiska pracy) i po drugie, jeśli obecność pracownika w zakładzie pracy jest niezbędna.

z przebiegu referendum strajkowego PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów które odbyło się w dniach 28 maja - 25 czerwca 2013

Forum ZZ, NSZZ Solidarność, OPZZ pismo

Zarząd Główny Forum Związków Zawodowych z dnia 14 maja 2013

Mamy przyjemność poinformować iż NSZZ Solidarność 80 Region Dolnośląski został członkiem NSZZ Solidarność 80 Konfederacja, która jest członkiem Forum Związków Zawodowych, i tym samym jest organizacją reprezentatywną w rozumieniu przepisów ustawy o Komisji Trójstronnej.

Jak pisaliśmy wcześniej o godz. 11.38 kurs PGE spadł o 1,9 proc ... teraz jest jeszcze gorzej!

PGE jest w opałach po dekrecie premiera i umowie w sprawie Opola. Problemem jest też dywidenda - donosi serwis Stockwatch.pl.

26 czerwca skończył się w Polsce pozorowany dialog społeczny - powiedział Piotr Duda, wręczając premierowi oświadczenie podpisane przez szefów reprezentatywnych central związkowych: NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ. Następnie liderzy opuścili salę.

Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w elektrowni Opole. Spółki będą analizowały możliwość ewentualnego zaangażowania kapitałowego Kompanii Węglowej w realizację inwestycji, która ma ruszyć w lipcu.

Akcjonariusze Polskiej Grupy Energetycznej przegłosowali wypłatę 0,86 zł dywidendy na akcję za 2012 rok, zgodnie z propozycją zarządu.
Na dywidendę trafi 784 mln zł z zysku za 2012 rok oraz część kapitału zapasowego w wysokości 824 mln zł, łącznie 1,608 mld zł.
Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 5 września 2013 r., dzień jej wypłaty to 26 września 2013 r
Z zysku za 2011 rok PGE wypłaciła 1,83 zł dywidendy na akcję.
PAP

Kurs akcji PGE spada o 1,9 proc. po informacji o podpisaniu przez spółkę z Kompanią Węglowa listu intencyjnego w sprawie współpracy przy realizacji nowych bloków w Elektrowni Opole. Na informacje pozytywnie zareagowały spółki budowlane, głównie Rafako.

Wierzę, że jeszcze latem ruszy budowa nowych bloków w elektrowni Opole - powiedział w czwartek premier Donald Tusk podczas wizyty w opolskiej elektrowni. W czwartek Kompania Węglowa i PGE podpisały list intencyjny o współpracy.

Dziękujemy wszystkim za oddane głosy. Referendum zakończyło się ładnym wynikiem.

24 czerwca odbyło się posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów

Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe

Zarząd spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. ("PGE", "Spółka"), stosownie do uregulowania § 19 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim (Dz. U. z 2009 r., Nr 33, poz. 259 ze zmianami), niniejszym przedstawia swoje stanowisko wobec planowanego połączenia. 

Wezwanie do zapłaty prawie 270 mln zł roszczenia odszkodowawczego przez PGE SA zostało skierowane 20 czerwca 2013 r. przez Marcina Juzonia, reprezentującego byłych akcjonariuszy PGE Górnictwo i Energetyka S.A. poszkodowanych w procesie konsolidacji Grupy PGE S.A. W wezwaniu do zapłaty Wspólna Reprezentacja działa w imieniu ponad 8,5 tys. byłych akcjonariuszy PGE GiE.

Aktywiści z Greenpeace weszli we wtorek rano na ponad stumetrową chłodnię kominową w Elektrowni Turów w Bogatyni . Ekolodzy chcą rozwinąć na kominie transparent z napisem "PGE-węgiel zabija".

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiła nowy przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

W przyszłym tygodniu otrzymamy propozycje optymalizacji naszego zakładu sporządzony przez zespoły do tego powołane.

Został zmieniony Mediator. Mediacje prowadzi Pani Małgorzata Marweg - mediator z listy prowadzonej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

25 czerwca odbędzie się liczenie głosów z referendum i zostanie podany oficjalny wynik, na dzień dzisiejszy wynosi ona ok 75% zachęcamy do głosowania u naszych kolegów w siedzibie NSZZ Solidarność.

27 czerwca odwiedzi nas Prezes Kilian i zostanie oficjalnie zaprezentowany nowy dyrektor naszego zakładu.

Festyn na Witce "Powitanie lata" został przeniesiony do mista Bogatyni pod hotel Ryhło z powodów niezależnych od oddziału.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy. Ma to pomóc w utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego. Noweli przeciwne były związki zawodowe.

...została odwołana z powodu braku zainteresowania kolejny termin to 14 września przepraszamy.

Członkowie Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego sprawdzają plany budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego między Legnicą, Lubinem i Ścinawą. To efekt działania przedstawicieli gmin, na terenie których kopalnia ta miałaby powstać.

Z przyjemnością możemy poinformować iż została uruchomiona strona na FACEBOOK.

https://www.facebook.com/KmNszzSolidarnosc80KwbTurow

Zachęcamy do odwiedzania i polubienia. Zależy nam aby wszyscy szybko dowiadywali się nie tylko tym co dzieje się z Związku czy Kopalni ale też w PGE czy w Polsce.

Tam można dodać komentarz oraz udostępniać wiadomości znajomym.

Cały reportaż znajduje się pod poniższym linkiem zachęcamy do oglądania.

 

www.vod.tvp.pl/audycje/publicystyka/po-prostu-program-tomasza-sekielskiego/wideo/28052013/11013929

Jeśli popierasz nasze żądania głosuj na TAK !!!!

27 maja odbyło się posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów

Całość pisma w orginalnej wersji w czytaj więcej ...

Międzyzakładowy Zespół Negocjacyjno - Protsetacyjny PGE Górnictwo i Energetyka Konewcjonalna S.A. oddział KWB Turów

Międzyzakładowy Zespół Negocjacyjno - Protsetacyjny PGE Górnictwo i Energetyka Konewcjonalna S.A. oddział KWB Turów.

Bardzo mocno zachęcamy do uczestnictwa w referendum strajkowym gdyż nie trzeba przypominać jak ono jest ważne.

Pytanie referendum brzmi :

Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjnej ze strajkiem włącznie w przypadku nie uwzględnienia przez pracodawcę żądań Międzyzakładowego Zespołu Negocjacyjno  –  Protestacyjnym

Zachęcamy do czytania całego tekstu komunikatu.

Międzyzakładowy Zespół Negocjacyjno - Protsetacyjny PGE Górnictwo i Energetyka Konewcjonalna S.A. oddział KWB Turów

Bełchatów - Bogatynia 17.05.2013r. - Kolejne rokowania w ramach prowadzonych sporów zbiorowych w Oddziałach KWB Bełchatów i KWB Turó.

Z przykrością informujemy iż od dnia 8 maja do 23 maja br. nie będą dodawane żadne informacje za co z góry przepraszamy. Wszystkie bieżące informacje będą przekazywane w siedzibie związku.

 

                                                                                                                              Komisja Międzyzakładowa

Dziś w Bełchatowie odbyło się spotkanie plenerowe z Prezesem PGE GiEK S.A. ze Społeczną Radą Konsultacyjną Węgla Brunatnego w Bełchatowie.  Pracodawca uznał spór zbiorowy i w czwartek 9 maja br. Odbędą się rokowania w oddziale KWB Turów a 15 maja br. w Bełchatowie. Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia to pod koniec  maja odbędzie się referendum strajkowe.

Bogatynia godzina 7,30 Wyczółkowskilego - LO - PKS wiata

po drodze ...

Zgorzelec  PKP Miasto godzina 8,00

Życzymy przyjemnej podróży, miłego zwiedzania oraz słonecznej pogody.

 

26 kwietnia odbyło się posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów.

Jak się dowiedzieliśmy zarząd PGE Polskiej Grupy Energetyczna poinformował, że w dniu dzisiejszym podjął decyzję o zamiarze połączenia PGE z jednostką zależną PGE Energia Jądrowa.

17 kwietnia 2013r. złożyliśmy w Sądzie Okręgowym w Warszawie kolejny, tym razem bardzo duży

pozew przeciwko Skarbowi Państwa. W imieniu 11 256 akcjonariuszy, wystąpiliśmy na drogę sądową

i walczymy o odszkodowanie w wysokości 270 milionów złotych.

Zadaliśmy pytanie w piśmie 022\KM"S"80\2013 z dnia 20.02.2013r w sprawie wdrążenia norm dla odzieży roboczej i ochronnej oraz środków higieny osobistej poniżej prezentujemy te pismo.

MSP oczekuje, że PGE przedstawi w nowej strategii plany rozwoju mocy, ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego. Ocenia, że realizowana powinna być inwestycja w Elektrowni Turów - poinformował podczas posiedzenia sejmu wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Ok. 11 tys. akcjonariuszy spółek zależnych PGE i Tauronu domaga się 270 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa za straty poniesione podczas zamiany akcji. W tej sprawie złożyli pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Według MSP roszczenia są nieuzasadnione.

Trzy stanowiska przyjęli podczas sobotniego wyjazdowego posiedzenia klubu PiS w Rybniku posłowie i senatorowie tej partii - poinformował szef klubu Mariusz Błaszczak. Dokumenty dotyczą emerytur górniczych, przemysłu wydobywczego oraz pakietu klimatyczno-energetycznego.

Dziś organizacje związkowe weszły w spór zbiorowy z pracodawcą.

orginalne pismo w czytaj więcej.

W odpowiedzi na pismo Strony Pracodawcy D/1519/2013 z dnia 4.4.2013 Międzyzakładowy Zespół Negocjacyjno - Protsetacyjny PGE Górnictwo i Energetyka Konewcjonalna S.A. oddział KWB Turów oświadcza, że w całości podtrzymuje wszystkie założone postulaty.

PGE zrezygnowała z inwestycji w budowę nowych bloków w Elektrowni Opole - poinformowała spółka w komunikacie. Nastepnie czytamy iż rezygnacja z budowy bloków w Opolu dodaje 1,1-1,6 zł do wyceny akcji PGE więcej szczegółów w artykule. 

 

Jak poinformował Reuters, komitet inwestycyjny PGE zarekomendował zarządowi spółki wycofanie się z projektu budowy dwóch bloków węglowych w Elektrowni Opole.
Rekomendacja komitetu była omawiana przez zarząd spółki na wczorajszym posiedzeniu. Żadnych informacji na ten temat nie chciał udzielić też rzecznik prasowy PGE.

- Jest mało prawdopodobne, aby zarząd nie przychylił się do tej rekomendacji, powiedziała Reutersowi osoba zbliżona do PGE.
Analitycy zwracają uwagę, że przy obecnych niskich cenach energii, szacowane na 11,6 mld zł koszty budowy dwóch bloków po 900 MW każdy, mogłyby zwrócić się w bardzo długim okresie.
Reuters

17 - 19 maja wszystkich Związkowców i rodzin serdecznie zapraszamy do Wielenia. Jako że w poprzednim roku ten wyjazd cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem postanowiliśmy ponownie zorganizować ten wyjazd. Więcej szczegółów na stronie głównej oraz w siedzibie związku.

Z dniem 27 marca 2013 r. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna na mocy umowa sprzedaży zawartej z PGE Polska Grupa Energetyczna stała się 100 - procentowym właścicielem PGE Gubin.

- badania urologiczne,

- pielgrzymka do Lichenia

- wycieczka do Wrocławia

Stop obłudzie PGE ! Pracownicy kopalni i elektrowni Turów!

Jak poinformował „Parkiet”, PGE zapowiedziało ogłoszenie nowego przetargu na budowę bloku w elektrowni w Turowie.
Informację taką przekazała spółka zależna PGE odpowiedzialna za projekt.
Gazeta giełdy przypomina, że w dotychczasowym przetargu złożono dwie oferty zdecydowanie przekraczające budżet przedsięwzięcia, który określono na 2,5 miliarda złotych.

Rosnące koszty wydobycia, niska efektywność, coraz ostrzejsza konkurencja ze strony węgla z importu. Rozmówcy portalu wnp.pl mówią o tym, czy może dojść w Polsce do zamykania kopalń.

 

PGE Polska Grupa Energetyczna unieważniła przetarg na budowę bloku w Turowie - podała Polska Agencja Prasowa powołując się na informację portalu wnp.pl.

PGE rozmawia z rządem o rozbudowie Elektrowni Opole i jej opłacalności w świetle niskich obecnie cen energii - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Przed bramą Huty Pokój w Rudzie Śląskiej Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy oficjalnie zainaugurował strajk generalny na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Związki szacują, że w sumie od pracy powstrzyma się nawet 100 tys. osób. O godz. 8 stanęły pociągi Kolei Śląskich. Wiecej informacji czytamy na stronie onetu , my w geście Solidarności z nimi oflagowaliśmy siedzibe Solidarności 80.

Posiedzenie nr 36 w dniu 20-03-2013

Oświadczenia.

Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność 80 KWB Turów zawiesza uczestnictwo swoich przedstawicieli w Zespołach Programu Optymalizacji Kompleksu Turów.

W związku z niedotrzymaniem przez zarząd PGE GiEK warunków porozumienia podpisanego 6 grudnia 2012r informujemy załogę naszej kopalni oraz członków związku o wszczęciu sporu zbiorowego.

Orginalne pismo jest do przeczytania w formie PDF

 

Deficyt budżetu państwa po lutym 2013 r. roku wyniósł 21 mld 654,9 mln zł - wynika z podanych przez resort finansów szacunków wykonania budżetu. Stanowi to 60,9 proc. z dopuszczonego na ten rok deficytu w wysokości 35 mld 565,5 mln zł.

Zapraszamy do przeczytania.

Dziś odbyło się posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów.

Po niżej przedstawimy kilka artykułów dotyczących naszej firmy PGE. Gdyż od pewnego czasu dużo się zmieniło i nie koniecznie na lepsze. Zachęcamy do przeczytania artykółu.

14 marca br. w naszym oddziale przekazana zostanie do eksploatacji nowo wybudowana koparka KWK 1500.1 - Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 68 mln zł.

Koparka KWK 1500.1 to koparka wielonaczyniowa, kołowa, samojezdna na podwoziu gąsienicowym. Przeznaczona jest do wydobywania nadkładu w naszej kopalni.
Po oficjalnych uroczystościach koparka o masie 1900 ton, wysokości ok. 35 m i całkowitej długości ok. 90 m, przemieści się w ciągu kilku dni na wyznaczone miejsce pracy na odkrywce.

Do atutów nowej koparki należą miedzy innymi jej wysoka wydajność sięgająca 4300 m sześc. na godzinę oraz zasięg, wysokość i promień urabiania wynoszące odpowiednio 85 m, 24 m i 38 m. Głębokość urabiania podpoziomowego nowej koparki sięga 4 m, a minimalny promień skrętu koparki 50 m.
Koparkę zaprojektował wrocławski Poltegor-Projekt, a głównym wykonawcą jest firma Kopex-Famago ze Zgorzelca.

Energetyka atomowa nie ma jakiejś sensownej alternatywy – powiedział dzisiaj premier Donald Tusk. Szef rządu ma także nadzieje na przekonanie Unii Europejskiej do węgla brunatnego. Jak powiedział, ten surowiec jeszcze przez wiele lat będzie podstawą polskiej energetyki.

W poniedziałek, 11 marca br. posłowie Marzena Machałek i Adam Lipiński spotkali się z dziennikarzami. W czasie konferencji prasowej w Zgorzelcu poinformowali o podjętych działaniach parlamentarnych w obronie zatrudnionych w PGE "Turów". Odnieśli się do niekompetentnej i aroganckiej wypowiedzi wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza. Zdeklarowali dalsze działania w obronie pracowników. Z naszego Związku był obecny vice-przewodniczący Mirek Lezianka.

Dzisiaj, 7 marca br. Marzena Machałek i Adam Lipiński zadali w Sejmie pytania Ministrowi Gospodarki, w związku z zapowiedziami zwolnień pracowników w Kopalni i Elektrowni "Turów". Odpowiedź Ministra świadczy o tym, że rząd nie przejmuje się losem 2 tysięcy pracowników i ich rodzin. To trzeba zobaczyć.

Praktycznie nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi na zadawane pytania, tylko wymijające i ogólnikowe.

Gabinet Donalda Tuska rezygnuje z reformy emerytur górników. A związki chcą jeszcze więcej przywilejów - ujawnia "Rzeczpospolita".

Nowy biuletyn nr 22 już dostępny w zakładce BIULETYN.

Pragniemy poinformować iż bony podarunkowe z okazji Dnia Kobiet są już wydawane w siedzibie związku serdecznie zapraszamy do ich odbierania.

Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Delegatów NSZZ Solidarność 80 Regionu Dolnośląskiego.

Dnia 22 stycznia pisaliśmy o "Fundacji PGE - Energia z Serca" niżej załączamy plik PDF z odpowiedzią.

Zgodnie z przewidywaniami giełda negatywnie zareagowała na komunikat PGE o zdarzeniach jednorazowych w IV kwartale oraz na informacje o coraz bardziej pewnej budowie bloków w Opolu i zakupie farm wiatrowych za ok. 600 mln zł. W efekcie tego kurs akcji spółki spadał do zaledwie 16,16 zł – poinformował DGP.
Rynkowa wartość PGE obniżyła się o niemal 2 mld zł.
Gazeta przypomina, że podczas debiutu giełdowego w 2009 r., skarb państwa dostał za jedną akcję spółki 23 zł, czyli aż o 42 proc. więcej.

, Dziennik Gazeta Prawna

W dniu 18.02.2013r w zgorzeleckim biurze poselskim Marzeny Machałek (PiS) odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych Kopalni i Elektrowni Turów. Z naszego Związku byli obecni wiceprzewodniczący Piotr Kubiś oraz członek prezydium Jan Paweł Krasiński.

W dniu 18.02.br. w Bełchatowie, strony Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zakładów Górniczych Branży Węgla Brunatnego podpisały Protokół dodatkowy nr 1 do istniejącego Układu i tym samym zostały również spełnione wymagania naszej Umowy gwarancyjnej.

Autor: Władysław Mielczarski
Energy Newsletters nr 5, 08.02.2013
W czwartek 7 luty 2013 portal wnp.pl donosił: „Akcje PGE najtańsze w historii”.
Osiągnęły one cenę16,85zł i były o ponad 30% niŜsze od debiutu. Jednak nie ceny akcji
sągłównym problemem grupy PGE, ale sposób działania  i brak długoterminowej
strategii.

Szans na lepszą ofertę na budowę nowego bloku w Elektrowni Turów w zakładanym obecnie kształcie są nie wielkie wynika z informacji „Rzeczpospolitej” która powołuje się na wypowiedź przedstawiciela Hitachi. Jednocześnie dziennik zwraca uwagę, że Grupa pracuje nad nową strategię inwestycyjną, w której mogą się pojawić spore zmiany.

Dziś odbyło się posiedzenie Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów.

...na środki czystości tzn. chemie gospodarczą.

Zwolennicy budowy na terenie gmin Brody i Gubin kopalni węgla brunatnego i elektrowni są coraz aktywniejsi. Członkowie stowarzyszeń „Zmieńmy Razem Gminę Brody” oraz „Na rzecz rozwoju ziemi gubińskiej” zwrócili się z posłaniem do uczestników konferencji „Polska 2050 – węgiel a gospodarka niskoemisyjna” i członków Koalicji Klimatycznej, by w swoich rozważaniach o przyszłości energetyki wzięli pod uwagę interesy mieszkańców regionu.

W tej zakładce znajdą Państwo dokumenty, wnioski, podania potrzrebne do załatwiania spraw związanych w naszym zakładzie. Nie trzeba juz specjalnie jechać do zakładu po "papierek".

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się w zakładce Dział Kadr i Spraw Socjalnych z informatorami wypoczynku dla dzieci, młodzieży i emerytów oraz tabele plac ze względu na „oszczędności jakie narzuca nam PGE” nie jesteśmy w stanie wydrukować dla naszych Związkowców tych ofert, za utrudnienia przepraszamy w razie problemów z plikami do pobrania proszę pisać do administratora strony lub do siedzimy związku.

Decyzja komisji przetargowej w sprawie postępowania na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów spodziewana jest jeszcze w lutym lub na początku marca. Strategia grupy PGE powinna zostać opublikowana w drugiej połowie marca - poinformowała Bogusława Matuszewska, wiceprezes PGE.

Według większości ekspertów w branży, niezależnie od wyroku WSA w sprawie nowych bloków w Elektrowni Opole, ze względu na spodziewane dalsze protesty fundacji ClientEarth, inwestycja ta nie zostanie szybko rozpoczęta. Z informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że w tej sytuacji PGE opracowuje alternatywny wariant rozbudowy swoich mocy.

A P E L
UWAGA! Zwracam się przede wszystkim do aktualnych i byłych pracowników przemysłu energetycznego i wydobywczego w Polsce: do pracowników PGE, Enea, Energa, Tauron, PGNiG, Mazowieckiej Spółki Gazowniczej, PKN Orlen, Lotos, KGHM, pracowników spółek węglowych i innych, prywatnych, takich jak RWE Polska, Dalkia, Vattenfall Polska, ABB.

Organizacje Związkowe działające przy KWB Turów nie zgadzają się z ograniczeniem wydatków na  środki czystości tzw. chemie gospodarczą, która jest niezbędna do utrzymania w należytych warunkach pomieszczeń higienicznych i sanitarnych oraz warsztatowych i biurowych zlokalizowanych w poszczególnych komórkach organizacyjnych Oddziału. Otrzymany budżet na tzw. aprowizację biura w wysokości 185 828zł na okres dwóch lat ma się nijak i odbiega od rzeczywistych potrzeb, nadmieniając iż przykładowo Oddział KWB Bełchatów dostaje budżet wynoszący 1 262 331zł czy Oddział Elektrowni Bełchatów 1 956 744zł . W związku z powyższym organizacje Związkowe wnoszą stanowczy sprzeciw dotyczący takiego postępowania wobec naszego Oddziału  i zwraca się o przywrócenie nakładów na poziomie, który został określony przez Oddział KWB Turów przy tworzeniu budżetu.

Więcej informacji w zakładcce Dział Kadr i Spraw Socjalnych.

Świadczenia nadal będą ustalane na starych, hojnych zasadach. Rząd przymierza się do wycofania z zapowiadanych w exposé zmian - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Konsorcjum Hitachi i Budimeksu złożyło do Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie w sprawie przetargu na budowę bloku w Elektrowni Turów. Konsorcjum domaga się wykluczenia z postępowania Alstom Power - poinformował PAP Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu.

Uprzejmie informujemy iż dnia 22 lutego o godz. 8 odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Delegatów  Regionu Dolnośląskiego w Jubilacie w Bogatyni. Autobus będzie podstawiony pod sądem w Zgorzelcu o godz. 7 i będzie jechał jak do pracy po przystankach + Sulików + Koźmin.

Dbamy o zdrowie naszych Związkowców. Jako pierwsi w kopalni pragniemy poinformować iż mamy propozycje prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Prosimy o dokładne przeczytanie świadczeń oraz zakresów. Można też zapisac do tego programu również rodzinę. Cena nie jest duża za świadczenia, a czas spedzona na czekaniu lub pieniadze wydawane co wiztye nie musza juz być straszne.Opłaty będą pobierane w siedzibie związku i beda przelewane na konto PZU gdyz to ubezpieczenie grupowe (cena takiego ubezpieczenia os. prywatna ok140zł) tu sa 3 warianty,

1- 24,50zł + dodatkowa osoba 24,25zł

2- 32,10zł + dodatkowa osoba 31,85zł

3- 49,20zł + dodatkowa osoba 48,95zł

Wszystkim ubezpieczonym przysługuje 15% zniżka, w stosunku do ceny usługi obowiązującej u świadczeniodawcy, na usługi medyczne nieobjęte zakresem ubezpieczenia dostępne w placówce świadczeniodawcy.

 

Dziś odbyło się posiedzenie Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność’80 KWB Turów.

Do Pana Macieja Kalinskiego Dyrektora Departamentu Górnictwa w sprawie przedstawienia wykazu stanowisk w przedsiębiorstwach górniczych...

Pytanie o energie z serca.

Przedstawiciele górniczych związków, opowiadających się za utrzymaniem dotychczasowych uprawnień emerytalnych górników, czekają na szczegóły projektu zmian w tym zakresie. Wicepremier Janusz Piechociński zapowiada, że w końcu stycznia spotka się ze związkowcami.

Chcemy poinformować, iż dofinansowanie do imprez oddziałowych będą wypłacane od 1 lutego.

wycieczki wycieczki dział kadr i spraw socjalnych dział kadr i spraw socjalnych spółki spółki galeria zdjęć galeria zdjęć